Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na procesie lustracyjnym "żołnierza niezłomnego" Konstantego K. biegły zbada jego pismo. W tle współpraca z SB

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Konstanty K. udzielał wywiadów o walce w Narodowych Siłach Zbrojnych, jest prezesem okręgu żołnierzy NSZ w w Małopolsce.
Konstanty K. udzielał wywiadów o walce w Narodowych Siłach Zbrojnych, jest prezesem okręgu żołnierzy NSZ w w Małopolsce. Printscreen
Krakowski sąd zdecydował, że powoła biegłego, który zbada odręczne pismo lustrowanego Konstantego K. Opinia będzie kluczowa dla wyjaśnienia czy 98-letni obecnie mężczyzna był Kontaktem Operacyjnym Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „KK” i składał oficerowi prowadzącemu pisemne meldunki. Lustrowany zaprzecza, by to robił w latach 70-tych.

FLESZ - Rząd zwiększy limit osób w kościołach

od 16 lat

Urodzony w 1923 r. Konstanty K. ps. „Pewny” przed wojną był działaczem Młodzieży Wszechpolskiej, potem uczestnikiem Kampanii Wrześniowej 1939 r. Po kampanii zaangażował się w konspirację niepodległościową, w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Brał udział w walkach z Niemcami, Rosjanami i członkami Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Po II wojnie światowej kontynuował walkę, ochraniając ludność cywilną przed niedobitkami UPA i funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. W 1946 r. został aresztowany i torturowany w więzieniu rzeszowskim. UB-ekom nie udało się złamać pana Konstantego K. Obecnie jest prezesem Małopolskiego Okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Krakowie.

Sam wystąpił z wnioskiem o autolustrację, ale w wyniku kwerendy w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znaleziono dokumenty z lat 70 tych świadczące, że mógł być tzw. Kontaktem Operacyjnym o ps. „KK”. Mężczyzna zaprzecza. Z uwagi na wiek i stan zdrowia sąd przesłuchał lustrowanego w jego mieszkaniu.

Prokurator IPN Łukasz Herjan złożył wniosek, by biegły porównał pismo lustrowanego z oryginałami zachowanych raportów KO „KK”. Sprzeciwiała się temu adwokat lustrowanego przekonując, że mężczyzna nie jest w stanie, z uwagi na stan zdrowia, sporządzić odręcznych zapisków, które byłyby materiałem porównawczym z materiałami z IPN. Prokurator zwrócił uwagę, że w archiwach są jeszcze akta paszportowe Konstantego K. i być może tam będą jego odręczne zapiski np. życiorys, które mogą teraz pomóc biegłemu w wydaniu opinii pismoznawczej.

Sąd na rozprawie przesłuchał też byłego funkcjonariusza SB w latach 1968-90 Zenona R., który mówił, że nie kojarzy nazwiska lustrowanego. W aktach są zapiski, że SB-ek zajmował się takim Kontaktem Operacyjnym. Nadzorował wówczas kolej i odpowiadał za jej ochronę operacyjną, w tym za Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych, w którym był zatrudniony Konstanty K.

Sąd odroczył proces do czasu uzyskania opinii biegłego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski