Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pograniczu

EMS
(INF. WŁ.) Muzyka góralskiej kapeli otworzyła wczoraj w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego międzynarodową konferencję poświeconą dziejom i kulturze górali i góralszczyzny na pograniczu polsko-słowackim.

Górale i góralszczyzna

   - Inauguracją konferencji w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego nawiązujemy do tradycji. Wielu uczonych z UJ zajmowało się badaniami historii, kultury duchowej i materialnej ziemi podhalańskiej. Dla nas to nobilitacja, że uniwersytet gości nas w swoich progach - mówił ubrany w strój górali podhalańskich prof. Stanisław Hodorowicz, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i przewodniczący konferencji.
   - Liczę na to, że konferencja otworzy drogę do dalszych takich przedsięwzięć. Z jednej strony podczas konferencji spoglądamy na przeszłość, z drugiej zaś w jednoczącym się świecie nie możemy zapominać o własnych korzeniach - uzasadniał prof. Hodorowicz. - Jesteśmy Europejczykami i Polakami, ale warto zachować świadomość swojej małej ojczyzny. Już pierwszego dnia, po pierwszych referatach jest jasne, że przenikanie się narodów i ich kultur miało miejsce od setek lat. A pogranicze polsko-słowackie ma niezwykłą cechę i to na pewno odróżnia je od innych regionów. Umiłowanie korzeni jest tu bardzo mocne.
   Konferencja "Góry i góralszczyzna w dziejach i kulturze pogranicza polsko-słowackiego" została zorganizowana przez UJ, PPWSZ i Związek Podhalan z okazji stulecia Związku Górali. Potrwa do niedzieli. Po kilku godzinach spędzonych w Krakowie uczestnicy przenieśli się do Bukowiny Tatrzańskiej, Zakopanego i Nowego Targu. (EMS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski