Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Bujwidowej dla wybitnych krakowianek. Można już zgłaszać kandydatki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kazimiera Bujwidowa urodziła się w 1867 roku, działała w Krakowie na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn i do dziś pozostaje inspiracją.
Kazimiera Bujwidowa urodziła się w 1867 roku, działała w Krakowie na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn i do dziś pozostaje inspiracją. archiwum
W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienia przyznawane będą każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Właśnie ruszył nabór. Kandydatki można zgłaszać do końca lutego.

[b]FLESZ - Zbijanie wagi - igranie ze zdrowiem, igranie ze śmiercią..?

od 16 lat

- Praca kobiet, choć wnosząca fundamentalny wkład w życie społeczne, polityczne i intelektualne, przez wieki była niewidzialna. Dziś, mimo zmian zachodzących w świadomości i obyczajowości, wciąż nie jest dostrzegana w wystarczającym stopniu. Powołanie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej to działanie, które pozwala to zmienić – czytamy w uzasadnieniu do uchwały RMK.

Ustanowienie nagrody ma się przyczynić do tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć.

- Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej to wyróżnienie dla krakowianek za ich niezwykłą i ważną pracę na rzecz miejskiej rzeczywistości. Nagrodzone zostaną kobiety, które angażują się na rzecz lokalnych społeczności, stoją za innowacyjnymi projektami społecznymi, kulturalnymi, naukowymi, wzmacniają pozycję kobiet, są wzorem dla młodego pokolenia i inspirują pozytywne zmiany

– wyjaśnia Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej i przewodnicząca kapituły nagrody.

Patronką nagrody jest Kazimiera Bujwidowa, związana z Krakowem działaczka społeczna na rzecz równouprawnienia kobiet w edukacji, życiu społecznym i politycznym.

Nagrodę będzie przyznawał prezydent Krakowa - za poprzedni rok kalendarzowy - na wniosek powoływanej corocznie kapituły. W jej skład wchodzą: Nina Gabryś (przewodnicząca), Andrzej Kulig – zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Bogumiła Drabik – przedstawicielka RMK, Olga Brzezińska – przedstawicielka Rady ds. Równego Traktowania, Dominika Kozłowska –przedstawicielka Rady ds. Równego Traktowania, Beata Kowalska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magdalena Sroka – była prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agata Wąsowska-Pawlik – dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Zofia Gołubiew – była dyrektorka MNK. Członkowie Kapituły będą pracować w niej społecznie.

Zgłoszenia kandydatur do „Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej” należy dokonać na formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie UMK.

Kandydatury można zgłaszać do 28 lutego 2022 r. w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub na adres e-mail: [email protected].

Prawo zgłaszania kandydatur do nagrody przysługuje każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi i mieszkance Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nagroda Bujwidowej dla wybitnych krakowianek. Można już zgłaszać kandydatki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski