Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na straży pielęgniarek i położnych

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Samorząd sprawuje pieczę nad właściwym wykonywaniem obowiązków przez pielęgniarki i położne
Samorząd sprawuje pieczę nad właściwym wykonywaniem obowiązków przez pielęgniarki i położne fot. Andrzej Pilch
Jubileusz. Małopolski samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych działa już od ćwierćwiecza. Przez 25 lat swojego istnienia Izba dorobiła się własnej siedziby i fachowego wydawnictwa, wypracowała również system kształcenia i wspierania koleżanek w trudnej sytuacji życiowej.

Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych powołano do życia w październiku 1991 roku. Samorząd powstał z myślą o reprezentowaniu interesów tej grupy i sprawowaniu pieczy nad jakością wykonywania zawodu. To do MOIPiP należy obowiązek prowadzenia rejestru osób, uprawnionych do niesienia pomocy pacjentom w roli pielęgniarek i położnych. W całym województwie jest ich dzisiaj blisko 20 tys.

Członkowie małopolskiego samorządu są wszędzie tam, gdzie w środowisku pielęgniarek i położnych dzieje się coś ważnego. Wielokrotnie uczestniczyli w sporach pomiędzy pracodawcami a pracownikami i wcielali się w rolę negocjatorów, gdy do strajków dochodziło w szpitalach w Nowym Targu czy Myślenicach. Reprezentując pielęgniarki i położne głos zabierali także w dyskusjach dotyczących najważniejszych problemów rodzimej służby zdrowia. Przed dziesięcioma laty to właśnie MOIPiP wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie, jako jedne z pierwszych przestrzegały przed masową emigracją pracowników medycznych, którzy do wyjazdów za granicę czują się zmuszeni przez stwarzane im warunki pracy.

Darmowe kursy

Działania MOIPiP to jednak nie tylko kształtowanie prawnych regulacji i prowadzenie rejestrów. Jednym z najważniejszych aspektów pracy samorządu jest kształcenie pielęgniarek i położnych. Pierwsze kursy kwalifikacyjne z organizacji i zarządzania ruszyły w 1997 roku. Program obejmował 285 godzin wykładów i 65 godzin zajęć praktycznych.

W kolejnych latach dzięki staraniom MOIPiP małopolskie pielęgniarki i położne kształcone były m.in. w zakresie profilaktyki epidemii AIDS, pracy z dziećmi i młodzieżą, szczepień ochronnych, wykonywania EKG, intensywnej opieki i opieki długoterminowej, a ostatnio również z wypisywania recept i ordynowania leków.

Samorząd organizuje kształcenie specjalizacyjne, kursy doszkalające, specjalistyczne i kwalifikacyjne oraz szkolenia. Co niezwykle istotne, uczestnictwo we wszystkich formach edukacji dla pielęgniarek i położnych jest zupełnie darmowe. Środki na ich prowadzenie MOIPiP pozyskuje z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Na konto MOIPiP zaliczyć można również start studiów licencjackich dedykowanych położnym. Przy współpracy z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego i samorządu województwa małopolskiego kształcenie położnych w Collegium Medicum udało się uruchomić w roku akademickim 2005/2006.

Fachowe publikacje

Z myślą o koleżankach i kolegach po fachu MOPiP regularnie wydaje biuletyn „Małopolskie Pielęgniarki i Położne”. Pierwszy numer gazety ukazał się w 1992 roku. Od tej pory periodyk wydawany jest regularnie, co dwa miesiące, w nakładzie 3,5 tys. egzemplarzy. Trafia do wszystkich zakładów opieki zdrowotnej w Małopolsce. Oprócz aktualności i ogłoszeń, w piśmie znaleźć można materiały dotyczące prawa i historii, tajników wykonywania zawodu i podnoszenia kwalifikacji.

Dodatkowo samorząd prowadzi również Wydawnictwo im. Hanny Chrzanowskiej, mające w swojej ofercie publikacje skierowane do przedstawicieli systemu ochrony zdrowia. Środki uzyskane ze sprzedaży wydawanych książek przeznaczane są na finansowanie działalności Izby, zakup fachowej literatury i prowadzenie archiwum.

Własna siedziba

Od dziesięciu lat MOIPiP jako jedna z nielicznym Izb dysponuje własną siedzibą. Początkowo samorząd swoją działalność prowadził w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Batorego, a następnie w mało funkcjonalnej kamienicy przy ul. Dunajewskiego. W 2002 r. zapadła decyzja o zakupie nieruchomości. Wybór padł na budynek przy ulicy Szlak 61. Pomieszczenia wyremontowano, zakupiono meble i sprzęt audiowizualny, który ułatwia prowadzenie szkoleń i kursów.

Przy kamienicy dodatkowo powstał ogród. Nową siedzibę w sierpniu 2006 roku uroczyście poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz. Na Szlaku dzięki uprzejmości samorządu, swoje miejsce znalazły także Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Położnych.

Wzajemna pomoc i pamięć

Przez 25 lat działalności MOPiP nieprzerwanie wspiera także potrzebujące pielęgniarki i położne finansowo. Na specjalne zapomogi mogą liczyć osoby, które dopadła choroba, śmierć członka rodziny czy też kradzież. Samorząd troszczy się również o pamięć o zasłużonych zmarłych i wybitnych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa. Z myślą o nich organizuje pożegnania dla odchodzących na emeryturę, a przy okazji kolejnych jubileuszy przyznaje specjalne odznaczenia.

Własny samorząd

- Ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych została uchwalona w kwietniu 1991 roku. Jeszcze w tym samym roku powołano Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

- Najważniejszym Organem MOIPiP jest okręgowa rada pielęgniarek i położnych. Przez pierwsze trzy kadencję na jej czele stała Anna Grajcarek. Czwartą i piątą kadencję tę rolę pełnił Tadeusz Wadas. W szóstej kadencji przewodniczącym został Stanisław Łukasik, a od 2015 ponownie na czele rady stoi Tadeusz Wadas.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski