Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rowerze po tatrzańskich szlakach

Patrycja Migiel, Współpraca (łb)
Na mapie zaznaczone są trasy po Drodze pod Reglami, na Kalatówki i do Doliny Chochołowskiej
Na mapie zaznaczone są trasy po Drodze pod Reglami, na Kalatówki i do Doliny Chochołowskiej grafika TPN
Turystyka. Na dwóch kółkach dojedziemy do schronisk na Hali Gąsienicowej oraz w Dolinie Chochołowskiej. Warto jednak pamiętać, że rowerowe wyprawy po tatrzańskich ścieżkach wymagają dobrej kondycji, siły, odpowiedniego sprzętu, ale także sporo umiejętności

Już niedługo Tour de Pologne - najlepsi kolarze świata będą walczyć na drogach Podhala. Z tej okazji przygotowaliśmy parę podpowiedzi, gdzie na rowerze wolno jeździć po górach.

W Tatrzańskim Parku Narodowym na rowerach można jeździć tylko po udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach.

Większość tras to szlaki turystyczne piesze lub drogi publiczne.

1. Droga pod Reglami
To trasa niezbyt wymagająca, jednak bardzo atrakcyjna. Zaczyna się w Kuźnicach - odcinek prowadzi asfaltową drogą publiczną - a kończymy aż na Siwej Polanie.

Trasa prowadzi głównie czarnym szlakiem turystycznym, zwanym popularnie Drogą pod Reglami. Podczas jazdy roztacza się widok na Zakopane, Gubałówkę i Butorowy Wierch. Ma około 11 kilometrów długości.

- Na tę trasę polecamy rower górski, który bez problemu poradzi sobie z kamienistą nawierzchnią i asfaltem - doradza Mariusz Bryja ze Stowarzyszenia "Rowerowe Podhale".

2. Dolina Chochołowska
- To kolejna świetna terenowa trasa, gdzie podjazd jest w miarę prosty, więc nawet młodzi kolarze poradzą sobie z nim - dodaje Mariusz Bryja.

Na dodatek mogą tu przyjechać miłośnicy rowerów bez własnego sprzętu. W dolinie jest bowiem wypożyczalnia.
Trasa przebiega zielonym szlakiem, prowadzącym z Siwej Polany do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Długość: około 6,4 km.

3. Kuźnice
Trasa prowadzi niebieskim szlakiem turystycznym, który wiedzie z Kuźnic przez polanę Kalatówki i Dolinę Kondratową na Giewont.

- Dla rowerzystów udostępniony jest tylko odcinek z Kuźnic do Kalatówek - informuje Tatrzański Park Narodowy. Z polany roztaczają się piękne widoki, m.in. na Kasprowy Wierch. Pomimo niewielkiej długości - około 2 km - trasa jest trudna, wymagająca dużych umiejętności. Jest spory podjazd, który wiedzie po kamienistym szlaku.

4. Dolina Suchej Wody
Szlakiem tym dotrzemy z Brzezin na Halę Gąsienicową, aż do schroniska Murowaniec.

Dla rowerzystów udostępniony jest cały odcinek, ale trasa jest bardzo trudna i nie wystarczy górski rower, trzeba też mieć spore doświadczenie. Trasa liczy 6,4 km.

5. Małe Ciche - Tarasówka
Trasa rowerowa ma około 11 kilometrów długości. Prowadzi przez Małe Ciche do Zazadniej, następnie drogą publiczną do Zgorzeliska i potem na Tarasówkę.

Odcinek jest ciekawy i bardzo różnorodny. Prowadzi lasem i doliną, grzbietami z pięknymi widokami na Tatry.

6. Małe Ciche - Murzasichle
Trasa przebiega częściowo w granicach TPN, a częściowo poza nim. Jej długość to około 2 km. Wiedzie lasem, częściowo po terenie zabudowanym. Stanowi dogodne połączenie pomiędzy Małem Cichem i Murzasichlem. Nie stawia wysokich wymagań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski