Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na trzecim miejscu

Redakcja
Wraz z reformą oświaty, do szkół wchodzi edukacja ekologiczna i środowiskowa. Jej upowszechnienie jest istotnym składnikiem polityki ekologicznej państwa, a ochrona środowiska została przez władze miasta w Krakowie postawiona na trzecim miejscu w hierarchii ważności, zaraz za bezpieczeństwem i służbą zdrowia.

(DT)

 W Krakowie jest ponad 30 instytucji działających na rzecz edukacji ekologicznej. Wśród nich są stowarzyszenia, fundacje, ośrodki kultury, biblioteki czy muzea. Największą rolę odgrywają jednak uczelnie wyższe coraz aktywniej wprowadzające studia podyplomowe i nowe kierunki kształcące w dziedzinie ochrony i kształtowania środowiska. Obecnie już wszystkie państwowe uczelnie wyższe w Krakowie mają takie wydziały.
 Reforma oświaty wymaga od nauczycieli samodzielnego przygotowywania programów, co dla wielu z nich może być problemem. Do jego rozwiązania aktywnie włączają się wyższe uczelnie pomagając uzupełnić kwalifikacje pedagogów. Począwszy od mającej najstarsze tradycje Akademii Rolniczej, gdzie od trzydziestu lat działa Podyplomowe Studium Ochrony Przyrody i Środowiska im. S. Myczkowskiego, a skończywszy na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie realizowany jest przedmiot integracja malarska, architektury i urbanistyki - zwracający uwagę na problemy ochrony i zagrożeń środowiska miejskiego.
 - Zajęcia z ekologii, rozumianej jako ochrona i kształtowanie środowiska, mogą prowadzić hobbyści, autentyczni pasjonaci, czasem bez specjalistycznego przygotowania, ale tacy, którzy posiedli wiedzę i umiejętności na ten temat; druga grupa to ludzie mający rzetelne przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne - mówi prof. dr hab. Sławomir Piskorz, kierownik Zakładu Dydaktyki Geografii AP. Obecny brak nauczycieli z odpowiednim wykształceniem tłumaczy okresem przejściowym wprowadzania reformy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski