Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ścieżkach rycerzy i zbójników

Marek Długopolski
Wyprawa na Grodzisko odbędzie się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.
Wyprawa na Grodzisko odbędzie się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. odkryjbeskidwyspowy.pl
OBW 2014. Grodzisko będzie pierwszym celem, z którym zmierzą się piechurzy podczas tradycyjnej już akcji "Odkryj Beskid Wyspowy"

Będzie się działo- tak Czesław Szynalik, niezmordowany piechur, a także pomysłodawca akcji "Odkryj Beskid Wyspowy", zaprasza na niedzielny podbój Grodziska. To pierwsza z 15 gór, które będzie można zdobyć podczas wakacyjnych wędrówek.
Dlaczego akurat na Grodzisko? - To pierwszy szczyt Beskidu Wyspowego, brama do niego. Na tym magicznym wzgórzu wciąż kryje się wiele tajemnic- zachęca Marek Gabzdyl, wójt gminy Raciechowice, współ-gospodarz spotkania na malowniczym szczycie.

Grodzisko, choć nie imponuje wysokością (618 m n.p.m.), to jednak jego strome zbocza często służyły okolicznym mieszkańcom za schronienie i miejsce ratunku w czasie wojennych zawieruch. - Już w średniowieczu na szczycie istniała spora drewniana strażnica - twierdzą naukowcy. Nie ma jednak żadnych przekazów ani kiedy powstała, ani kto ją wzniósł.

Nie wiadomo też, kto ją unicestwił. Może więc prawdą jest, że do jej spalenia przyczynił się jeden z rycerzy Bolesława Śmiałego - w tle oczywiście pojawia się zawiedziona miłość, zdrada i zemsta. Archeologowie przypuszczają, że niewielką warownię puścili z dymem około 1287 r. Tatarzy.

Warto też odnotować, że podczas wykopalisk na szczycie stromego wzniesienia odnaleziono fragmenty naczyń kultury łużyckiej. To zaś oznacza, że na Grodzisku ludzie pojawiali się już w okresie halsztackim, a więc między VII a V stuleciem przed Chrystusem.

Czy w Beskidzie Wyspowym jest jeszcze coś do odkrycia? - Oczywiście. Turyści dopiero zaczynają poznawać ten piękny region Polski - podkreśla Wiesław Stalmach, wójt gminy Wiśniowa, również współgospodarz spotkania na malowniczej górze.

- Beskidzkie wyspy to przecież niepowtarzalna przyroda, spokój i cisza, bogata historia, a również niesamowita kultura Górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Górali Podhalańskich - dodaje Czesław Szynalik.
Na Grodzisku rozpocznie się również historia 320-kilometrowego Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy". - Szlak ma formę olbrzymiej pętli. Wędrówkę można więc rozpocząć z dowolnego miejsca w Beskidzie Wyspowym - twierdzą przedstawiciele Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, którzy zatroszczyli się o wytyczenie i oznakowanie nowej ścieżki.

Do zdobycia będzie ponad pięćdziesiąt "wysp". Jeśli dokonamy tego w 16 dni, będziemy mieli prawo do noszenia specjalnej złotej odznaki. Jeśli zajmie nam to nieco więcej czasu odznaka, będzie srebrna.

Wyprawa na Grodzisko odbędzie się bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Wyruszymy z przystanku autobusowego w centrum Raciechowic w niedzielę o godz. 9. Towarzyszyć nam będą doświadczeni przewodnicy i ratownicy! Na szczycie odprawiona zostanie msza św. polowa, będą występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także grill i tradycyjna wspólna fotografia.

Na Grodzisku odbędą się też wybory - Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego piechura, a na specjalne wyróżnienia mogą liczyć rodziny oraz wędrowcy, którzy przybędą z najdalszych zakątków - Polski i świata. Do Wiśniowej zejdziemy szlakami niebieskim i zielonym.

Nie byłoby "odkrywania", a więc wspólnego dzieła blisko 20 gmin z 5 powiatów, gdyby nie Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

To dzięki nim w minione wakacje nieco zapomniane góry odkryło ponad 12 tysięcy piechurów. - Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich znacznie więcej - podkreślają zgodnie gospodarze beskidzkich miejscowości. Będziemy wędrować nie tylko ścieżkami rycerzy i świętych, ale także zbójników.

Kolejne wyprawy
* 20-22 czerwca - Weekend za pół ceny w Beskidzie Wyspowym
* 21 czerwca - Ćwilin (sobota, wędrówka nocna): Wilczyce - bez szlaku (droga różańcowa) - Ćwilin - bez szlaku - Wilczyce
* 22 czerwca - I Festiwal Muzyczny "Beskidzka Gitara" - Limanowa
* 29 czerwca - Paproć: Limanowa - Sowliny - szlak zielony - Paproć - szlak niebieski - Łososina Górna
* 5-27 lipca - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie rytmy i smaki"
* 6 lipca - Modyń: Zbludza- szlak niebieski - Modyń - szlak żółty - Łącko
* 12 lipca - Luboń Wielki (sobota, wędrówka nocna): Rabka-Zdrój - szlak czarny - SKI Polczakówka - Rabka Zaryte - szlak żółty- Perć Borkowskiego - Luboń Wielki - szlak niebieski - Luboń Mały - Naprawa
* 13 lipca - Śnieżnica: Skrzydlna - szlak czarny - Pieninki Skrzydlańskie - szlaki niebieski i zielony - Kasina Wielka PKP
* 19 lipca - Miejska Góra (sobota, wędrówka nocna): Limanowa - szlak niebieski - Miejska Góra- szlak niebieski - Limanowa
* 27 lipca - Kostrza: Jodłownik - szlak zielony - Kostrza - bez szlaku - Sadek
* 3 sierpnia - Szczebel: Lubień- szlak czarny - Zimna Dziura- Szczebel - bez szlaku - Tenczyn
* 10 sierpnia - Potaczkowa: Rabka - szlak czarny - Grzebień - Potaczkowa - szlak czarny- Adamczykowa - Mszana Dolna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski