W biurach paszportowych w Krakowie (na zdjęciu), Tarnowie i Nowym Sączu są kąciki zabaw dla dzieci Fot. MUW w Krakowie
PRAWO. Od 26 czerwca nie będzie można wyjechać z Polski z dzieckiem wpisanym do paszportu rodzica
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zapewnia, że wnioski paszportowe rodziców posiadających paszporty z wpisanym dzieckiem będą traktowane priorytetowo. Trudno jednak będzie liczyć na bardzo szybkie załatwienie sprawy, bo właśnie teraz wielu Polaków przypomniało sobie o wakacyjnych planach i biura paszportowe są oblegane przez starających się o dokument uprawniający do podróżowania za granicę.
W przypadku dziecka, które nie ukończyło 5 lat, najłatwiej będzie wyrobić paszport tymczasowy. A to dlatego, że przy składaniu wniosku nie musi być obecne dziecko. Największą wadą tego rozwiązania jest natomiast to, że taki dokument jest ważny tylko przez rok i na następne wakacje trzeba znowu starać się o nowy paszport.
Starsze dzieci mogą otrzymać paszport biometryczny, przy czym dokument ważny przez 10 lat wydawany jest tylko osobom w wieku powyżej 13 lat. Dzieci w wieku od 5 do 13 lat dostają 5-letnie paszporty. Na wyraźne żądanie rodziców roczny paszport biometryczny może być wydany dziecku w wieku do 5 lat.
Żeby osoba małoletnia mogła otrzymać paszport,
trzeba złożyć:
* wypełniony wniosek paszportowy, podpisany własnoręcznie przez jednego z rodziców lub opiekuna prawnego,
* kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, na jasnym tle, pokazującą całą głowę (twarz powinna zajmować 70 - 80 proc. fotografii),
* pisemną zgodę rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów,
* dowód uiszczenia opłaty paszportowej,
* przy korzystaniu z ulgi w opłacie za wydanie paszportu trzeba pokazać urzędnikowi dokument uprawniający do skorzystania z tej ulgi (np. legitymację szkolną dziecka).
Opłaty paszportowe
60 zł - dla osób małoletnich, które w dniu składania wniosku o wydanie paszportu nie ukończyły 13. roku życia.
140 zł - dla osób, które w dniu składania wniosku ukończyły 13 lat, ale nie ukończyły 18. roku życia.
Kiedy przysługuje zniżka w wysokości 50 proc.? Czytaj dalej...Zniżka w wysokości 50 proc. przysługuje osobom niepełnosprawnym, dzieciom, które nie są jeszcze objęte obowiązkiem szkolnym, oraz uczniom.
Opłaty można uiszczać w urzędach pocztowych lub bankach, wpłacając pieniądze na konto MUW w Krakowie. Można to też zrobić w biurze paszportowym, w kasie agencji bankowej (ale pobiera ona prowizję).
PAMIĘTAJ!
1. Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 18 lat, musi być obecne dziecko. Obecność dziecka nie jest konieczna, gdy wniosek dotyczy paszportu tymczasowego dla malucha do 5. roku życia. Przy odbiorze gotowego dokumentu obecność dziecka nie jest już wymagana.
2. Decydując się na roczny paszport tymczasowy dla dziecka w wieku do 5 lat (wyrobienie jest mniej kłopotliwe), warto sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, taki paszport jest honorowany. Informacji na ten temat można szukać na stronie internetowej, pod adresem: www.msz.gov.pl/Informacje.dla.obywateli.RP.wyjezdzajacych.za.granice.1800.html
3. Biorąc dziecko w zagraniczną podróż, nie wolno zapominać o jego dokumencie uprawniającym do takich podróży. Nawet jeśli ktoś wybiera się do krajów Unii Europejskiej, to zabierając dziecko, musi mieć jego paszport lub dowód osobisty. W razie kontroli lub jakiegoś wypadku brak takiego dokumentu może być przyczyną poważnych problemów.
Grzegorz Skowron
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?