Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na uniwersytecie zbadają dzieje Krakowa i turystykę historyczną

Paweł Stachnik
Andrzej Wiśniewski
Na Uniwersytecie Pedagogicznym powstała pracownia naukowa mająca zajmować się badaniem dziejów naszego miasta. To jak na razie jedyna taka jednostka na krakowskich uczelniach.

W tym roku Instytucie Historii i Archiwistyki UP powstał Zakład Badań Regionalistycznych i Kartografii Historycznej. W jego skład wchodzi Pracownia Badań Krakowianistycznych i Turystyki Historycznej. I to właśnie ona ma się zajmować zgłębianiem dziejów Krakowa, prowadzeniem badań nad jego przeszłością, pisaniem fachowych monografii i książek popularnonaukowych.

- O ile Kraków doczekał się znakomitych syntez swoich dziejów napisanych m.in. przez profesorów Janinę Bieniarzówną, Jerzego Wyrozumskiego, Jana Małeckiego czy Andrzeja Chwalbę, to ciągle nie wszystkie szczegółowe aspekty jego historii zostały zbadane i opisane. Nimi właśnie chcemy się zająć w naszej pracowni. Będziemy uzupełniać luki w wiedzy o mieście - wyjaśnia kierownik nowej pracowni dr Marcin Gadocha.

Badacz podaje też konkretne przykłady zagadnień wymagających zbadania i opisania: w końcu XVI w. funkcjonowało w Krakowie blisko 50 cechów rzemieślniczych, tymczasem do dziś opracowano historię zaledwie… 10 z nich. Brakuje monografii dziejów reformacji religijnej w Krakowie, nie ma kompleksowej historii Twierdzy Kraków, brakuje prac ukazujących tzw. socjotopografię miasta w poszczególnych epokach. Nie też wiemy do końca jak funkcjonowała gospodarka finansowa dawnego Krakowa. A to tylko kilka przykładów tematów wymagających gruntownego zbadania.

Wszystkie te przedsięwzięcia naukowe przekraczają możliwości pojedynczego naukowca, wymagają całego zespołu badaczy, dobrego projektu naukowego i koordynacji. Również z tych powodów władze Instytutu Historii i Archiwistyki UP zdecydowały się na powołanie pracowni krakowianistycznej. Wśród jej pracowników znaleźli się m.in. profesorowie Zdzisław Noga, Bożena Popiołek, Jerzy Rajman, Łukasz T. Sroka, dr hab. Grzegorz Nieć, dr Agnieszka Chłosta-Sikorska i dr Mateusz Wyżga.

- Każdy z nas zajmuje się w ramach Instytutu rozmaitymi aspektami dziejów Krakowa już od wielu lat. Teraz postanowiliśmy połączyć nasze wysiłki w ramach jednej jednostki naukowo-dydaktycznej - mówi dr Gadocha.

Pracownia będzie też badać nowe, ale już popularne zjawisko nazywane turystyką historyczną, w różnych jej odmianach - industrialnej, sakralnej, militarnej czy kulinarnej. Kraków ze swoimi walorami już teraz staje się celem wielu takich właśnie wycieczek.

Już od nowego roku akademickiego jednostka uruchomi podyplomowe studia krakowianistyczne dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem wiedzy o przeszłości miasta.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski