Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rekompensaty dla zabużan

Redakcja
"W projekcie rozporządzenia założono bezprzetargowe zbywanie nieruchomości repatriantom. Będą mogli z niego skorzystać np. najemcy lokali. Dotychczas możliwe było nabywanie nieruchomości wyłącznie w trybie przetargu" - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Nieruchomości skarbu państwa

Na rekompensaty za mienie zabużańskie państwo będzie mogło wykorzystywać inne nieruchomości skarbu państwa niż tylko te, którymi dysponują starostowie - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia przyjętego przez KERM.
 W obowiązującym rozporządzeniu z 1998 roku przewidziano, że repatrianci mogą nabywać nieruchomości jedynie w drodze przetargu na sprzedaż nieruchomości z zasobów skarbu państwa. Obecnie gospodarują nimi starostowie.
 W komunikacie nie podano, jakie inne nieruchomości, oprócz będących w gestii starostów, weszłyby do puli rekompensat.
 W komunikacie napisano, że konieczność nowelizacji wynika z tego, iż w praktyce nabycie nieruchomości z zasobu skarbu państwa jest coraz trudniejsze. Ponadto rzecznik praw obywatelskich uznał, że poszerzone powinny zostać zasoby nieruchomości, które można przeznaczać na zaspokojenie roszczeń repatriantów.
 "Zwrócił też uwagę na konieczność wyeliminowania praktyki polegającej na ograniczaniu kręgu osób biorących udział w przetargu, wyłącznie do tych, które zadeklarują gotówkę za nabywaną nieruchomość. Taka praktyka uniemożliwia realizację uprawnień przysługujących repatriantom na mocy ustawy" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
 W projekcie zaproponowano, aby dokumentację szacunku wartości nieruchomości pozostawionych za granicą zastąpić oświadczeniami składanymi przez osoby uprawnione. Dane zawarte w oświadczeniu będzie oceniał starosta na podstawie specjalnej informacji, opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny.
 W przypadku negatywnej oceny danych zawartych w oświadczeniu starosta będzie wzywał osobę uprawnioną do złożenia dowodu o wartości nieruchomości.
 Starosta uprawnienia repatriantów ma potwierdzać decyzją administracyjną, a nie jak dotychczas, zaświadczeniem. W decyzji starosta będzie potwierdzał wartość pozostawionych za granicą nieruchomości na podstawie zweryfikowanego oświadczenia osoby uprawnionej lub opinii sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
 Tymczasem do Sejmu trafił projekt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, w ramach której sejmowa Komisja Skarbu zaproponowała, by zabużanie mieli możliwość zaspokajania roszczeń reprywatyzacyjnych nie tylko z majątku skarbu państwa będącego w gestii starostów, ale także m.in. z mienia Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
 Posłowie zaproponowali również, by zabużanie mogli nabywać mienie z 90-procentową bonifikatą, jeżeli przejęcie nieruchomości na rzecz skarbu państwa nastąpiło przed 5 grudnia 1990 roku.
(RG/PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski