Proces ten od początku obserwuje Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Migracja na tereny podmiejskie, do domów jednorodzinnych w Zielonkach czy w Zabierzowie jest jednym z czynników kształtowania się rynku nieruchomości w Krakowie.
Zmiana standardu życia
Osoby, które chcą w ten sposób poprawić swój standard życia, zasilają kupionymi wcześniej mieszkaniami rynek wtórny. Aby dojść do własnego domu od czegoś trzeba zacząć. Mało kogo stać wszak na zakup takiej nieruchomości w całości na kredyt. Z badań przeprowadzonych przez Piotra Mikę z IA MRN* wynika, że trend wzrostowy, jeśli chodzi o sprzedaż domów na terenach podmiejskich Krakowa rozpoczął się w roku 2012. Jego efektem była liczba ponad 940 transakcji w 2018 roku - największa od 2003 r. Odnotowano tu 18 proc. wzrostu (rok do roku).
Tradycyjnie najwięcej transakcji odbywa się w Zielonkach, Zabierzowie, a także w Skawinie. Najwyższą kwotę za dom uzyskano w Mogilanach, na osiedlu Parkowe Wzgórze za dom o pow. 220 m kw.: 2,2 miliona złotych!
Analitycy zwrócili uwagę na duże zainteresowanie ofertami nieruchomościowymi z powiatu wielickiego. Wieliczka, która ma bardzo dobre połączenie z centrum Krakowa, przyciąga uwagę nowych mieszkańców komunikacją i atrakcyjnymi cenami. Można się o tym przekonać na Krakowskiej Giełdzie Domów i Mieszkań, gdzie w ostatnim czasie prezentowano sporo takich ofert. Są wśród nich domy do indywidualnego wykończenia. Inwestor, który prezentował bliźniak zbudowany w Sławkowicach (o powierzchni 300 m kw. w stanie surowym, zadaszonym) stwierdził, że wolałby podjąć się jego wykończenia z konkretnym nabywcą. ,,Po co mam zrobić coś, co może komuś nie odpowiadać” - mówi. Taki obiekt, składający się de facto z dwóch domów położonych na 11-arowej działce, kupimy za 500 tys. złotych.
Sposób na cenę
Domy wykończone i w stanie deweloperskim są drogie. Instytut Analiz MRN odnotował, że najdroższą transakcją w Niepołomicach była sprzedaż domu jednorodzinnego o pow. 150 m kw. na 13-arowej działce za który nabywca zapłacił 1,2 miliona złotych. To sporo. Generalnie przyjmuje się, że średnia cena 1 m kw. domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim to dzisiaj ok. 5 tys. złotych. Na rynku spotkamy się z propozycjami domów w mniejszych i większych skupiskach.
Domy to oczywiście pojęcie nie do końca precyzyjne, gdyż z różnych powodów są one dzielone przez inwestorów na mniejsze mieszkania. Taki charakter ma kameralny zespół domów jednorodzinnych Silva Park w sąsiedztwie Lasu Witkowickiego. W rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z 32. mieszkaniami o pow. 66 m kw. w cenie ok. 6,6 tys. złotych za m kw. Zbliżony charakter ma kompleks 18 domów bliźniaków w Kostrzu-Dąbrowie (segment ma pow. 90 m kw.), które oferowane są w stanie deweloperskim w cenie 6,4 tys, zł za m kw. Wyraźnie widać na tych przykładach, że inwestorzy dążą do maksymalnego wykorzystania nowo powstałej powierzchni mieszkaniowej. W przeciwnym wypadku domy te musiałyby być jeszcze znacznie droższe.
Piotr Mika ,,Domy jednorodzinne w strefie podmiejskiej Krakowa", IA MRN
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?