Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

Redakcja
Czy rynek pracy w roku 2010 będzie należał do kobiet - jak zapowiada tygodnik "The Economist"?

Co prawda w wielu państwach wysoko uprzemysłowionych kobiety już dominują, a w USA, w ciągu najbliższych miesięcy będzie pracowało - wg autorów tygodnika - więcej kobiet niż mężczyzn, to grudniowy raport Komisji Europejskiej poświęcony prognozom w tej dziedzinie, nie napawa optymizmem - pisze Magdalena Kicińska w 8. nr. "Polityki". Polska wciąż odbiega od przeciętnej unijnej, jeśli chodzi o współczynnik aktywności zawodowej kobiet. Nadal też mężczyźni są lepiej od kobiet wynagradzani. "Tendencją europejską jest wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Panie i panowie - pisze autorka - przechodzą na emeryturę w tym samym wieku m.in. we Francji, Hiszpanii, Holandii, w Niemczech i Norwegii". Dlaczego kobiety polskie są przeciwne wyrównaniu wieku emerytalnego? Jakie są dlań perspektywy w sytuacji, gdy ofert pracy jest już dziś mniej niż dla mężczyzn? Tytuł artykułu: "Kobieta pracująca".

Świat rozpoczyna obchody ku czci wybitnego pisarza rosyjskiego - hrabiego Lwa Tołstoja.

W Niemczech i w USA ukazują się najnowsze tłumaczenia "Anny Kareniny", Kuba i Meksyk przygotowują targi książki poświęcone twórcy "Wojny i pokoju". Na ekrany kin wchodzi film "The Last Station". M.in. opowiada o małej, zapominanej przez Boga i ludzi, kolejowej stacji Astapowo, na której przed stu laty, po opuszczeniu rodzinnego majątku - Jasnej Polany - zmarł Lew Tołstoj. Dlaczego kraj hrabiego Lwa Tołstoja - Rosja - oparł się światowej "tołstojomanii" i nie planuje żadnych uroczystości z okazji przypadającej w listopadzie br. 100. rocznicy śmierci genialnego powieściopisarza, myśliciela, dramaturga? Dlaczego, cieszący się wielkim uznaniem na Zachodzie, pisarz został wyklęty przez Cerkiew? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczy nam Luke Harding autor artykułu pt. "Podejrzany o geniusz", na łamach 7. nr. tygodnika "Forum".

...a w kraju uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina.

Jakim był człowiekiem, jak żył, kiedy komponował, czy rzeczywiście cierpiał na psychozę maniakalno-depresyjną? W 9. nr. tygodnika "Wprost" interesująca rozmowa Roberta Leszczyńskiego z pasjonatem i miłośnikiem twórczości Fryderyka Chopina - Arturem Górskim. Był gwiazdą paryskich salonów, ale równocześnie był człowiekiem skrytym, zamkniętym we własnym świecie. Nie cierpiał rozmawiać o sobie, swoich upodobaniach, emocjach, a także muzyce. Kochał kwiaty, zwłaszcza fiołki, lubił szampana, dobre wino, dzień rozpoczynał od wypicia filiżanki kawy. Uwielbiał otaczać się pięknymi drobiazgami. Tytuł rozmowy, w której także o związku Fryderyka Chopina z George Sand, "Najniezdecydowańszy".

PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski