Na prezydenta Krakowa czeka naukowa emerytura, z której nie...

Na prezydenta Krakowa czeka naukowa emerytura, z której nie zamierza skorzystać

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Prof. Majchrowski od początku kariery naukowej związany jest z UJ
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Andrzej Wiśniewski

Magistrat. Z końcem września kończy się umowa Uniwersytetu Jagiellońskiego z prof. Jackiem Majchrowskim. Zgodnie z prawem 70-letni prezydent Krakowa powinien przejść na naukową emeryturę. Jednak na Alma Mater chce uczyć dalej.
Według zapisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym w tym roku powinna się skończyć przygoda prof. Majchrowskiego z najstarszą polską uczelnią wyższą. Powodem jest wiek naukowca, który 13 stycznia tego roku skończył 70 lat. - W takim wieku profesorowie udają się na naukową emeryturę, tuż po zakończeniu roku akademickiego. Oznacza to, że umowa pana prezydenta z naszą uczelnią wygasa 30 września tego roku - informuje nas Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Przypomnijmy, że pochodzący z Sosnowca Jacek Majchrowski jest związany z krakowską Alma Mater od połowy lat 60.
ubiegłego wieku. Wtedy podjął tu studia prawnicze. Następnie zdecydował się na studia doktoranckie, a od 1972 r. po konkursie objął stanowisko starszego asystenta na Wydziale Prawa UJ. Od tego momentu trwa jego umowa z uczelnią, która po prawie 45 latach wkrótce przestanie obowiązywać.Jednak prof. Majchrowski nie ma w planach naukowej emerytury. - Prezydent wystąpił z wnioskiem o przedłużenie umowy na rok, na pół etatu - wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa. Jego prośba została właśnie zaakceptowana przez Radę Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Tutaj właśnie zatrudniony jest Jacek Majchrowski, który szefuje także Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej. Jednak od października nie będzie już mógł kierować tą jednostką.

Teraz prośba prezydenta Krakowa o przedłużenie etatu na uczelni będzie analizowana m.in. przez prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej UJ.

Jak się dowiedzieliśmy, taki wniosek w przypadku profesora, który ukończył 70 lat, to żadna nowość na uczelni. Wielu naukowców korzysta z takiej możliwości .

Według ostatniego dostępnego oświadczenia majątkowego prof. Majchrowski zarabia na UJ około 168 tys. zł rocznie (dane za 2015 r.). Wykładanie na najstarszej polskiej uczelni to jeden z trzech etatów prof. Majchrowskiego. Poza zasiadaniem w fotelu prezydenta Krakowa (197 tys. zł rocznie), pracuje jeszcze w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (174 tys. zł rocznie). Prezydent Krakowa jest jednym z założycieli tej prywatnej uczelni wyższej na Zabłociu.

Połączenie tych wszystkich obowiązków okazało się karkołomne, o czym wspominaliśmy na naszych łamach w 2014 r. Mimo że władze UJ zmniejszyły dla prezydenta Krakowa roczny limit zajęć ze 180 na 120 godzin, prof. Majchrowski nie pojawiał się regularnie na wykładach i konsultacjach. Ponadto uczelnia nie rozliczała go z obowiązku odrabiania nieobecności. Wówczas otoczenie prezydenta tłumaczyło to m.in. nadmiarem obowiązków urzędowych.

Choć prezydent Krakowa nie wybiera się na naukową emeryturę, musi się liczyć z ewentualnością tej politycznej. Jego ewentualne plany kandydowania na piątą kadencję mogą pokrzyżować zmiany w ordynacji w wyborach samorządowych, które proponują politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmierdzący leń zaniedbujący studentów!

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

To już przeszło do anegdot, jak to studenci czekający pod salą wykładową na profesora nagle słyszą jego głos w radio, bo oto uprawia kampanię.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PIS da następcę

Macho (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

Niech go zastąpi misiewicz


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
raczej się nie da

zwierzyniecki (gość)

Zgłoś naruszenie treści

na uczelni?czy na stanowisku prezydenta miasta?w obu przypadkach raczej się nie da;proszę zaproPOnować kogoś innego!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wniosek o awans

szszz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Nie chce uczyć dalej tylko pobierać kasę którą uwielbia dostawać tam za darmo co najmniej od pół wieku. On tam tylko figuruje bo na wykładach i trak go nigdy nie ma

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
art

huk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

mekki może nauczać kombinatorystyki wyłącznie we własnej prywatnej szkole- precz od pieniędzy podatników.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O tekego prezydenta nam chodziło ?

hm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

Razem dopóki nas prawomocny wyrok sądu nie rozłączy

Majchrowski działał podobnie do Maciarewicza ,im więcej krytyki spadało na jego pupila Jana.T. tym bardziej go bronił i trzymał w urzędzie ....rozwiń całość

Razem dopóki nas prawomocny wyrok sądu nie rozłączy

Majchrowski działał podobnie do Maciarewicza ,im więcej krytyki spadało na jego pupila Jana.T. tym bardziej go bronił i trzymał w urzędzie .
Tymczasem zapomniał ,że urzędnikowi pensje płaci....podatnik a prezydent ją tylko wypłaca Natomiast za osobiste zasługi powinien prezydent płacić z własnych pieniędzy gdyż urzędnicy płatni z kieszeni podatników mają im służyć a nie ,jak to ma miejsce ,interesom prezydenta.
Ponoć do tej pory służby nie mogą się doliczyć kto wziął 2 mln z łapówek o przyjęcie ,których oskarżana owego pupila.
Prokurator nie udowodnił ale nie tak trudno sobie wyobrazić .zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POrównanie do Macierewicza nie trafione

starykoń (gość)

Zgłoś naruszenie treści

choćby ze względu na działalność opozycyjną w PRL,w harcerstwie KOR...i potem w IIIRP;wykonanie ustawy lustracyjnej,likwidacja WSI,próby wyjasnienia katastrofy smoleńskiej,odbudowa armii w której...rozwiń całość

choćby ze względu na działalność opozycyjną w PRL,w harcerstwie KOR...i potem w IIIRP;wykonanie ustawy lustracyjnej,likwidacja WSI,próby wyjasnienia katastrofy smoleńskiej,odbudowa armii w której było aż119 generałów-w dużej częsci z postPRLowskiego układu;to wystarczy aby Macierewicz wywoływał burze i był atakowany niemal ze wszystkich stron przez beneficjentów i utrwalaczy tzw.IIIRP...a prezydent Krakowa z Sosnowca?nie ta biografia!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Skończ już Waść, wstydu oszczędź!

Panie Majchrowski... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Chcieć może, ale u siebie!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo