Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początku była "ma-ma"

Redakcja
- Dokładne wsłuchiwanie się w gaworzenie kilkumiesięcznego niemowlaka jest niczym podróż w odległą przeszłość, do początków ludzkiej mowy - twierdzą naukowcy. Ich zdaniem, nie jest rzeczą przypadkową to, że niemowlaki, niezależnie od kraju urodzenia, uczą się z taką łatwością podstawowych słów, które w większości języków brzmią podobnie. MacNeilage i Davis nazwali je "protosłowami", które - jak przypuszczają - są pozostałością dawnych, zaginionych dziś języków, którymi niegdyś posługiwali się ludzie.

Dzieci nie są biernymi naśladowcami mowy

Peter MacNeilage i Barbara Davis z Uniwersytetu Teksańskiego prowadzą od wielu lat badania nad rozwojem mowy u dzieci. Na podstawie analizy bogatego materiału źródłowego naukowcy doszli do wniosku, że dzieci wypowiadające pierwsze sylaby i słowa są prawdziwymi wynalazcami języka.
 Zdaniem naukowców, cechą charakterystyczną mowy niemowlaków jest wypowiadanie sylab złożonych ze spółgłoski i następującej po niej samogłoski. Najbardziej znane z nich to "ma-ma", "na-na" czy "ba-ba".
 - W ten sposób zachowują się dzieci na całym świecie. Nie ma bowiem nic prostszego niż wypowiadanie takich zestawów głosek, które potem przerodzą się w słowa - zauważa prof. John Locke z Uniwersytetu w Cambridge w komentarzu do badań.
 Zdaniem brytyjskiego lingwisty, błędne jest przekonanie, że niemowlaki uczą się od rodziców wypowiadania pierwszych słów, takich jak "mama" czy "tata". - Najnowsze badania wskazują, że dzieci nie są biernymi naśladowcami mowy, lecz jej twórcami. Początkowo to raczej rodzice naśladują swoje dzieci. Dopiero po jakimś czasie sytuacja ta ulega odwróceniu - podkreśla naukowiec.

(SN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski