Na polu smakuje lepiej niż na dworze...

Na polu smakuje lepiej niż na dworze

Materiał partnera zewnętrznego

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na polu smakuje lepiej niż na dworze
W te wakacje będą królować prawdziwe domowe przysmaki – już 1 lipca rusza tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku made in Małopolska. Kulinarna podróż rozpoczyna się w Krakowie, ale w kolejne wakacyjne weekendy festiwal zawita do innych miast w regionie. Wielki finał zaplanowano 2 września w Skawinie.
Na polu smakuje lepiej niż na dworze

Zamiast ozdobnych krzeseł – siedziska z siana pachnącego łąką, zamiast wielkohektarowej uprawy – maleńki ogródek, w którym babcia hoduje warzywa i zioła. Wokół unosi się kuszący zapach uwędzonej świeżo kiełbasy, słychać stukot ubijanego masła, a na kuchence powoli gotuje się obiad. Taka sielska, domowa atmosfera czeka na wszystkich gości tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku made in Małopolska, który startuje już w pierwszą niedzielę lipca.

Na Małopolskim Festiwalu Smaku stawiamy przede wszystkim na klimat i niezapomniany aromat potraw, których tajemnica przygotowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wielu z nas z pewnością przypomni sobie dzięki nim jak smakowała pełnia wakacji spędzanych niegdyś u dziadków na wsi. Oprócz wspaniałych małopolskich przysmaków, przygotowaliśmy też sporo atrakcji dla każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapraszamy wszystkich do wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu z nami, na festiwalu – mówi Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Małopolski Festiwal Smaku to największe wydarzenie kulinarne w regionie, które Województwo Małopolskie organizuje już po raz czternasty. To wyjątkowa impreza z udziałem producentów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych specjałów. Tegoroczna edycja organizowana pod hasłem „Made in Małopolska” powraca do korzeni, dając możliwość skosztowania tego, co od zawsze jest w naszym regionie najsmaczniejsze. To swojski smak, jaki pamiętamy z dzieciństwa. Bo na polu smakuje lepiej niż na dworze.

W tym roku festiwal zawita do:
Krakowa – 1 lipca (Plac Wolnica),
Miechowa – 8 lipca (Rynek),
Nowego Targu – 15 lipca (Rynek)
Starego Sącza – 5 sierpnia (Rynek)
Tarnowa – 12 sierpnia (Rynek),
Skawiny – 2 września (Rynek),

Wszystkie imprezy w ramach Małopolskiego Smaku odbywają się od godziny 10:00 do 20:00, a w Krakowie wyjątkowo wcześniej, bo już od godz. 8:00.


Już wiadomo, że na festiwalu królować będą miody, sery, tradycyjne wędliny, które będzie można zakupić na stoiskach prosto od producentów. Z kolei w festiwalowej kuchni prym będzie wiódł Andrzej Polan, który podczas specjalnych pokazów gotowania na żywo przywoła niezapomniane smaki dzieciństwa i przygotuje dla gości festiwalu specjały swojej babci. Swoimi przepisami będą się również dzielić blogerzy kulinarni. Wszystkie pokazy kulinarne zakończone będą degustacją, każdy będzie więc miał okazję rozsmakować się w przygotowanych daniach.

Poza feerią zapachów i smaków, każda z imprez będzie obfitować w wiele atrakcji. Koła gospodyń wiejskich poprowadzą warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można m.in. nauczyć się robić masło, kisić kapustę, a także spróbować swoich sił w lepieniu pierogów, wyplataniu koszy z wikliny czy tworzeniu ozdób z siana. Ponadto każdy uczestnik festiwalu będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w gif – budce, oraz wziąć udział w zabawach i konkursach, w których będzie można wygrać małopolskie upominki.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo