Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Redakcja
W 1990 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa przyjęto program przyznawania Nagród Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, który z niewielkimi zmianami obowiązuje do dzisiaj. Również i w tym roku prezydent miasta Krakowa przyzna nagrody najwybitniejszym przedstawicielom kultury, sztuki, nauki, techniki i sportu.

   Tradycje przyznawania nagród mieszkańcom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 roku otrzymał specjalną nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Na przestrzeni kilku wieków oddzielających nas od tamtych czasów, zarówno regulamin, jak i kryteria przyznawania nagród wielokrotnie ulegały zmianom.
   Nagrody w kategoriach indywidualnych i zespołowych zostaną przyznane za konkretne dokonania w formie pracy ukończonej w 2001 roku i obejmować będą następujące dziedziny: kulturę i sztukę, naukę i technikę oraz sport.
   W dziedzinie kultury i sztuki - jako wyróżnienie wybitnych osiągnięć w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej oraz w dziedzinie działalności kulturalnej w Krakowie, a także w zakresie upowszechnienia kultury Krakowa w kraju i za granicą.
   W dziedzinie nauki i techniki nagrody mogą być przyznane w zakresie prac naukowo-badawczych, edytorskich, projektowych, konstruktorskich, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz za osiągnięcia dotyczące organizacji i zarządzania.
   W dziedzinie sportu - za wybitne osiągnięcia w mistrzostwach Europy, świata, olimpiadzie, za ustanowienie rekordów oraz wybitne przyczynienie się do rozwoju, upowszechnienia i propagowania kultury fizycznej i sportu na terenie Krakowa.
   We wszystkich wyżej wymienionych dziedzinach może zostać również przyznana nagroda za całokształt dokonań, jako uhonorowanie dotychczasowych osiągnięć.
   Preferowane będą dokonania mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem poprzez osobę kandydata, miejsce dokonania lub powstania pracy i tematykę.
   W przypadku prac dyplomowych nagrody będą przyznane za prace obronione w 2001 roku, powstałe w Krakowie i dotyczące Krakowa, zgłoszone przez radę wydziału wyższej uczelni, w następujących dziedzinach: nauka i technika, kultura i sztuka, sport, turystyka i rehabilitacja.
   Formularze wniosków o nagrody można otrzymać w kancelarii magistratu, stanowisko nr 1, Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4, oraz pobrać ze strony internetowej www.krakow.pl (Komunikaty UMK).
   Wnioski wraz z kompletem dokumentów należy składać osobiście w kancelarii magistratu, stanowisko nr 1, lub przesłać na adres: Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3/4, 31-004 Kraków, z dopiskiem na kopercie: NAGRODY MIASTA KRAKOWA.
   Termin składania wniosków upływa 29 marca 2002 r. Decyduje data złożenia wniosku lub data stempla pocztowego.
   Szczegółowych informacji udzielają: kancelaria prezydenta, tel. 61-61-332 oraz kancelaria magistratu, tel. 61-61-488.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie