Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabici w zakrętkę

MARCIN WARSZAWSKI
Krakowska Fundacja Bez Tajemnic zebrała w tym roku ponad 120 ton plastikowych zakrętek FOT. ARCHIWUM FUNDACJI BEZ TAJEMNIC
Krakowska Fundacja Bez Tajemnic zebrała w tym roku ponad 120 ton plastikowych zakrętek FOT. ARCHIWUM FUNDACJI BEZ TAJEMNIC
Jedną z pierwszych w Polsce akcji charytatywnych polegających na zbieraniu plastikowych zakrętek typu PET zapoczątkowali dwa lata temu studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Akcja okazała się na tyle skuteczną formą pomocy, że jej organizatorzy założyli fundację, by móc koordynować zbiórkę w całym kraju.

Krakowska Fundacja Bez Tajemnic zebrała w tym roku ponad 120 ton plastikowych zakrętek FOT. ARCHIWUM FUNDACJI BEZ TAJEMNIC

KONTROWERSJE. Aż 6 milionów plastikowych zakrętek trzeba zebrać, by pomóc choremu dziecku i zakupić dla niego wózek inwalidzki. Zdarza się jednak, że na zbiórkach zarabiają oszuści.

 

- Obecnie współpracuje z nami ponad 80 koordynatorów i wolontariuszy w pięćdziesięciu miastach, a dochód z pozyskanego surowca wtórnego przekazywany jest w całości na zakup sprzętu rehabilitacyjnego - mówi Michał Żukrowski prezes zarządu Fundacji Bez Tajemnic, organizator akcji "Zakrętki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie". W tym roku fundacji udało się zebrać ponad 120 ton zakrętek.

W wielu miastach ludzie poszli śladem krakowskich studentów i zaczęli organizować podobne inicjatywy. Okazuje się jednak, że wśród nich są także fikcyjne akcje charytatywne.

- Zbiórki zakrętek zaczęły być wykorzystywane przez oszustów, którzy żerują na ludziach chcących pomóc i traktują tę sytuację jako pozyskanie darmowego surowca i możliwość wzbogacenia się - mówi Michał Żukrowski.

Pierwszy przypadek ujęcia "zakrętkowego" oszusta miał miejsce wiosną tego roku w Wielkopolsce. Mężczyzna wyłudził od osoby koordynującej charytatywną akcję zbierania plastikowych nakrętek 660 kg surowca. Policji udało się odzyskać zakrętki, a mężczyźnie za oszustwo grozi więzienie.

W Fundacji Bez Tajemnic przyznają, że wielokrotnie dostawali sygnały o fikcyjnych firmach, które odbierają zakrętki ze wskazanego adresu zarówno od szkół czy przedszkoli, jak i osób indywidualnych. Nie wiadomo na razie, ile szkół czy osób w regionie mogło zostać oszukanych.

Problem ujrzał światło dzienne, gdy kilka szkół skontaktowało się z Fundacją Bez Tajemnic, prosząc o wydanie pamiątkowego dyplomu za wzięcie udziału w akcji. - Trudno jest wskazać sprawcę, gdyż osoby, które przekazały nakrętki nie mają najprawdopodobniej żadnych informacji na temat rzekomych firm, którym przekazały zakrętki - zauważa Michał Żukrowski.

Zbieranie to żmudny i długi proces. Kilogram to od 400 do 450 zakrętek. Trafiają one później do firmy zajmującej się ich powtórnym przetworzeniem na specjalny granulat, z którego później robi się plastikowe wiadra, grabie ogrodowe czy łopaty do śniegu.

- Jeśli ktoś oferuje odebranie mniejszej ilości niż około 200 kg na odległość ponad 20 km, można mieć podejrzenia, że coś jest nie w porządku, gdyż takie działanie ze względu na koszty transportu jest nieopłacalne - ostrzega Michał Żukrowski.

Oszuści zgłaszają się nawet po bardzo niewielkie ilości surowca, gdyż mogą zarobić średnio złotówkę za kilogram zakrętek. Zanim oddamy zakrętki przedstawicielowi firmy, należy poprosić o wylegitymowanie się dokumentem. Warto również sprawdzić w statucie fundacji, jaka część kwoty ze sprzedaży zakrętek trafi do potrzebujących. Niektórzy organizatorzy zbiórek pobierają bowiem nawet kilkunastoprocentową prowizję.

POLICJA APELUJE

Pomagajmy rozsądnie

Choć policja w Małopolsce nie miała w ostatnim czasie zgłoszeń dotyczących wyłudzenia zakrętek, to jednak apeluje o rozwagę i czujność. - Gdy chcemy pomagać, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Aby nasza pomoc rzeczywiście trafiała do tych, którzy jej potrzebują, dobrze jest sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Zawsze można poprosić o dokument potwierdzający czy ktoś jest rzeczywiście przedstawicielem danej instytucji - mówi Katarzyna Padło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jeśli mamy wątpliwości, a podawane informacje są niespójne i jest podejrzenie, że możemy mieć do czynienia z oszustem, powinniśmy od razu zawiadomić policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski