Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie listami głosują niepełnosprawni i wyborcy za granicą

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum
Wybory. Platforma Obywatelska chce, by każdy mógł głosować korespondencyjnie. Nawet jeśli uda jej się przekonać inne partie do poparcia tej idei, to listonosz zabierze nasz głos i zaniesie do komisji najwcześniej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych lub prezydenckich.

Na razie prawo głosowania korespondencyjnego przysługuje tylko niepełnosprawnym oraz Polakom przebywającym na stałe poza granicami. Można z niego skorzystać także podczas wyborów do Europarlamentu, które odbędą się 25 maja tego roku. Ale wcześniej trzeba to zgłosić – osoba niepełnosprawna – w urzędzie gminy do 5 maja, a wyborca mieszkający za granicą – właściwemu konsulowi do 12 maja.

W Polsce głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Nie później niż siedem dni przed wyborami niepełnosprawny otrzyma do rąk własnych pakiet wyborczy: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcję głosowania. Można zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Aby głos był ważny, trzeba postawić znak „x” zgodnie z instrukcją, potem kartę należy umieścić w kopercie przeznaczonej na nią i ją zakleić (to warunek konieczny, by głos był zaliczony). Do koperty zwrotnej ma być włożona koperta z głosem oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Tak wypełniony pakiet można przekazać listonoszowi najpóźniej w ostatnim dniu roboczym przed wyborami. Termin odbioru naszego głosu można ustalić w trakcie przyjmowania pakietu. Ale kopertę z kartą do głosowania można też zanieść do komisji, której adres widnieje na kopercie zwrotnej.

Do pracy w Komisjach – Tylko przez komitety

18 komitetów. PKW przyjęła zgłoszenia od 18 komitetów zamierzających wystawić kandydatów na europosłów. Komitety mogą się rejestrować do 7 kwietnia.

Losowanie. PKW przypomina, że do pracy w obwodowych komisjach wyborczych kandydatów mogą zgłaszać tylko komitety. Miejsc w każdej jest co najwyżej 8. Składy komisji mogą więc zostać wybrane w drodze losowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski