Na slamsy nie ma zgody

Redakcja
Udostępnij:
Gmina Nowy Sącz dysponuje 2600 mieszkaniami. Wszystkie są zasiedlone. Lista oczekujących na lokum z zasobów gminy jest długa. 118 rodzin ubiega się o lokale komunalne, 64 - o socjalne. Tych ostatnich w całych zasobach gminy jest zaledwie 50.

Nowy Sącz - mieszkania poszukiwane

   Gmina jest zobowiązana do realizacji wszystkich wyroków eksmisyjnych, tych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych również. Tylko z tego tytułu na mieszkanie socjalne czeka w Nowym Sączu 30 rodzin. Ustawa o ochronie praw lokatorów nie precyzuje, jak ma być rozwiązana sprawa budownictwa mieszkaniowego w gminie. Mówi natomiast o tworzeniu warunków, aby zadanie to gmina była w stanie spełnić względem mieszkanców.
   Szczegółowe zasady przekazywania mieszkań reguluje uchwała Rady Miasta "w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych". Określa ona kryteria weryfikacyjne, komu i jakie lokum będzie mogło być przydzielone z zasobów gminnych - dla najuboższych socjalne, dalej komunalne i te budowane przez STBS. - Lokali socjalnych jako takich się nie buduje, bo trudno byśmy tworzyli slamsy teraz, kiedy wchodzimy do Unii - mówi Janusz Matusik, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Lokali Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Budować można tylko wdług standardów europejskich. Właśnie taką inwestycję gmina rozpoczęła przy ul. Broniewskiego. Powstanie tam czterokondygnacyjny, dwuklatkowy blok, do którego już w przyszłym roku w sierpniu wprowadzi się 20 rodzin.
   Rozwiązań takich nie popiera Andrzej Kita, prezes Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, twierdząc, że budowanie przez towarzystwo jest dużo tańsze. Właśnie siedem lat temu powołano je m.in. po to, by gminom, które nie mają zbyt dużo wolnych środków finansowych, ułatwić realizację zadań własnych z zakresu budownictwa mieszkalnego. Jest to budownictwo najtańsze, bo gmina partycypując w kosztach budowy mieszkań wnosi wkład tylko w wysokości 30 proc. całości kosztów zadania. Reszta jest kredytem zaciągniętym przez TBS w Banku Gospodarstwa Krajowego, a spłacanym przez najemcę w czynszu przez 20 lat. Istotne jest również to, że bank po zakończeniu zadania umarza 10 proc. wartości kredytowanego przedsięwzięcia.
   Według prezesa Kity, gmina za te same pieniądze zamiast 10, 12 mieszkań komunalnych czy czynszowych wybuduje ich w systemie "tebeesowskim" aż 50. Daje to gminie możliwośc szybszego rozwiązywania problemów mieszkaniowych. Najemca pokrywa w tym przypadku tylko kaucję, która wynosi 12-krotność stawki czynszu na m kw. lokalu mieszkalnego.
   W latach poprzednich Zarząd i Rada Miasta podpisały umowy partycypacyjne z STBS, przekazały stosowne środki finansowe, wniosły w formie aportu działki budowlane i skierowały do najmu 70 rodzin z listy oczekujących. Jedynie 3 z nich nie płacą na bieżąco czynszu. Kolejne przedsięwzięcie tego typu rozpoczęto przy ul. 29 Listopada, na dawnym poligonie wojskowym. Tę działkę towarzystwo zakupiło ze środków własnych. Tam, w trzech etapach, zostanie wybudowanych ok. 500 mieszkań. W pierwszym powstaną trzy wieloklatkowe budynki z ok. 120 mieszkaniami. Może z tego skorzystać gmina Nowy Sącz kierując do zasiedlenia osoby z listy oczekujących na mieszkanie komunalne, uprzednio kierując środki w formie partycypacji w budowę. Będzie to najlepsze wykorzystanie środków finansowych gminy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie działek na byłym poligonie. Do końca września będzie wiadomo, kto wygra przetarg na wykonawstwo.
   Prezes STBS Andrzej Kita twierdzi, że niektóre gminy wybudowały i zasiedliły od tysiąca do dwóch lokali mieszkaniowych. Budownictwo społeczne nie tylko rozwiązuje problem mieszkań, ale również jest sposobem na uzbrojenie terenów przyległych w infrastrukturę techniczną (wodociągi, gaz, energetyka, drogi). Jest to, jego zdaniem, dobry przykład dla innych gmin, w tym dla Nowego Sącza.
Elżbieta Pyszczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie