Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na przekór przeszkodom

Redakcja
Czy realizowane obecnie w Małopolsce budownictwo zaspokaja aspiracje mieszkańców tego regionu? Na to pytanie nie będzie nigdy jednoznacznej odpowiedzi. Prezentowane na naszych łamach przykłady nowych osiedli pokazują tylko możliwości, jakie wynikają z gospodarczej, samorzutnej najczęściej, aktywności.

Nowo budowane osiedla wyróżnia kompleksowe zagospodarowanie - są na nich parkingi, sklepy i urządzenia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych

   Jednym z najpopularniejszych rejonów inwestycyjnych jest w Krakowie obszar wytyczony ulicami: Kobierzyńską, Grota Roweckiego oraz Bobrzyńskiego. Pierwszym dużym inwestorem, który pojawił się na terenie, a kojarzył się przez lata z niewielkimi i raczej ubogimi gospodarstwami rolnymi, był Inter-Bud.
   Główną arterią dużego zespołu mieszkaniowego, realizowanego na terenie o powierzchni około 7 ha, jest dziś ulica Szuwarowa. - Do tej pory zbudowaliśmy ok. 600 mieszkań, po 100 każdego roku - _mówi Tadeusz Konieczny, dyrektor Inter-Budu. - _W tym roku planujemy oddanie 140 i tyluż w przyszłym. W 2005 roku, wraz z nowymi obiektami mieszkalnymi, zbudowany zostanie kompleks handlowo-usługowy o pow. 2 tys. m kw. _Już dziś osiedle przy ul. Szuwarowej wyróżnia się kompleksowym zagospodarowaniem. W ostatnich latach powstało w nim duże centrum rekreacyjne Escada, m.in. z basenem i dwoma kortami do tenisa. Funkcjonuje tu przedszkole, bank oraz wiele sklepów.
   Największym zespołem mieszkaniowym budowanym obecnie w Krakowie jest osiedle Europejskie, zlokalizowane w rejonie ulic Bobrzyńskiego i Lubostroń. Obecny stan budowy inwestycji, która powstaje na terenie o pow. ok. 13 ha, daje tylko niewielkie pojęcie o ostatecznym jej kształcie. Sześć pierwszych z dwunastu kwartałów realizowanych jest na terenie sąsiadującym przez ul. Bobrzyńskiego z obiektami Motoroli i Kampusu UJ, pozostałe zbudowane zostaną na płaskowyżu znajdującym się powyżej.
   Charakter osiedla Europejskiego i zastosowane w nim rozwiązania można ocenić na podstawie pierwszego kwartału o nazwie "Londyn", w całości ogrodzonego i monitorowanego, do którego wjechać można przez bramę otwieraną pilotem. Jakość wyznacza nie tylko wysoki standard wykończenia budynków, ale również znajdująca się w nim mała architektura.
- Jesteśmy prawdopodobnie jedynym osiedlem w Krakowie, dla którego opracowany został projekt zieleni - podkreśla Adam Pozner, prezes firmy Novo Maar. - _Wewnątrz kwartału zasadziliśmy tuje, berberysy i klony.__Od Bobrzyńskiego zasadzona zostanie leszczyna turecka, która utworzy szpaler akustyczny. Pomyśleliśmy również o dzieciach, które wewnątrz kwartału mają piaskownicę. _Wiosną rozpocznie się w osiedlu Europejskim budowa dużego pawilonu handlowo-usługowego o pow. 2 500 m kw., który sąsiadował będzie bezpośrednio z "Paryżem", czyli drugim, powstającym właśnie kwartałem ze 184 mieszkaniami. - _Prace są dość mocno zaawansowane - podkreśla prezes Pozner. - "Paryż" zostanie zbudowany do końca br., jednocześnie w kwietniu rozpoczniemy budowę "Rzymu".
   Budowa południowego
obejścia
Krakowa w postaci trasy i węzła, dzięki którym z łatwością można dotrzeć w dowolny rejon miasta, przyczyniła się do wzrostu zainteresowania położonymi w jej sąsiedztwie terenami. W parkowej części Bieżanowa, przy ul. Mała Góra, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, powstają - realizowane przez DK-Buma Development - dwa niewielkie osiedla: "Dębowy Park" oraz "Mała Góra". - Pierwsze z nich utworzy 14 wolno stojących domów jednorodzinnych oraz 14 szeregowych - mówi Dorota Koźmińska, prezes DK-Buma Development. - Nasze osiedla cechuje pełne zagospodarowanie. Ogrodzone są zarówno poszczególne działki, jak i cały teren osiedla. Wyjątkowy charakter tej inwestycji polega na możliwości wyboru z katalogu lub według indywidualnego zamówienia domów o różnych powierzchniach. _Kameralne osiedle "Mała Góra" utworzą cztery dwupiętrowe budynki wielorodzinne, w których znajdować się będzie w sumie tylko 36 mieszkań. Cechuje
je oryginalna architektura.
Projekty domów opracowane zostały przez polskie i londyńskie biura architektoniczne (jeden zostanie zrealizowany w tej samej formie w stolicy Wielkiej Brytanii). - _Osiedle zaprojektowano bardzo starannie, z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców
- podkreśla prezes Koźmińska. - Jest ogrodzone, przewidzieliśmy w nim parkingi oraz teren rekreacyjny z placem zabaw i huśtawkami.
   W tym samym rejonie miasta powstaje osiedle Zarosie, budowane przez firmę deweloperską Convector Development. Inwestycja, podobnie jak wcześniej opisane, wyznacza nowe standardy w dziedzinie budowania w Krakowie. Wszystkie domy realizowane są równocześnie. - Zrealizowane zostały już tzw. stany surowe - podkreśla Marcin Zemanek, wiceprezes Convector Development. - Obecnie prowadzone są prace związane z realizacją stanu wykończonego zamkniętego. Zarosie stanowi przykład osiedla nowego typu, stanowiącego wyodrębnioną całość, bardzo dobrze zagospodarowanego, w którym mieszkańcy będą - zdaniem wiceprezesa Zemanka - czuli się bezpiecznie. - Każdy z domów, podobnie zresztą, jak i całe osiedle, jest indywidualnie ogrodzony i na poziomie parteru ma antywłamaniowe__okna i drzwi - podkreśla.
   Od lat rejonem, w którym
   powstają duże zespoły mieszkalne
jest północna i północno-wschodnia część Krakowa. Prawdopodobnie największą inwestycją będzie tu osiedle EKO-PARK realizowane przez SM Salwator, którego projekt prezentowaliśmy przed kilkoma tygodniami na łamach "Domu". Budowane przy ul. Siewnej (Krowodrza), na terenie o pow. 3,6 ha, wyróżniać się ma niepowtarzalną architekturą (projekt opracowany przez renomowane biuro DDJM zakłada zindywidualizowanie elewacji domów poprzez dostosowanie ich wyglądu i charakteru do potrzeb mieszkańców), a także rozległymi terenami zielonymi, które będą zajmować blisko jedną trzecią powierzchni osiedla.
   Z planów przygotowywanych w krakowskiej gminie wynika, że terenem, na którym powstawać będą duże zespoły mieszkaniowe jest
   Nowa Huta.
   Z oczywistych powodów najwięcej buduje się dzisiaj w jej zachodniej części. Od dawna inwestuje tu Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik, która obecnie przystąpiła do realizacji 5 budynków wielorodzinnych z lokalami użytkowymi. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni, najnowsza lokalizacja ma sporo naturalnych walorów. W sąsiedztwie znajduje się Park Mistrzejowicki, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum.
   Obiektem zainteresowania inwestorów w Nowej Hucie są - podobnie zresztą jak w centrum Krakowa - miejsca położone u zbiegu głównych arterii. W jednym z nich, przy ul. Piasta Kołodzieja, powstaje kameralne centrum mieszkalno-handlowe, budowane przez Grupę Bryksy. - W czterech budynkach znajdować się będzie zaledwie czterdzieści mieszkań - mówi Anna Zaręba, przedstawicielka firmy Bryksy. Walorem tego miejsca jest atrakcyjna lokalizacja. Powstający zespół 2-, 3- i 4-kondygnacyjnych budynków, usytuowany został w sąsiedztwie linii tramwajowych i autobusowych.
   Mimo rozmaitych trudności, na jakie napotyka taka działalność, w Krakowie planowane są kolejne duże inwestycje (będziemy pisali o nich na łamach kolejnych wydań "Nowych Osiedli"). Analitycy budownictwa obawiają się, że rozwijającemu się rynkowi zagrozić może wzrost cen spowodowany m.in. wprowadzeniem 22-proc. stawki VAT. (SZ)
   O nowych inwestycjach mieszkaniowych realizowanych w Tarnowie i Nowym Sączu oraz ich okolicach napiszemy w magazynie "Dom" w najbliższą środę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski