MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

PIT
W 38. numerze "Newsweeka" interesujący artykuł Magdaleny Frender pt. "Łowcy oddechów". Prowadzone od lat przez naukowców na całym świecie badania (pracami polskich uczonych kieruje prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), dowodzą, że każda choroba ma swój zapach. Np. woń zgniłych jabłek z ust człowieka to oznaka cukrzycy, a zapach zgniłych jaj - kłopoty pacjenta z wątrobą.

Tak więc, jeśli badania w tej dziedzinie się powiodą, być może w przyszłości lekarze będą mogli stawiać diagnozę, analizując oddech lub woń skóry pacjenta.
***
Złoto, niemodna przez lata, babcina lokata na ciężkie czasy, wraca do łask. "Żółty, błyszczący metal okazuje się jedyną gwarancją w tym oszalałym świecie" - czytamy w obszernym materiale pt. "Przeklęstwo złota", w 42. nr. tygodnika "Forum".
Kryzys na światowym rynku finansowym, spadająca wartość dolara oraz indeksów giełdowych, sprawia, że nie tylko inwestorzy sięgają - i to mimo gwałtownego wzrostu ceny tego kruszcu - po najstarszą na świecie lokatę kapitału. Kto na "gorączce złota" wygra, a kto straci? Ile złota wydobyto i przerobiono od początku świata, gdzie znajdują się największe zasoby tego cennego surowca?
Największe wydobycie złota zanotowano w ub. roku w Chinach, RPA i w USA. Potentatem na rynku złota jest kanadyjski koncern Barrick i jego założyciel Peter Munk. "Ten 80-letni biznesmen kolekcjonuje kopalnie złota tak, jak inni kapsle piwne. Ma obecnie 27 kopalń, które w sumie produkują ponad osiem milionów uncji złota". W artykule także o garimpeiros, ludziach wydzierających z ziemi - w nieludzkich warunkach - grudki złota. Ich zarobek wystarcza zaledwie na przeżycie...
***
O panice na światowych rynkach pisze też (w 42. numerze) tygodnik "Przekrój". Paweł Moskalewicz i Milena Rachid Chehab w materiale pt. "Banki w czasach zarazy" podpowiadają nam: "jak radzić sobie w czasie kryzysu, by jak najmniej odczuć jego skutki". Warto dowiedzieć się - a o to postarali się autorzy - skąd się wziął kryzys; jaki wpływ ma amerykański kryzys na Polskę; czy nasze pieniądze ulokowane w banku są bezpieczne; co zrobić dzisiaj z wolnymi pieniędzmi; w jakich walutach brać kredyty; co dalej z kursem złotego?
***
W 42. nr. "Przekroju" także o grzybobraniu. Marcin Cichoński przedstawia listę najsmaczniejszych grzybów, których, jak twierdzi, niemal nikt w Polsce nie zbiera. Owe smakołyki (prezentowane na zdjęciach) to m.in. Lejkowiec dęty, Ucho bzowe, Gołąbek modrożółty, Piaskowiec modrzak, Płachetka kołpakowata, Boczniak ostrygowaty. Gdzie owe rarytasy rosną? Jak je przyrządzać?
Autor przytacza stary dowcip, który mówi, że "wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz". Tak więc, w razie wątpliwości, lepiej zrezygnować ze spożycia grzyba, co do którego nie jesteśmy pewni. (PIT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski