Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadmiar obowiązków i wypalenie zawodowe

Dorota Dejmek
Stałe przekraczanie kodeksowego czasu pracy źle wpływa na zdrowie
Stałe przekraczanie kodeksowego czasu pracy źle wpływa na zdrowie Fot. 123RF
Praca. Na wykonanie wszystkich zadań i obowiązków pracownikom coraz częściej nie wystarcza 8-godzinny dzień pracy. Niemal 75 proc. zatrudnionych pracuje w nadgodzinach.

Z badania przeprowadzonego przez Hays Poland (raport „Nadgodziny. Ile tak naprawdę pracujemy i jak to się odbija na naszym zdrowiu?” jest dostępny pod adresem: hays.pl/badania/nadgodziny) wynika, że niemal 75 proc. zatrudnionych pracuje w nadgodzinach.

Większość zabiera również pracę do domu i wykonuje obowiązki zawodowe w weekendy. Pracę w nadgodzinach zadeklarowało 74 proc. pracowników zatrudnionych na pełny i pół etatu, 72 proc. indywidualnych przedsiębiorców oraz 42 proc. zatrudnionych studentów.

W przypadku pracowników etatowych może to wynikać z niesatysfakcjonującej efektywności pracy lub nadmiernego obciążenia obowiązkami zawodowymi. Pracując w oparciu o sztywne ramy czasowe łatwiej jest ocenić, czy i w jakim wymiarze przekroczyło się kodeksowy czas pracy.

Jeśli chodzi o indywidualnych pracodawców, często mamy do czynienia z płynną granicą pomiędzy czasem pracy oraz prywatnym, co utrudnia naliczenie nadgodzin. Niewielki procent studentów pracujących w nadgodzinach to rezultat specyfiki zajmowanych przez nich stanowisk, które często nie wymagają wieloletniego doświadczenia oraz pełnej samodzielności w działaniu. Tym samym nie przewidują one szerokiego zakresu obowiązków, podwyższającego ryzyko pracy w nadgodzinach.

Zdaniem Michała Młynarczyka, dyrektora zarządzającego Hays Poland, częstotliwość występowania nadgodzin nie musi wynikać jedynie z nadmiernego obciążenia pracą.

− Polacy dużo pracują, ale jest to rezultatem wielu czynników. Powodem przedłużonego czasu pracy bywa niesatysfakcjonująca efektywność, nierzadko wynikająca z nieodpowiedniej strategii zarządzania personelem. Co więcej, polska kultura pracy przyzwala na liczne wyjścia w czasie pracy, co przekłada się na wydłużenie czasu potrzebnego na realizację zadań - mówi Młynarczyk.

Odpowiedzi respondentów badania pokazują, że ponad połowa pracowników (54 proc.) nie otrzymuje za nadgodziny wynagrodzenia - pracodawcy preferują rekompensatę w formie czasu wolnego. Nasuwa się też pytanie o działania firmy w celu zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym pracowników.

- W efektywnej równowadze nie tyle chodzi o równowagę w czasie przeznaczanym na pracę, co o jakość tego czasu oraz poziom zaangażowania i uwagi - dodaje Młynarczyk. - Można dużo pracować, a jednocześnie zorganizować sobie życie w sposób dający poczucie równowagi. Pracownicy coraz częściej oczekują od firmy, że im to ułatwi. W rankingach popularności przodują te, które wprowadziły rozwiązania pomagające pracownikom efektywnie wykorzystywać czas, np. pracę z domu, elastyczny czas pracy, czy rozliczenie za efekty pracy, a nie za czas w niej spędzony.

Długotrwała praca w godzinach nadliczbowych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Do wysnucia podobnych wniosków skłaniają także odpowiedzi respondentów badania Hays Poland. Aż 62 proc. osób pracujących w nadgodzinach cierpi na dolegliwości związane z wykonywaną pracą. Najczęściej wskazywanymi przypadłościami są podenerwowanie i irytacja (65 proc.), brak sił i apatia (46 proc.), problemy z koncentracją, kłopoty ze snem (45 proc.). Respondenci wskazywali też na objawy ogólnego pogorszenia zdrowia, m.in. bóle głowy i żołądka, niską odporność, problemy z kręgosłupem.

− Nadgodziny i gorsze samopoczucie to prosta droga do wypalenia zawodowego. Znika zaangażowanie i motywacja, a pojawia się zrezygnowanie i niska efektywność pracy - twierdzi Michał Młynarczyk. - Przedsiębiorstwa coraz przychylniej patrzą na kwestie work-life balance oraz starają się dostosować kulturę pracy do oczekiwań przedstawicieli najmłodszych pokoleń. Pod tym względem przodują firmy międzynarodowe oraz firmy z branży technologicznej. Z drugiej strony, rynek pracownika jest silnym motorem zmian, ponieważ coraz częściej pracownicy zwracają uwagę na czas pracy oraz jej organizację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski