Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody "Świadek Historii" dla osób zasłużonych dla upamiętniania w regionie historii narodu polskiego

Marian Satała
Marian Satała, Adam Wojnar
W gościnnych progach Muzeum Historycznego Krakowa odbyła się ceremonia uhonorowania laureatów VII edycji nagrody "Świadek Historii" przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Nagrodę z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka otrzymali dr Wanda Połtawska, Amelia Dunin, dr Jerzy Bukowski, Antoni Wiatr, Józef Wieczorek i Wojciech Zapała.

W uzasadnieniach podano m.in.
Dr Wanda Półtawska
Doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II. Dama Orderu Orła Białego.

Amelia Dunin
Urodzona w rodzinie ziemiańskiej. W czasie II wojny światowej jej ojciec, Adolf Dąmbski, wspierał finansowo AK i udzielił schronienia osobom narodowości żydowskiej. Po wojnie, po wypędzeniu z majątku Kalina Wielka w powiecie miechowskim, Amelia Dunin trafiła do Krakowa i wkrótce podjęła pracę jako przewodnik turystyczny po mieście. Jest najstarszym czynnym zawodowo przewodnikiem po Krakowie, z 68-letnim stażem. Od 1990 r. działa w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim.

dr Jerzy Bukowski
Od 1966 r. należał do ZHP. Nawiązał w tym czasie kontakty z legionistami Józefa Piłsudskiego, żołnierzami AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 80. przystąpił do kultywującego przedwojenne tradycje skautowe Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego w Krakowie i niejawnego Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. W 1989 r. należał do założycieli Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od 1987 r. jest przewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, kierował renowacją kopca, organizował coroczne Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jest rzecznikiem Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Był reprezentantem prasowym płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Antoni Wiatr
Od początku lat 70 XX wieku propagował wartości patriotyczne i prowadził edukacje historyczną w środowiskach harcerskim i studenckim. Jako instruktor harcerski urządzał spotkania z uczestnikami walk o niepodległość. W miejscach kaźni polskich patriotów organizował apele pamięci i uroczystości patriotyczne. Przez wiele lat udzielał się w ruchach propagujących trzeźwość. Od 1976 r. współpracował jako kolporter bezdebitowych druków z Komitetem Obrony Robotników. Od 1980 w „Solidarności”, uczestnik najważniejszych manifestacji i strajków w Krakowie i Nowej Hucie. Jest przewodniczącym Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu oraz organizatorem corocznych uroczystości patriotycznych.

Józef Wieczorek
W 1980 r. organizował „Solidarność” w Instytucie Nauk Geologicznych UJ. W stanie wojennym zaangażowany w protesty przeciwko komunistycznym represjom na uczelni oraz zajęcia, podczas których przedstawiano studentom prawdziwą wersję historii najnowszej. Brał udział w akcjach składkowych i kolportażu niezależnych wydawnictw. W odwecie został przez władze usunięty z uczelni. Założył internetową Witrynę Obywatelską. Od lat prowadzi działalność dokumentacyjną (relacje, fotografie i filmy) wydarzeń organizowanych przez środowiska patriotyczne, opozycyjne i IPN.

Wojciech Zapała
Pochodzi z Kielc, gdzie mieszka. W 2013 r. wstąpił do Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który kultywuje pamięć o tej formacji wojskowej. W 2015 r. razem z innymi pasjonatami założył stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. Bem. Przygotował listę osób, które w latach 1945-1965 zmarły lub zostały zamordowane w kieleckim więzieniu. Dzięki jego pomocy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło szczątki pięciu osób (dwóch żołnierzy antykomunistycznego podziemia udało się zidentyfikować). Pielęgnuje pamięć o antykomunistycznej partyzantce na Kielecczyźnie m.in. poprzez opiekę nad grobami oraz dokumentowanie historii osób i miejsc.

Laureaci z lat poprzednich

Odznaczenie przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatem może zostać osoba fizyczna, jak również instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, a także osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można także przyznać pośmiertnie.

2012 – ks. Kardynał Franciszek Macharski, Stanisław Malara, Paweł Perchel, Adam Roliński, ppłk. Jerzy Wesołowski, Władysław Skalski (pośmiertnie)

2013 – Kazimierz Cholewa, Andrzej Jankowski, Józef Jarno, Anna Łakomiec, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, Zofia Dubjelova (pośmiertnie)

2014 – Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec, Tadeusz Kowalczyk, Zbigniew Paliwoda, Andrzej Szkaradek, Pelagia Potocka (pośmiertnie)

2015 – Jan Banaśkiewicz, Michał Siwiec-Cielebon, Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń, Stanisław Szuro

2016 – Tadeusz Bieńkowicz, Jadwiga Duda, Wojciech Lubawski, Wojciech Narębski, Danuta Żbikowska, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach

2017 – Stanisław M. Jankowski, Karol Tendera, Aleksandra Szemioth, Ryszard Majdzik, Zofia Wieczorek-Nowak, Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nagrody "Świadek Historii" dla osób zasłużonych dla upamiętniania w regionie historii narodu polskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski