Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

Redakcja
Do 2012 r. tradycyjne żarówki mają zniknąć ze sklepów. Zastąpią je energooszczędne światła: świetlówki, diody LED i halogeny - czytamy w 24. nr. "Newsweeka". - Rachunki za prąd powinny się obniżyć, ale dla naszego zdrowia i samopoczucia wymiana nie będzie korzystna - pisze Jolanta Chyłkiewicz w artykule pt. "Żałoba po żarówce". Tradycyjna żarówka daje światło naturalne, podobne do dziennego, nie zmienia barw oświetlanych przedmiotów. Energooszczędna świetlówka emituje nienaturalne, mniej przyjemne dla oka światło, przekłamuje kolory. Naukowcy alarmują, że świetlówki, diody, halogeny emitują większe, od tradycyjnych żarówek, ilości błękitnego, szkodliwe go dla naszego zdrowia światła. Mogą zakłócać pracę naszego zegara biologicznego. Dlaczego nie należy przesadzać z rozjaśnianiem mieszkań po zmierzchu, dlaczego z umiarem należy korzystać - przed snem - ze sprzętu elektronicznego (komputerów, iPodów, telewizorów). Błękitne światło, na które będziemy skazani, wcale nie musi szkodzić jeśli nauczymy się z niego rozsądnie i prawidłowo korzystać. ***

Uwielbiamy się odchudzać... Od ponad roku zawrotną karierę robi w Polsce dieta opracowana przez francuskiego lekarza dr. Pierre'a Dukana - pisze Małgorzata Marjańska w 24. nr. "Wprost". I oto na zwolenników tej słynnej diety spadł cios. Skuteczność diety Dukana podważają i lekarze, i osoby, które ją stosowały. Jakie zagrożenia dla organizmu niesie metoda Dukana? Czy stosowana zbyt długo może powodować jakieś schorzenia?

Problemu odchudzania nie należy bagatelizować. Już dziś - czytamy w artykule - 60 proc. Polaków ma nadwagę lub cierpi na otyłość. I żadna "cudowna" dieta nie pomoże - ostrzegają eksperci - jeśli nie ograniczymy jedzenia i nie zaczniemy się ruszać. Tytuł artykułu: "Sekrety diety".

***

Z "Przekrojem" (w plecaku!) na turystyczną wędrówkę? W 24. nr. tygodnika dodatek specjalny prezentujący innowacyjne, oryginalne projekty powstałe dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Np. w najstarszej w Polsce zabytkowej kopalni soli w Bochni powstaje najnowocześniejsza w tej części Europy ekspozycja multimedialna. Na trasie zwiedzania kopalni powstaje 36 stanowisk, które przeniosą nas w dawne czasy. Z kolei, by dowiedzieć się, jak żyli ludzie w XIX w., wystarczy wybrać się do Nowego Sącza, gdzie powstała wierna kopia galicyjskiego miasteczka. Na miłośników czarów i magii czekają nie lada atrakcje w Nysie. Wędrując "Szlakiem czarownic" po czesko-polskim pograniczu, można zobaczyć średniowieczne sale i narzędzia tortur, poznać historię kobiet oskarżonych o czary i spalonych na stosach.

Co dzięki dotacjom z UE powstało m.in. w Kołobrzegu, co w Krainie Tysiąca Jezior, a co na Szlaku Orlich gniazd - dowiemy się z 24. nr. "Przekroju".

PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski