Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla twórców

Ryt
Komisja powołana przez Zarząd Powiatu w Oświęcimiu wyłoniła trzech laureatów dorocznej nagrody przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: Henryk Lehnert, Stanisław Grabowski oraz Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły". Do tej edycji zmagań o nagrodę starosty oświęcimskiego zgłoszono dziesięciu kandydatów.

   Każdy z laureatów nagrody przyznawanej w ramach mecenatu powiatu nad działalnością kulturalną otrzyma gratyfikację finansową w wysokości 3 tys. zł.
   Dzięki wyróżnieniom, jakie zostaną już po raz drugi przyznane, Zarząd Powiatu w Oświęcimiu wspiera, promuje oraz rozwija inicjatywy w dziedzinie twórczości i edukacji kulturalnej.
   Komisja oceniając wnioski brała pod uwagę przede wszystkim istotny wkład kandydatów w działalność oraz rozwój kultury na szczeblu ponadlokalnym. Ponadto bardzo istotna dla członków komisji była także kwestia promocji i kształtowania pozytywnego wizerunku powiatu oświęcimskiego.
   Jednym z laureatów jest Henryk Lehnert, będący bodaj najbardziej utytułowanym filmowcem amatorem, którego sława dawno przekroczyła granice Oświęcimia. W roku 2000 został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa, jako osoba, która nakręciła największą ilość filmów oraz zdobyła za nie najwięcej nagród.
   Stanisław Grabowski od ponad 50 lat jest związany z kulturą, będąc kierownikiem artystycznym zespołów znanych szeroko poza granicami naszego powiatu. Od lat kieruje chórami z Poręby Wielkiej, Osieka oraz Polanki Wielkiej.
   Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły" powstał w roku 1998 w Oświęcimiu. Skupia on osoby propagujące poprzez śpiew, muzykę i taniec tradycje polskiej kultury ludowej. Na uwagę zasługują częste występy "Doliny Soły" poza granicami powiatu oświęcimskiego, między innymi w Austrii.
   Wśród kandydatów zgłoszonych do nagrody starosty oświęcimskiego przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury znaleźli się: Zofia Mentelska - choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Hajduki", Jerzy Wróblewski - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Irena Droździk - przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Kęt, Emil Bytom kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Kęty-Cepelia", Weronika Włodarczyk - prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu Odział w Brzeszczach, literatka, Chór "Canticum Novum" przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach oraz Orkiestra Dęta KWK Brzeszcze.
(Ryt)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski