Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie zakonnych tajemnic

Redakcja
Sławomir Kurek w miejscu, w którym znaleziony został bruk Fot. Magdalena Uchto
Sławomir Kurek w miejscu, w którym znaleziony został bruk Fot. Magdalena Uchto
Architekci, konserwatorzy, archeolodzy wciąż mają na koncie nowe odkrycia. Efekty dotychczas wykonanych robót każdy będzie miał okazję zobaczyć już niebawem. 15 lipca, podczas odpustu parafialnego, zorganizowany zostanie dzień otwarty. Wtedy będzie można się przekonać, co kryją mury dawnego zakonu. Ten, kto myśli, że zna te zabudowania na pamięć, jest w błędzie. Już dziś wiadomo, że to, na co trafili pracownicy różnych ekip remontowych i konserwatorskich, zarówno w Domu Generałów jak i "Pustkach" z krużgankami, zaskoczy niejednego.

Sławomir Kurek w miejscu, w którym znaleziony został bruk Fot. Magdalena Uchto

ZABYTKI. Trwają prace przy modernizacji obiektów poklasztornych w Miechowie. "Dziennik Polski" i Parafia Grobu Bożego rozpoczyna konkurs "Szukamy skarbu Bożogrobców"

Ks. prałat Jerzy Gredka podkreśla, że prace konserwatorsko - budowlane są już na półmetku. Obecnie wykonywany jest dach z dachówki ceramicznej na budynku Domu Generałów. Jak mówi Sławomir Kurek, kierownik budowy, również w tym obiekcie trwa tynkowanie ścian wewnętrznych, a także montowane są instalacje wod. - kan., elektryczne i klimatyzacyjne. Natomiast na zewnątrz przygotowywane są rynny i gzymsy.

Na dwie ciekawostki dotyczące tego budynku zwraca uwagę konserwator Bożena Opiłło. - Podczas prac natrafiono na najstarszą warstwę tynku w kolorze o odcieniu różu, matowej czerwieni. Ale o tym, czy taki kolor pozostanie na elewacji budynku musi zdecydować komisja konserwatorska - zaznacza Bożena Opiłło.

We wnętrzu Domu Generałów, w holu obok dawnej kancelarii parafialnej, znaleziono również bruk. Ks. prałat Jerzy Gredka przyznaje, że to odkrycie zwróciło jego szczególną uwagę. - Chyba nigdzie w Miechowie nie zachował się bruk z czasów, kiedy funkcjonował tu jeszcze Zakon Bożogrobców. Prawdopodobnie w tym miejscu była tak zwana sień przejazdowa dla generałów - mówi ks. proboszcz. O tym mogą też świadczyć wnęki po obu stronach bruku, w które - jak zauważa Sławomir Kurek - prawdopodobnie mogły być wkomponowane drewniane ławki do odpoczynku.

Ks. Jerzy Gredka przypuszcza, że kiedy w latach 50. minionego stulecia dobudowywana tu była klatka wejściowa, bruk, by wyrównać teren, został zasypany. - Na szczęście zachowały się jego fragmenty. I moja propozycja jest taka, by bruk umieścić pod szybą i odpowiednio go podświetlić. Tak, by turyści, którzy będą wchodzić do przyszłego muzeum, od razu zwrócili na niego uwagę - zauważa ks. prałat Gredka. Sławomir Kurek dodaje, że właśnie tu, gdzie przed wiekami była sień przejazdowa, będzie się znajdowała portiernia wraz z punktem obsługi turystów.

Prace budowlane prowadzone są również w tzw. "Pustkach", czyli dawnym klasztorze. Trwa tynkowanie ścian, wykonywane są ich wzmocnienia, a także montowane instalacje. Jak zauważa konserwator Bożena Opiłło, odkrycia, których już tu dokonano, pozwolą przywrócić średniowieczny charakter krużganków. - We wschodnim skrzydle udało się odsłonić gotycką polichromię żeber w czerwonym kolorze. Okazało się też, że zachowały się pierwotne tynki wapienne charakterystyczne dla okresu powstania krużganków - wyjaśnia konserwator Opiłło. Dodatkowo, nad wejściem do Kaplicy Grobu Bożego oraz na niektórych sklepieniach zachowały się m.in. namalowane w kolorze czerwonym krzyże Bożogrobców.

Planowana jest rekonstrukcja czerwonej polichromii na wszystkich żebrach w całych krużgankach. Natomiast ściany uzyskałyby kolor starej bieli. - To zdecydowanie będzie oddawać gotycki charakter wnętrza - zapewnia Bożena Opiłło. Dodaje również, że w dolnych partiach ścian zauważono fragmenty oryginalnych profili wapiennych, które świadczą o tym, że okna były większe i miały kamienne obramowania.
Istotne prace będą wykonane w tej części krużganków, która prowadzi do Kaplicy Grobu Bożego. Tu, po zrobieniu wzmocnień konstrukcyjnych, usunięte zostaną XVII - wieczne przypory i łuki. - To jest bardzo ważny etap prac, który pozwoli wyeksponować wejście do Kaplicy. Jest to konieczne ze względu na fakt, iż jest to miejsce kultu, do którego przybywają i będą przyjeżdżać turyści - komentuje Bożena Opiłło. Na krużgankach planowana jest również wymiana posadzki. Jest koncepcja, by elementy kamiennych płyt zachować we wnękach.

Termin zakończenia wszystkich prac to czerwiec przyszłego roku. Przypomnijmy, że miechowska parafia, na rewaloryzację zabytkowego zespołu poklasztornego oraz Domu Generałów, otrzymała ponad 9 mln zł dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast koszt inwestycji wynosi ponad 12 mln zł. Dzięki tej inwestycji Miechów stanie się centrum turystyczno - pielgrzymkowym. W ofercie znajdzie się, poza zwiedzaniem bazyliki, także ekspozycja sakralno - świecka w Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz zaplecze gastronomiczne.

Magdalena Uchto

[email protected]

Szukamy skarbu Bożogrobców

Od dziś "Dziennik Polski" wraz z Parafią Grobu Bożego w Miechowie rozpoczyna konkurs pod hasłem "Szukamy skarbu Bożogrobców". Będzie on przebiegał w 2 etapach.

I. Do 10 lipca czekamy na Państwa przepisy na potrawy zakonników, a także na najciekawsze spostrzeżenia dotyczące odkryć przy okazji prac remontowych. Regularnie informujemy Państwa, i nadal będziemy informować, o ich przebiegu. Prace pisemne można przesyłać na adres e-mailowy: [email protected] lub Dziennik Polski, ul. Wielopole 1, 31 - 072 Kraków z dopiskiem "Miechów".

II. 15 lipca, w dniu otwartym, w obiektach poklasztornych, będzie ukryty skarb. Wtedy będziemy czekać na osobę, która go znajdzie. Otrzyma ona ciekawą nagrodę.

Nagrody będą czekały również na wszystkich laureatów konkursu pisemnego. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do wspólnego odkrywania klasztornych tajemnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski