MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

PIT
W "Polityce" (w 35. numerze) interesujący artykuł Pawła Walewskiego pt. "Prąd to zdrowie". Rzecz o stymulatorach i defibrylatorach, urządzeniach wszczepianych do organizmu, wspomagających pracę serca i innych narządów. "Współczesny stymulator nie jest już tylko prostym rozrusznikiem, takim jak pół wieku temu, gdy zaczęto leczyć nim zaburzenia rytmu serca. Dziś jest to niezwykle inteligentne urządzenie" - czytamy w artykule.

- W ub. roku w 93 ośrodkach w Polsce wszczepiono ok. 25 tysięcy stymulatorów serca, co daje nam przyzwoitą pozycję w Unii Europejskiej - mówi prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii. - Ale, ze średnią liczbą 764 defibrylatorów, wszczepionych na milion mieszkańców, wleczemy się w ogonie Europy - dodaje profesor. Zapotrzebowanie na te urządzenia, trzeba przyznać bardzo kosztowne, jest trzykrotnie większe.
Na co powinni zwracać uwagę użytkownicy stymulatorów i defibrylatorów? Czego należy się wystrzegać - o tym w artykule.
***
Wiele lat temu udowodniono, i co do tego wszyscy są zgodni, że nadmiar cholesterolu jest groźny dla zdrowia. Ale, jak się okazuje, równie niebezpieczne może być zbyt gwałtowne obniżanie jego poziomu - czytamy w publikacji pt. "Złe dobre leki", w 36. nr. "Przekroju". Autor, Wojciech Mikołuszko, opisuje m.in. przypadek lekarza, byłego astronauty NASA, który w wyniku zażywania statyn, dla obniżenia poziomu cholesterolu, nagle tracił pamięć. Nikt wtedy nie przypuszczał, że te cudowne leki na obniżanie LDL, tzw. złego cholesterolu, mogą nieść też skutki uboczne.
Wojciech Mikołuszko przytacza wypowiedzi i wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornii i Szkoły Medycznej Harvardu. Statyny pomagają - ich zdaniem - ludziom, którzy przeszli zawał albo udar lub mają cukrzycę. Potwierdzają też skuteczność tych leków w walce z miażdżycą i chorobami serca. Powinny one jednak być stosowane w niskich dawkach. Czyli - jak pisze autor... najważniejszy jest umiar i rozsądek.
***
Nad Kotliną Kłodzką zawisły czarne chmury. I chociaż pierwsze wiatraki produkujące energię elektryczną mają tam stanąć jesienią przyszłego roku, już dziś mieszkańcy tych terenów protestują przeciwko tym inwestycjom.
- "Nie wiadomo, jak bardzo wiatraki zepsują krajobraz, na razie - pisze Mariusz Chudy w 34. nr. tygodnika "Newsweek" - zepsuły atmosferę. Skłócają rodziny i sąsiadów. - "U mnie jeden syn jest za, a dwóch przeciw" - mówi mieszkanka Gajnika. Tytuł artykułu: "Pod wiatr".
***
W tym samym (34. nr.) czytamy, że regularne bieganie opóźnia starzenie się organizmu. Uczeni z Uniwersytetu Stanforda przez 20 lat monitorowali stan zdrowia ok. tysiąca osób - 50-latków. Połowa z nich regularnie biegała, pozostali stronili od ćwiczeń. Jakie były tego rezultaty? - szczegóły w tekście "Bieg wieczności" (PIT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski