Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciśnienie tętnicze. Naucz się wykrywać i walczyć - to kwestia życia i śmierci

Paula Goszczyńska
Każdorazowo należy dokonać dwóch lub nawet trzech pomiarów ciśnienia w odstępach 1-2 minut.
Każdorazowo należy dokonać dwóch lub nawet trzech pomiarów ciśnienia w odstępach 1-2 minut. 123RF
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. W Polsce nadciśnienie tętnicze jest drugim pod względem częstości występowania czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Szacuje się, że choruje na nie ponad 10 milionów dorosłych Polaków. W czwartek, 17 maja, obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Warto, szczególnie w tym dniu, zwrócić uwagę na ten problem.

Komu grozi?

Częstość występowania nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem. Na jego rozwój narażone są osoby, których rodzice i rodzeństwo chorowali na nadciśnienie, oraz te osoby, u których występują czynniki ryzyka. To: nadwaga i otyłość, mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta z dużą zawartością sodu, nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu. Stres również sprzyja występowaniu nadciśnienia. W dokładny sposób zdiagnozo-wane powinny być osoby chorujące na cukrzycę lub niewydolność nerek.

W ponad 90 procentach przypadków nadciśnienie ma charakter pierwotny, czyli wywołują go różne uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Mniej niż 10 procent chorych cierpi na nadciśnienie tętnicze wtórne do innych chorób. Jego przyczyny to głównie choroby nerek, zaburzenia wydzielania hormonów, zwężenie aorty, zespół bezdechu sennego lub niektóre choroby neurologiczne. Nadciśnienie tętnicze może się także pojawić w wyniku stosowania leków bądź w trakcie ciąży.

Atakuje podstępnie

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą podstępną, rozwija się nie dając objawów. - To wielka wada tej choroby. Gdy zaboli nas ząb, natychmiast biegniemy do stomatologa. A nadciśnienie przychodzi do nas jak złodziej - mówi profesor Beata Wożakowska-Kapłon.

Chorzy rzadko odczuwają dolegliwości. - Najczęściej skarżą się na bóle głowy, uczucie zmęczenia. Po kilkunastu latach pojawiają się powikłania, takie jak uszkodzenie serca i nerek - mówi pani profesor. Zdarza się, że nadciśnienie wykrywane jest dopiero podczas przygodnego pomiaru ciśnienia lub w trakcie leczenia innej choroby.

Trzeba kontrolować

Niepokojący jest fakt, że wiele osób z nadciśnieniem tętniczym nie podejmuje leczenia. Duża liczba pacjentów nie przestrzega też zaleceń lekarza. - Nieleczone nadciśnienie w miarę upływu czasu może skończyć się nawet przedwczesną śmiercią lub kalectwem. Jednym z najpoważniejszych czynników ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest zawał serca i udar mózgu. Natomiast dowolna modyfikacja dawkowania leków jest bardzo nierozważna. Leki są silnymi substancjami chemicznymi. Stąd lepiej być pod specjalistyczną kontrolą lekarską i samemu nie zmieniać leczenia - podkreśla profesor Beata Wożakowska-Kapłon.

Powszechny wśród pacjentów jest błędny pogląd, że jedynym sposobem leczenia nadciśnienia tętniczego jest przyjmowanie leków. Wszelkie zalecenia lekarskie dotyczące zmiany stylu życia są bagatelizowane. Tymczasem wystarczy podjąć walkę z otyłością i nadwagą, wprowadzić odpowiednią dietę z obniżoną zawartością soli, zacząć uprawiać sport, rzucić palenie, wyeliminować stres, a serce nam podziękuje.

Właściwa dieta jest jednym ze sposobów, zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu. Przedstawiamy sześć produktów, które warto jeść.>>>Co obniży ciśnienie - sprawdź na kolejnych slajdach

Co jeść, by zapobiec nadciśnieniu tętniczemu? TOP 6 najlepsz...

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Ważne jest dokonanie pomiaru ciśnienia w odpowiedni sposób. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim (podczas dwóch wizyt) jest wyższe od 140/90 mmHg, a pomiar w warunkach domowych jest wyższy niż 135/85 mmHg. Ciśnienie powinno być mierzone po pięciominutowym odpoczynku, sprawnym aparatem z mankietem dostosowanym do obwodu ramienia i trzymanym na wysokości serca. Za każdym razem należy dokonać dwóch lub nawet trzech pomiarów ciśnienia w odstępach 1-2 minut. Jeżeli w opisanym przypadku pomiary ciśnienia były wykonane w podany powyżej sposób, z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać nadciśnienie tętnicze.

Liczy się codzienna profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą całego życia z czego wynika, że leczyć i kontrolować powinniśmy je bezterminowo. Natomiast aż 50 procent pacjentów, którzy podejmują terapię, już po roku odstawia leki obniżające ciśnienie. Nie znaczy to, że niemożliwa jest sytuacja, kiedy ilość leków można zredukować. Zdarzyć się to może wtedy, kiedy pacjent wdraża elementy profilaktyki - zmniejszy swoją masę ciała, zredukuje spożycie soli, alkoholu czy uprawia regularną aktywność fizyczną.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadciśnienie tętnicze. Naucz się wykrywać i walczyć - to kwestia życia i śmierci - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski