Nad przepaścią

Redakcja
Udostępnij:
Listy, polemiki, sprostowania

   W dniu 23 stycznia 2004 roku na łamach "Dziennika Polskiego" zamieszczony został artykuł zatytułowany "Nad przepaścią", którego autor podał, że:
   - "kilka dni temu spółka (ZPUH "Maja" SA z siedzibą w Oświęcimiu - przypis redakcji "DP") złożyła do krakowskiego Sądu Gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości"
   - "obecnie, w związku z wnioskiem o upadłość spółki, obiekty `Mai` stoją zamknięte"
   - "niedawno Janusz Marszałek, korzystając z uprawnień prezydenta Oświęcimia, przeniósł miejski punkt informacji turystycznej z terenu muzeum do... `Mai` (choć doskonale zdawał sobie sprawę z kłopotów finansowych spółki kierowanej teraz przez żonę).
   Powyższe informacje są nieścisłe i niezgodne z prawdą, a materiał zebrany przez dziennikarza - autora tego artykułu - nie dawał podstaw do ich wykorzystania na łamach prasy.
   Nieścisła jest w szczególności informacja dotycząca daty wystąpienia przez zarząd spółki z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki wpłynął bowiem do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, Wydział VIII Gospodarczy, sekcja ds. upadłościowych, w dniu 12 grudnia ubiegłego roku, to jest 7 tygodni (a nie kilka dni) przed ukazaniem się inkryminowanego artykułu.
   Nieprawdziwa jest informacja, że obiekty "Mai" przy ul. Leszczyńskiej zostały zamknięte i że taki stan rzeczy jest bezpośrednim następstwem wniosku o ogłoszenie upadłości. Zarówno parking, jak i zespół handlowo-usługowy przy ul. Leszczyńskiej 17 w Oświęcimiu funkcjonuje bez żadnych zakłóceń. Jedynie z uwagi na (znany wszak notorycznie) spadek ruchu turystycznego w sezonie jesienno-zimowym nieczynny jest bar oferujący posiłki typu fast food (zresztą bar ten nieczynny był także w tym samym okresie roku poprzedniego); natomiast pozostałe obiekty, w tym restauracja, sklep, poczta, są otwarte. Co więcej, aby zachęcić nielicznych w okresie zimowym turystów do korzystania z usług oferowanych przez swoje przedsiębiorstwo, spółka nie pobiera za postój na parkingu żadnych opłat, niezależnie od długości postoju, jak również od tego, czy z parkingu korzysta auto osobowe czy autokar.
   W sposób nierzetelny podana została także informacja dotycząca przeniesienia z terenu Muzeum na teren spółki Miejskiego Punktu Informacji Turystycznej. Dzięki zmianie siedziby Miejskie Centrum Informacji Turystycznej będzie mogło po uzyskaniu zezwolenia wojewody podjąć, obok dotychczasowej, niekomercyjnej działalności, dochodową działalność gospodarczą (na przykład sprzedaż map, kart pocztowych etc.), co z uwagi na zapis Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego jest wykluczone na terenie Muzeum. Na decyzję o przeniesieniu punktu wpłynął także inny istotny czynnik o charakterze ekonomicznym - ZPUH MAJA SA zwolniła Centrum, do maja 2004 roku, z obowiązku uiszczania czynszu.
Marta MarszaŁek
- prezes zarządu
ZPUH "Maja" SA
z siedzibą w Oświęcimiu
   
   Od redakcji
Odpowiedź autora zamieścimy w jutrzejszym wydaniu "Dziennika Polskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie