Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

Redakcja
Zwiększona wrażliwość na ból, zmęczenie, bóle głowy, kłopoty ze snem, zwiększony lub zmniejszony apetyt, kłopoty z układem pokarmowym, częste biegunki - to najczęściej występujące fizyczne objawy depresji - czytamy w artykule pt. "Maski depresji" w 9. numerze "Wprost".

Szczególną skłonność do somatyzacji psychicznych dolegliwości mają kobiety - mówi doc. dr hab. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Szczególnie narażone na depresję są także osoby cierpiące na migreny. Badania przeprowadzone przez dr Giselę Terwindt, neurologa z Leiden University w Holandii, wykazały, że prawie jedna czwarta członków rodziny pacjenta z migrenami miała objawy depresyjne.

O ciemnej stronie słońca, które kojarzy nam się zawsze z ciepłem i życiem, pisze w 6. numerze "Newsweeka" Katarzyna Burda.

Badania naukowców wykazują, że występujące na powierzchni Słońca magnetyczne burze, olbrzymie erupcje gorącej plazmy, to zjawiska mające ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W czasie wzmożonej aktywności słonecznej - podczas burz magnetycznych, erupcji plazmy - częściej np. zdarzają się, jak dowiodły badania, zawały serca. Prawdopodobnie istnieje także związek pomiędzy zaburzeniami pola magnetycznego - czytamy w artykule pt. "Dzieci kosmosu" - a wzrostem złego samopoczucia psychicznego, niepokoju, a nawet przypadków depresji. Dlaczego nadmierna aktywność Słońca tak mocno oddziałuje na ludzi? Niezbyt silne burze na słońcu zdarzają się często, ale co mniej więcej 11 lat - czytamy w artykule - pojawiają się na nim ciemne plamy świadczące o zwiększonej aktywności magnetycznej gwiazdy, zwiastujące możliwość wystąpienia najsilniejszych burz. "Kolejny pik w aktywności Słońca spodziewany jest w latach 2012- 2014". Przygotujmy się więc na spadek formy - pisze Katarzyna Burda.

"Konflikt obecnego prezydenta z premierem to nic nowego" - pisze Jerzy Besala w 9. numerze "Polityki".

Historia dowodzi, że kłótnie najważniejszych osób w państwie polskim mają bardzo długą tradycję. Autor publikacji pt. "Ja tu rządzę" przypomina kilka najbardziej znanych kłótni na polskich dworach, za którymi kryła się walka o zakres władzy, kontrolę społeczną, czasem o idee i wartości. Niektóre waśnie, jak konflikt pomiędzy królem Bolesławem Śmiałym (Szczodrym), a biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa, kończyły się tragicznie - śmiercią. Jerzy Besala przypomina też, jak doszło do waśni pomiędzy chorobliwie ambitnym magnatem litewskim Januszem Radziwiłłem i królem Janem Kazimierzem. Nie otrzymawszy buławy hetmana wielkiego litewskiego Radziwiłł stanął na czele spisku przeciw kró1owi. Z kolei Stanisław Jabłonowski, hetman polny koronny, z przyjaciela i zwolennika Jana III Sobieskiego zamienił się w jego rywala do korony.

PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski