MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Rossie hołd Twórcom Konstytucji 3 Maja

Redakcja
Na wileńskiej Rossie, przy Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym na wieki w ukochanym przez niego mieście Wilnie — spoczęło Jego serce — wczoraj z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przedstawiciele oddziałów Związku Polaków na Litwie, reprezentanci Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, polskich organizacji społecznych złożyli kwiaty i wieńce. Wieńce złożyli również przedstawiciele władz Wilna, rejonu wileńskiego oraz uczniowie i nauczyciele szkół, kombatanci, harcerze i przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej.

Uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przy Mauzoleum Marszałka Fot. Marian Paluszkiewicz

— Chcemy dziś, tu, gdzie spoczywa serce Tego, bez kogo trudno dziś wyobrazić niepodległą Polskę złożyć hołd Twórcom Konstytucji 3 Maja. Ten dzień, dla nas wszystkich Polaków jest dniem przykładu Ducha i Nadziei — powiedział Janusz Skolimowski, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Litwie. Uroczystość złożenia wieńców przy Mauzoleum Marszałka poprzedził krótki występ zespołu muzycznego z Wrocławia „Kuźniczanie”.

— Twórcy Konstytucji wykuli piękny kształt w historii naszego kraju, Ojczyzny — powiedział podczas krótkiego kazania ks. prałat Wojciech Górlicki przy płycie, pod którą spoczywa serce Wielkiego Polaka — Marszałka Piłsudskiego.

Po uroczystości, chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar tragicznej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

— Przyjechaliśmy tu, aby dołączyć się do uroczystych obchodów Konstytucji 3 Maja. Myślimy, że idee oraz postulaty Konstytucji 3 Maja czekają na realizację — powiedziała nam Maria Lewicka, nauczycielka ze Skojdziszek, która razem ze swoimi wychowankami przybyła, aby wziąć udział w złożeniu wieńców na Rossie. — Jest to wielkie święto dla nas, Polaków, początek demokratycznych tradycji w naszym kraju oraz Europie. Musimy zademonstrować naszą jedność, jedność z kulturą i tradycjami — powiedział nam Piotr Huszcza z Niemieża, który co roku, 3 mają, w dzień uchwalenia Konstytucji z r. 1791, przychodzi tu, do Mauzoleum, gdzie spoczywa serce Marszałka.

Przy Mauzoleum Marszałka na Rossie w minioną niedzielę odbyły się tegoroczne obchody Dnia Polonii i Polaków Za Granicą w Wilnie. Jednak tradycyjny biało-czerwony pochód ulicami miasta został w tym roku odwołany. Ale mimo wszystko z okazji Dnia Polonii i Polaków Za Granicą blisko pięć tysięcy Polaków z Wilna, Wileńszczyzny i innych regionów Litwy wzięło udział w Mszy świętej, która została odprawiona w niedzielę przed ołtarzem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kazanie, które wygłosił ks. Mirosław Balcewicz, natchnęło zgromadzonych przed obliczem Matki Boskiej wiernych Polaków — patriotyzmem.

Witold Janczys

 

ŚWIĘTO DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Dzień Polonii i Polaków Za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez polskich parlamentarzystów w 2001 roku, nawiązując do przedwojennej tradycji obchodów Dnia Emigranta. Ten dzień jest symbolem uznania dla wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Święto polskości jest obchodzone na całym świecie — tam, gdzie są Polacy. A poza granicami Macierzy mieszka około 21 mln Polaków. Najliczniejsza Polonia żyje w Stanach Zjednoczonych. Duże skupiska emigracji polskiej i osób polskiego pochodzenia znajdują się w Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, a także na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski