Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

PIT
Drętwienie nóg, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia pamięci, kłopoty ze snem. To niekiedy objawy boreliozy, groźnej choroby wywołanej ukąszeniem nie tylko przez kleszcza.

Z rozmowy Ewy Nieczuły z dr Beatą Kowalską-Werbowy, specjalistką leczenia boreliozy, dowiemy się, że "bakterią wywołującą boreliozę może nas zakazić nimfa kleszcza, nie większa od ziarnka maku". Przenoszą ją także owady: komary, meszki, a nawet wszy, pluskwy, muchy końskie. Kłopoty ze zdrowiem mogą rozpocząć się po kilku miesiącach od ukąszenia, a nawet i po latach. "W Polsce dominuje neuroborelioza. Bakterie atakują układ nerwowy, objawy często przypominają stwardnienie rozsiane. Natomiast w USA - mówi dr Beata Kowalska-Werbowy - choroba najczęściej atakuje stawy".
Dlaczego na wyleczenie u pacjenta boreliozy potrzeba niekiedy aż dwóch lat, a także w których rejonach Polski występują największe skupiska kleszczy? Odpowiedzi znajdziemy w interesującej rozmowie pt. "Malaria północy" w 27. numerze tygodnika "Forum".
Katastrofa Airbusa A330 Air France nad Atlantykiem, informacje o samolotach lądujących awaryjnie - wywołują niepokój wśród części pasażerów podróżujących liniami lotniczymi. Lektura artykułu Adama Grzeszaka i Pawła Wrabeca pt. "Strach latać?", w 27. nr. "Polityki", niepokoje te zapewne rozwieje. Samoloty to dziś najbezpieczniejszy środek transportu. Katastrofy samolotowe to wydarzenia niezmiernie rzadkie, zwłaszcza w Europie. W ub. roku zdarzały się raz na 1,3 mln lotów.
Najbardziej zawodnym elementem w samolocie jest człowiek. Ponad połowa katastrof spowodowana była błędem pilota, a 8 proc. obsługi naziemnej, kontroli lotów - jak wykazują analizy wypadków lotniczych. Bezpieczeństwu lotów zagrażają nie tylko złe warunki pogodowe, silne turbulencje. Zmorą wszystkich lotnisk są ptaki. Na polskich lotniskach pojawiają się na pasach startowych również zające, a nawet sarny. Problemem pilotów - piszą autorzy artykułu - jest m.in. stały pośpiech, brak odpoczynku, a zdarza się, że i kłopoty z językiem... angielskim.
Każdego lata blisko miliard ludzi opuszcza swe domostwa i wyrusza na urlop w różne zakątki świata. Miliony przemieszczających się turystów powodują często degradację środowiska naturalnego, a nawet poważne problemy społeczne (m.in. brak wody pitnej dla tubylców). Turyści zostawiają po sobie góry śmieci. Rejsy statków wycieczkowych zatruły wody Karaibów - pisze w artykule "Brud, smród i wakacje" Elizabeth Becker na łamach "The Washington Post" (przedruk w 26. nr. "Forum"). Najwyżej położonym śmietnikiem świata - jak podaje "L'Express" - jest ... Mount Everest. Jego zbocza pokrywają tony odpadów i sprzętu pozostawionego przez wspinaczy.
(PIT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski