18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal po polsku, czyli ostatnie koncerty linii klasycznej

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Agata Zubel FOT. JAKUB PAJEWSKI
Agata Zubel FOT. JAKUB PAJEWSKI
Koncerty klasyczne tegorocznego Festiwalu Sacrum Profanum wzbudziły wielkie emocje. Nie tylko dlatego, że prezentowały dzieła twórców polskich, młodego i średniego pokolenia, ale także dlatego, że stały się ich trybuną, dzięki której można było usłyszeć, w jaką stronę zmierzają. Co zastanowiło?

Agata Zubel FOT. JAKUB PAJEWSKI

Sacrum Profanum

Przede wszystkim przemieszanie gatunków i zacieranie różnic między nimi. Muzyka współczesna, która przez długie lata była marginesem muzyki, tym razem miesza się z jej popularną siostrą pop, by zyskać nową publiczność. Ciekawe to zjawisko, bardzo akcentowane przez tegoroczny festiwal. A więc nie dzielenie, lecz łączenie, scalanie. I tego jesteśmy świadkiem.

Jak na tym tle będą wyglądały kolejne koncerty monograficzne, przekonamy się już niebawem. Po prezentacji twórczości czterech kompozytorów: Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka i Cezarego Duchnowskiego czas na muzyczne przedstawienia kolejnych. Podczas ostatnich koncertów monograficznych zaprezentowana będzie muzyka Agaty Zubel i Sławomira Kupczaka.

Podczas koncertu Agaty Zubel, który rozpocznie się dziś o godz. 20 w Teatrze Łaźnia Nowa, usłyszymy cztery utwory: dwa z nich będą polskimi premierami: "The Shades of Ice", napisane dla London Sinfonietty, oraz "Labirynt" do tekstów Wisławy Szymborskiej, powstałe na zamówienie z Tel-Awiwu i prawykonane w maju tego roku. Ponadto po raz pierwszy zabrzmi skomponowana dwa lata temu utwór "Not I" do poezji Samuela Becketta. Koncert dopełni prezentacja utworu "Ulicami ludzkiego miasta", inspirowanego myślami Czesława Miłosza. Kompozycja powstała w zeszłym roku na zamówienie Deutschlandfunk. Wykonawcami będą: zespół Klangforum Wien i kompozytorka, która jak wiadomo jest także nagradzaną śpiewaczką.

Dzień później - w piątek o godz. 20 w Łaźni Nowej przedstawiony zostanie koncert monograficzny Sławomira Kupcza-ka. Zabrzmią cztery kompozycje. Dwie z nich będą miały prawykonania: "Raport" w wersji na zespół kameralny i komputer, do tekstu Pawła Krzaczkowskiego oraz "Analogya 1" na theremin, syntezatory analogowe, komputer i zespół kameralny. Usłyszymy też "Anaforę VI" na kwartet smyczkowy i komputer (utwór nagrodzony na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Rzymie), skomponowany specjalnie dla kwartetu Cikada Ensemble w 2005 roku, oraz "Res Facta" na flet, fortepian, syntezatory analogowe i komputer. Wykonawcami utworów Sławomira Kupczaka będzie Cikada Ensemble.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski