Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na światowym poziomie

Grzegorz Skowron
Małopolski Ogród Sztuki
Małopolski Ogród Sztuki Wojciech Matusik
Architektura. Nagroda im. Stanisława Witkiewicza dla 4 obiektów, wyróżnienia dla kolejnych

Po raz siódmy została przyznana Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Tym razem poziom zgłoszonych prac był tak wysoki, że przyznano aż 4 nagrody, a kolejne 4 zasłużyły na wyróżnienia.

Nagroda im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest co dwa lata w trzech kategoriach:

obiekty użyteczności publicznej

architektura mieszkaniowa

budynki sakralne. W tej ostatniej nie zgłoszono żadnego projektu, za to w pozostałych oceniano 30 prac.

Za najpiękniejsze nowe obiekty użyteczności publicznej w Małopolsce uznano Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie i Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. W kategorii architektury mieszkaniowej również przyznano dwie pierwsze nagrody. Zdobyły je: kompleks mieszkaniowo-usługowy, który powstał na poprzemysłowych terenach Browaru Lubicz w Krakowie oraz budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Broniewskiego 28 w Nowym Sączu.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki jury konkursowe doceniło „niekonwencjonalne i oryginalne podejście do projektowania nowego obiektu w historycznym, śródmiejskim otoczeniu”. Europejskie Centrum Mu- zyki zachwyciło „oszczędnością środków wyrazu i prostotą formy obiektu jako dominanty”, która „nie konkuruje z krajobrazowym otoczeniem, a raczej wzbogaca je i uzupełnia w jego kulturowym wymiarze”. Browar Lubicz został doceniony za sposób adaptacji istniejącej historycznej struktury i dodanie nowej tkanki użytkowej o charakterze mieszkaniowym, która „nie tylko uzupełnia historyczną zabudowę miejską, ale także wzbogaca ją o nową jakość nowoczesnej architektury i jej otoczenia, jako przestrzeni publicznej miasta”.

Z kolei budynek mieszkalny w Nowym Sączu „przeciwstawia się obecnie panującym tendencjom bogatej i przesadnej ornamentyki w budynkach mieszkaniowych i przy pomocy skromnych środków wyrazu oraz użytych materiałów kreuje prostą i czytelną formę architektury”.

– Większość z nagrodzonych budynków korzystała ze środków unijnych, co świadczy o tym, że to źródło finansowania ma kapitalny wpływ na poziom architektury w naszej przestrzeni publicznej – ocenia Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który przyznaje Nagrody im. Witkiewicza.

Marek Dunikowski, jeden z autorów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, podkreśla jednak, że o ile budowa była finansowana z unijnych dotacji, to jednak projekt został zlecony wcześniej i zapłacony z prywatnych pieniędzy.

Stanisław Deńko, przewodniczący sądu konkursowego, nie kryje, że za dwa lata zniknie kategoria obiekty sakralne (zostanie włączona do obiektów użyteczności publicznej), za to pojawi się nowa – przestrzeń miejska. Już w tym roku jedno z wyróżnień dostał plac targowy w Mszanie Dolnej, który przy użyciu skromnych środków zyskał wysoki poziom estetyczny.

Janusz Sepioł, członek sądu konkursowego, przyznaje, że jego marzeniem jest, by w przyszłości Nagroda im. Stanisława Witkiewicza wyszła poza Małopolskę i dotyczyła architektury całego kraju.

Nagrody i Wyróżnienia/sc]

* Nagrody w kategorii architektura użyteczności publicznej
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, Kraków (autor: Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý - Architekci, Sp. z o.o.;inwestor: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; wykonawca: Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego SKOBUD Sp. z o.o.)
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice 250, Zakliczyn (autor: Biuro DDJM Sp. z o.o. Marek Dunikowski, Wojciech Miecznikowski, Jarosław Kutniowski; inwestor: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; wykonawca: SKANSKA SA)
* Nagrody w kategorii architektura mieszkaniowa
Browar Lubicz - zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej w Krakowie, ul. Lubicz 17 (autor: Mofo Architekci MA Sp. z o.o. Sp. k.; inwestor: Balmoral Properties 1 ED Polska 1 Sp. z o.o. SKA; wykonawca: PORR Polska SA.
Budynek mieszkalno-usługowy, ul. Broniewskiego 28, Nowy Sącz (autor: mgr inż. arch. Jakub Potoczek; inwestor: Auto-Com SC; wykonawca: MARKO Firma Remontowo-Budowlana Mirosław Zięcina)
* Wyróżnienia
Sala Gimnastyczna, Maciejowa 83, Łabowa (autor: Biuro Architekt Kaczmarczyk; inwestor: Gmina Łabowa; wykonawca: LEGBUD Mieczysław Legutko)
Centrum Komputerowe (Centrum Informatyki) AGH, ul. Nawojki 11, Kraków (autor: APA Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura, Sp. z o.o; inwestor: Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie; wykonawca: Konsorcjum: Mostostal Warszawa SA (lider), WPBP nr 2 Wrobis SA)
Plac Targowy w Mszanie Dolnej, ul. Władysława Orkana (autor: Em4. Pracownia Architektury. Brataniec; inwestor: Gmina - Miasto Mszana Dolna; Wykonawca: FUH BRUK BUD SC Kotarba Eugeniusz, Stożek Janusz)
Punkt Informacji Turystycznej w Krynicy-Zdroju, ul. Zdrojowa 4/2 (autor: Pracownia Projektowa TARKO; inwestor: Gmina Krynica-Zdrój; wykonawca: MPGK Sp. z o.o. w Krynicy-Zdroju)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski