Na Wawelu zakopano kapsułę czasu. Trafiły do niej listy...

Na Wawelu zakopano kapsułę czasu. Trafiły do niej listy setki dzieci

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Na Wawelu zakopano kapsułę czasu. Trafiły do niej listy setki dzieci
1/50
przejdź do galerii
Odkrycie leku na nowotwory, własna szkoła tańca, kariera dziennikarska, wynalezienie sposobu na nieśmiertelność - takie marzenia opisali uczniowie w listach, które umieszczono w kapsule czasu, zakopanej wczoraj na Wawelu.
Do metalowej, zakopanej 120 cm pod ziemią skrzyneczki, trafiły wiadomości setki dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych z czterech województw. Wszyscy są laureatami konkursu „Listy do przyszłości”, w ramach którego stworzyli teksty, adresowane do wyimaginowanych odbiorców, żyjących w 2118 roku. W zamyśle organizatorów konkurs miał być sposobem na uczczenie stulecia niepodległości, stanowiąc symboliczny łącznik między przyszłością, a przeszłością.

- Wyobrażam sobie dziecko, które za sto lat przeczyta nasze listy i powie: o, jak wtedy było fajnie, albo wręcz przeciwnie: przerazi się naszymi pomysłami i planami - mówi jedna z laureatek konkursu, Ola Prussak z Będzina - Ta kapsuła to sposób na podróż w czasie tak dla nas - autorów, jak i dla naszych wnuków, które za sto lat ją otworzą - podsumowuje Wiktoria Karcz z Krakowa, której wiadomość również znalazła się w kapsule.

Informacja o kapsule czasu zapisana będzie w archiwach wawelskich wraz z prośbą o jej otwarcie w 2118 r. Wraz z listami złożono m.in. : zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, dzisiejsze gazety i monety będące aktualnie w obiegu. - Jestem przekonany, że będzie to interesujący materiał nie tylko dla historyków, ale i wszystkich czytelników - komentuje prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo