MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na przebudowanym Rynku w Mogilanach są ławki, kolorowa fontanna, zieleń i kapsuła czasu, która zostanie otwarta za pół wieku

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Mimo mocno padającego deszczu, wielu mieszkańców gminy Mogilany w sobotę wieczorem zgromadziło się na Rynku, by uczestniczyć w ceremonii oddania tego miejsca po modernizacji. Otwarcie Rynku połączono z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (galeria).

Wieczorne spotkanie w Mogilanach poprzedziła msza w intencji ojczyzny w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Po niej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą znajdującą się na ścianie przykościelnej dzwonnicy Poświęcona została twórcom niepodległości Polski: Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Józefowi Piłsudskiemu, Wincentemu Witosowi oraz „wszystkim synom gminy Mogilany, którzy wzięli udział w walkach o wolność Ojczyzny i jej granice w latach 1914-1921”.

Później patriotyczna uroczystość związana z rocznicą 11 listopada odbyła się w sali narad Urzędu Gminy. Tu koncertował chór „Mogilanum”, śpiewający pieśni patriotyczne, a w widowisku pięknie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Lusinie.

Centrum stolicy gminy z kolorową fontanną

Wcześniej otwarto zmodernizowany Rynek, który poświęcił ks. Józef Milan, proboszcz mogilańskiej parafii. Ceremonii towarzyszyły poczty sztandarowe różnych środowisk, m.in. oświaty i strażaków oraz Orkiestra Dęta z Włosani.
Prace trwały od lipca 2022 r. Kosztowały 5 mln 498 tys. 100 zł, z czego 3 mln 385 tys. zł stanowiła dotacja z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

- To dofinansowanie zdecydowało o podjęciu przez gminę tej inwestycji – podkreśla Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany.

Mieszkańcy od dawna wnioskowali o przebudowę Rynku, a podstawę do opracowania projektu stanowiła koncepcja przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjazna Gmina Mogilany.

- Rynek jest nie do poznania. W ogóle centrum Mogilan wypiękniało. Poszerzono pas zieleni oddzielający Rynek od drogi powiatowej, a będzie jeszcze ładniej po planowanej modernizacji drogi do przedszkola, szkoły i ośrodka zdrowia – takie opinie wyrażali mogilanie podczas otwarcia Rynku.

Już wcześniej przebudowano wzdłuż rynku drogę prowadzącą do m.in. do Urzędu Gminy, sklepów, apteki, placówek medycznych, banku, do parku. Uporządkowano parking, wyznaczając wzdłuż drogi miejsca postojowe.
Wcześniej też stworzono też plac zabaw z plenerową siłownią.

- Mamy w planie postawienie w części rekreacyjnej stołu do tenisa stołowego – zapowiada sołtys Paszta.

Atrakcją jest też fontanna. Na otwarciu można było podziwiać kolorowe strumienie wody, tworzące różne kompozycje w takt muzyki.

Kapsuła na pół wieku

W płycie umieszczono kapsułę czasu.

- To inicjatywa Matusza Paszty, sołtysa Mogilan i radnego. Kapsuła zostanie otwarta za 50 lat – poinformował wójt.

Sołtys Paszta powiedział nam, że ten pomysł spodobał się mieszkańcom, którzy napisali liczne listy dla potomnych.

- Ja napisałam list do mojej malutkiej córki, która za pół wieku będzie dojrzałą kobietą – powiedziała nam pani Jolanta.

Kapsułę z jej zawartością można było zobaczyć przed umieszczeniem jej pod płytą. Demonstrowali ją Lucyna i Jacek Leśniakowie, członkowie Zespołu Regionalnego „Mogilanie”.

Nowy wóz poświęcony

Uroczystość była okazją do poświęcenia przez ks. Józefa Milana nowego wozu strażackiego mogilańskiej OSP.
Od października druhowie cieszą się nowym średnim wozem ratowniczo-gaśniczym.

- Nasz pięcioletni wóz z małym przebiegiem przekazaliśmy jednostce we Włosani, a my otrzymaliśmy nowy – powiedział nam Tomasz Klimczyk, prezes mogilańskiej OSP.

Ma to uzasadnienie. Ta jednostka, licząca 137 lat, należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Średnio rocznie do akcji wyjeżdża prawie 200 razy, głównie do wypadków na zakopiance, przebiegającej przez mogilańską gminę.

Bartłomiej Jastrzębski, asystent wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki i wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, wręczył druhom symboliczny prezent: młotosiekierę. Wie, bo sam jest strażakiem w Białym Kościele, że takiego sprzętu nigdy nie jest za dużo w wyposażeniu jednostek OSP.

11 Listopada: Dzień Upamiętnienia Niepodległości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski