Tradycje przyznawania nagród mieszkańcom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 roku otrzymał specjalną nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Na przestrzeni kilku wieków oddzielających nas od tamtych czasów, zarówno regulamin, jak i kryteria przyznawania nagród wielokrotnie ulegały zmianom.
Nagrody w kategoriach indywidualnych i zespołowych zostaną przyznane za konkretne dokonania w formie pracy ukończonej w 2001 roku i obejmować będą następujące dziedziny: kulturę i sztukę, naukę i technikę oraz sport.
W dziedzinie kultury i sztuki - jako wyróżnienie wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej oraz w dziedzinie działalności kulturalnej w Krakowie, a także w zakresie upowszechnienia kultury Krakowa w kraju i za granicą.
W dziedzinie nauki i techniki nagrody mogą być przyznane w zakresie prac naukowo-badawczych, edytorskich, projektowych, konstruktorskich, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz za osiągnięcia dotyczące organizacji i zarządzania.
W dziedzinie sportu - za wybitne osiągnięcia w mistrzostwach Europy, świata, olimpiadzie, za ustanowienie rekordów oraz wybitne przyczynienie się do rozwoju, upowszechnienia i propagowania kultury fizycznej i sportu na terenie Krakowa.
We wszystkich wyżej wymienionych dziedzinach może zostać również przyznana nagroda za całokształt dokonań, jako uhonorowanie dotychczasowych osiągnięć.
Preferowane będą dokonania mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem poprzez osobę kandydata, miejsce dokonania lub powstania pracy i tematykę.
W przypadku prac dyplomowych nagrody będą przyznane za prace obronione w 2001 roku, powstałe w Krakowie i dotyczące Krakowa, zgłoszone przez radę wydziału wyższej uczelni, w następujących dziedzinach: nauka i technika, kultura i sztuka, sport, turystyka i rehabilitacja.
Formularze wniosków o nagrody można otrzymać w kancelarii magistratu, stanowisko nr 1, Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4, oraz pobrać ze strony internetowej www.krakow.pl (Komunikaty UMK).
Wnioski wraz z kompletem dokumentów należy składać osobiście w kancelarii magistratu, stanowisko nr 1, lub przesłać na adres: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4, 31-004 Kraków, z dopiskiem na kopercie: NAGRODY MIASTA KRAKOWA.
Termin składania wniosków upływa 29 marca 2002 r. Decyduje data złożenia wniosku lub data stempla pocztowego.
Szczegółowych informacji udzielają: kancelaria prezydenta, tel. 61-61-332 oraz kancelaria magistratu, tel. 61-61-488.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?