Otwarcie targów. Przekazanie dukatów do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
TARGI BOŻONARODZENIOWE. Piękna tradycja i niepowtarzalna okazja do przedświątecznych zakupów
W ich okresie, czasowo, zmieniano nawet prawo w mieście. Zawieszano surowe przepisy ograniczające prawa handlowe kupców z innego miasta.
Najstarsze wiadomości o jarmarkach krakowskich pochodzą z roku 1310. Tradycja Targów Bożonarodzeniowych zrodziła się w okresie międzywojennym. Od kilkunastu lat wpisane są one w kalendarz wydarzeń rozgrywających się na krakowskim Rynku, stanowiąc jednocześnie piękną tradycję, która ma duży wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa. Targi, wraz z towarzyszącymi im atrakcyjnymi imprezami, na trwałe wpisały się w kalendarz miasta i promują je również poza granicami. W roku 2007 zostały nawet nazwane
"hitem zimowego sezonu turystycznego".
W tym roku kupcy prezentują towary w 60 kioskach handlowych. Dodatkowo na płycie Rynku ustawiono 4 punkty gastronomiczne i 4 beczki z grzanym winem. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.
- Przygotowaliśmy bogatą ofertę kulinarną. Można tu skosztować wyśmienitych potraw z grilla oraz tradycyjnie napić się grzańca galicyjskiego. Nie brakuje też świątecznych łakoci - prażonych orzechów w karmelu, wyrobów w czekoladzie i marcepanie oraz tradycyjnych pierników - stwierdza Roman Gawrysiak, prezes firmy ARTIM, która jest współorganizatorem targów. -Tradycyjnie już swoje stoisko ma Poczta Polska, gdzie między innymi można uzyskać okolicznościowy stempel. Udostępniliśmy ponadto nieodpłatnie 5 stoisk do dyspozycji Urzędu Miasta - w tym 2 dla instytucji charytatywnych, a 3 dla miast współpracujących z Krakowem.
Tegorocznym targom towarzyszy wiele imprez artystycznych. Podczas uroczystego ich otwarcia 29 listopada odbyła się m.in. prezentacja dukata krakowskiego, który nawiązuje do legendy o krakowskich gołębiach, oraz związane z legendą widowisko artystyczne. Jedną z niespodzianek były talary z piernika wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Tego dnia od wczesnych godzin porannych dzieci wysyłały listy do św. Mikołaja, które następnie gołębie zaniosły do nieba.
3 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkali się twórcy szopek. Po publicznej ich prezentacji przeszli następnie ze swoimi misternymi dziełami do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Kolejną wielką atrakcją był pochód ok. 100 Mikołajów, który wyruszył z placu Matejki i witał pod Urzędem Miasta Krakowa św. Mikołaja z Rovaniemi w Laponii. Po powrocie na Rynek nastąpiło przekazanie
figurki św. Mikołaja,
wykonanej z piernika przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Kazimierzowi Bujakowskiemu, zastępcy prezydenta Krakowa (będzie ona darem dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Nie była to zresztą jedyna atrakcja związana ze św. Mikołajem, gdyż 6 grudnia o godz. 8.30 dzieci w czapeczkach mikołajowych miały okazję budzić świętego, nocującego w Krakowie w hotelu Andel's. Impreza mikołajowa, w trakcie której dzieciom wręczano prezenty, rozpoczęła się w Rynku Głównym o godz. 16.
12 grudnia na estradzie Targów Bożonarodzeniowych, w ramach międzynarodowego projektu "Mosty Między Miastami", który służy wzajemnemu poznaniu kultur różnych krajów i pogłębieniu procesu integracji europejskiej, prezentowali się młodzi artyści z Bratysławy, Brna, Lwowa oraz Krakowa. W piątek - 18 grudnia - grupa teatralna "ADALEX" przedstawiła jasełka według Lucjana Rydla.
Najbarwniejszą imprezą targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 14 autentycznych amatorskich, folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotykają się dzisiaj o godz. 11.15 pod krakowskim Barbakanem, a następnie przejdą ulicą Floriańską i wokół Rynku na estradę, gdzie spotkają się z publicznością i po wspólnym odśpiewaniu pięciu kolęd będą kolędować w różnych miejscach Rynku (korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Kulturalne "Teatr Regionalny", który obchodzi w tym roku 40-lecie). Niespodzianką jest Wigilijny Małopolski Smak, na który zaprasza samorząd województwa małopolskiego (więcej na temat tego przedsięwzięcia piszemy na ostatniej stronie naszego dodatku).
Podczas Targów Bożonarodzeniowych mieszkańcy Krakowa mają okazję spotkać się 20 grudnia, o godz. 12, z prezydentem miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz metropolitą krakowskim ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim. Tego dnia o godz. 17 odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z artystami z Loch Camelot.
Program imprez towarzyszących zakończy 24 grudnia, o godz. 12.15, pokaz "Dziadów Polskich", który odbędzie się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Pojawią się tu dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach własnego autorstwa,
Przebierańcy przejdą następnie w stronę kramów, domagając się od gospodarzy
jadła, napitku i grosiwa.
- Otrzymujemy wiele zapytań o targi z polskich ośrodków turystycznych, z różnych krajów Europy i świata. Informacje o nich ukazują się w wielu folderach oraz wydawnictwach turystycznych. W roku 2007 ukazała się we Włoszech książka opisująca Targi Bożonarodzeniowe w różnych krajach w Europie, która również zawiera opis naszych targów - podkreśla Roman Gawrysiak.
Patronami medialnymi tegorocznych targów są: "Dziennik Polski", Radio Kraków, TVP Kraków, "Miesiąc w Krakowie", Kraków.pl oraz Interia.pl. Imprezę zorganizowała Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa z firmą Artim. Partnerem jest Urząd Miasta Krakowa.
(M)
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?