Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wykładowczyni zabiła karpia. Sprawa w prokuraturze. Jest reakcja rektora uczelni

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kadr z filmu nagranego na zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Kadr z filmu nagranego na zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowała na swoich mediach społecznościowych filmik, na którym widać, jak wykładowczyni z Uniwersytetu Rolniczego na żywca odcina głowę karpia. Członkowie Fundacji twierdzą, że jest to znęcanie się nad zwierzętami i w związku z tym sprawę zgłoszono do prokuratury. Rektor uczelni zlecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie.

Drastyczne nagranie

Na nagraniu widzimy, jak w hali ubrany w biały fartuch pracownik uczelni odcina głowę karpia nożem. Jedna ze studentek uczestniczących w zajęciach pyta panią profesor czy ryba cierpi i dusi się po wyjęciu z wody zanim zostanie przecięta nożem? Wykładowczyni odpowiada, że ryba nie cierpi ponieważ przecina jej rdzeń kręgowy. Studentka precyzuje, że chodzi jej o ten moment pomiędzy wyjęciem z wody a przecięciem głowy. W odpowiedzi słyszy, że ryba nie cierpi, ponieważ ma zapas tlenu. Następnie, po 30 minutach od cięcia jest najazd kamerę na wpół odciętą głowę ryby, która jeszcze żyje.

Na stronie internetowej fundacji czytamy, że listopadowe zajęcia z anatomii odbyły się z jedną z doktorek Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Nagranie, na którym zarejestrowano okrutne zabijanie karpi w trakcie zajęć, fundacja otrzymała od anonimowego informatora.

- To, co zobaczyliśmy na filmach jest tym bardziej oburzające, bo odpowiada za to lekarka weterynarii i wykładowczyni uniwersytecka. A patrzą na to studenci. Należy tu zadać retoryczne pytanie – czego się nauczyli podczas tych zajęć? Odpowiedź jest szokująca. Pani doktor nauczyła przyszłych lekarzy weterynarii, że karpie można zabijać w okrutny sposób, sprzeczny z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. I z aktualną wiedzą naukową, która przecież niejednokrotnie udowodniła, że ryby czują ból i strach. A w warstwie moralnej, że stopnie naukowe i praca na uniwersytecie usprawiedliwia to, co na targowisku jest niedopuszczalne - mowi mec. Katarzyna Topczewska, reprezentująca Vivę! w tej sprawie.

Poprosiliśmy Uniwersytet Rolniczy, aby odniósł się do sprawy.

Będzie postępowanie dyscyplinarne

W przesłanej odpowiedzi czytamy, że rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK z ogromnym zaskoczeniem ale i nieukrywanym smutkiem zapoznał się z informacjami o możliwości popełnienia przez nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Rolniczego, będącego jednocześnie lekarzem weterynarii czynu mogącego stanowić zarówno przewinienie dyscyplinarne, jak również czynu mogącego naruszać szereg innych regulacji, w tym ustawy o ochronie zwierząt.

- W związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia czynu niezgodnego z zasadami etyki, którego dopuściła się jedna z nauczycielek akademickich Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK zlecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w przedmiotowej sprawie - mówi Izabella Majewska, rzecznik prasowy URK.

Jednocześnie rektor oświadcza, ze będzie ze szczególną uwagą przyglądał się dalszemu rozwojowi sprawy, która wzbudza uzasadniony sprzeciw i oburzenie.

- Władze URK dołożą wszelkich starań w celu wyjaśnienia sprawy, a w przypadku potwierdzenia ewentualnych zarzutów względem nauczyciela akademickiego zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje prawne. Dobro wszelkiego rodzaju zwierząt, jak również prawidłowość i rzetelność, a także poszanowanie zasad etycznych w kształceniu studentów Uniwersytetu są wartościami, które zawsze będą chronione przez jednostki stojące na straży jakości kształcenia w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, dlatego przedmiotowa sprawa wymaga wyjaśnienia co niewątpliwie nastąpi w najbliższych tygodniach - dodaje Izabella Majewska.

Film z Uniwersytetu Rolniczego - UWAGA, drastyczne obrazy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wykładowczyni zabiła karpia. Sprawa w prokuraturze. Jest reakcja rektora uczelni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski