Nacjonaliści ze "Swobody" próbują zakłócić uroczystości w Hucie Pieniackiej w 2009 roku, fot. tr/Kresy.pl
28 lutego, jak co roku, obchody rocznicy zagłady polskiej wsi Huta Pieniacka z rąk SS-Galizien i ukraińskich nacjonalistów organizowane są przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka ze Wschowy. W tegorocznych, które rozpoczną się o godzinie 13 pod pomnikiem zamordowanych wezmą udział m.in. Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, konsul RP Marcin Zieniewicz, hierarchowie kościołów, środowiska polonijne z Lwowa, Złoczowa i Brodów, przedstawiciele lokalnych władz i rodziny pomordowanych.
Pół godziny wcześniej i kilka metrów dalej nacjonaliści ze "Swobody" rozpoczną swoje "uroczystości uszanowania pamięci Ukraińców, którzy zginęli w latach 1943-1944 z rąk sowieckich partyzantów i polskich bojowników w okolicach wsi Huta Pieniacka".
Przypomnijmy, że do podobnej sytuacji doszło rok temu. W czasie, gdy prezydenci Polski i Ukrainy rozpoczynali uroczystości z okazji 65. rocznicy tych tragicznych wydarzeń, około tysiąca zwolenników "Swobody" prowadziło swoje obchody poświęcone "Ukraińcom zakatowanym przez polskich szowinistów i radzieckich partyzantów w latach 1943-44".
Po rozpoczęciu oficjalnych uroczystości, nacjonaliści ruszyli w ich stronę. Wówczas drogę zagrodziła im ukraińska milicja. Do starć nie doszło, bo działacze "Swobody" się wycofali.
Wczoraj na konferencji prasowej deputowany obwodu lwowskiego i wiceprzewodniczący "Swobody" Ołeh Pańkewycz poinformował także, że partia ta zamierza ustawić w Hucie Pieniackiej tablicę informacyjną w języku ukraińskim i angielskim, która będzie "informowała o tym co tak naprawdę stało się na terenie tej wsi 28 lutego 1944 roku", czyli, że zbrodni nie dokonali żołnierze SS-Galizien i ukraińscy nacjonaliści, ale "niemieccy okupanci".
Pańkewycz wspomniał też, że będzie dążył do demontażu wszystkich polskich pomników na zachodniej Ukrainie, które zostaną przez władze obwodu uznane za "nielegalnie postawione". Wśród nich wymienił m.in. szczerbiec z Cmentarza Obrońców Lwowa i pomnik w Hucie Pieniackiej.
"Swoboda" chce wydać również książkę o pacyfikacjach przeprowadzonych przez polskie władze w Galicji Wschodniej w 1930 roku pt. "Na wieczną hańbę Polsce - twierdzy barbarzyństwa w Europie". Ma być to drugie wydanie tej pozycji, pierwsze ukazało się w 1931 roku nakładem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
tr/Kresy.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych
- Atak rakietowy na statki handlowe. Trzy z nich, w tym brytyjskie, zostały trafione
- Niszczycielskie powodzie w Tanzanii. Zginęło kilkadziesiąt osób