MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzeni za talent

SYP
W olkuskim Domu Kultury nagrodzono laureatów konkursów recytatorskich oraz zwycięzców konkursu muzycznego zorganizowanego w ramach Powiatowego Festiwalu Kultury.

Podczas gali w olkuskim Domu Kultury. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

Spośród uczestników powiatowych eliminacji 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego pierwszą nagrodę i nominację do dalszych przesłuchań w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie wywalczył Adrian Szlachta z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, za interpretację wiersza „Wybór” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmentu „Księgi śmiechu i zapomnienia” Milana Kundery. Dwie drugie nagrody, również premiowane awansem do eliminacji wojewódzkich, jury przyznało: Oldze Ferens z ZS nr 4 oraz Kindze Matusiak, uczennicy olkuskiego IV LO. Obie należą do działającej przy MOK grupy teatralnej „Glutaminian Sodu”. Trzecią nagrodę zdobył Krzysztof Mól, reprezentujący ZS nr 3 w Olkuszu, a wyróżnienie otrzymał Przemysław Wadas z tej samej szkoły. W kategorii „Poezja śpiewana” wyróżnienia otrzymały: Diana Żurek i Maria Paprocka, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.
W jury konkursu zasiadali: Adam Radosz - teatrolog, aktor i instruktor teatralny, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, Michał Skiba - aktor i reżyser teatralny oraz Magdalena Medyńska – przedstawicielka współorganizatora konkursu, czyli Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego. W protokole końcowym jury podkreśliło „(...) dobry, wyrównany poziom i uaktywnienie się w konkursie Zespołów Szkół nr 4 i nr 3”.


Podczas gali w olkuskim Domu Kultury. Fot. Jacek Sypień

Podczas gali w olkuskim MOK nagrodzono także zwycięzców gminnych eliminacji dorocznego konkursu recytatorskiego. Wzięło w nich udział 63. reprezentantów olkuskich placówek oświatowych, których oceniało jury w składzie: Stanisława Szarek, Anna Hajduła i Agata Wandzel – Kluczewska. W kategorii uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Izabela Pięta ze Szkoły Podstawowej w Braciejówce. Kolejne miejsca zajęły: Paulina Plewa i Anna Gonera - obie z SP nr 9 w Olkuszu oraz Wiktoria Brzozowska z SP nr 6. W kategorii gimnazja – poezja śpiewana jury pierwszą nagrodę przyznało Natalii Jajkiewicz z Gimnazjum nr 3. Kolejne miejsca zajęli: Weronika Woszczek, również z Gimnazjum nr 3, Kamil Krawiec z „czwórki”, Alicja Barczyk z Gimnazjum nr 3 i Aleksandra Pałka z „jedynki”. W kategorii gimnazja – turniej recytatorski zwyciężyła Olga Baldy z Gimnazjum nr 1, a kolejne nagrody otrzymali: Mateusz Zoń z Gimnazjum nr 1, Aleksandra Zbrońska i Magdalena Prządo z Gimnazjum nr 4 oraz Marta Swędzioł z „trójki”. Ponadto jury postanowiło wyróżnić następujących uczestników: Maciej Ocieczek (SP 10), Julia Góralczyk (SP 2), Patrycja Zalewska (SP 6), Wiktoria Lech (SP 6), Marcin Borowski (SP 9) oraz Michał Stanek i Marcelina Szczałuba z Gimnazjum nr 3.
W tegorocznym Powiatowym Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych i Gimnazjów przed jury w składzie: Adam Radosz, Michał Skiba i Magdalena Medyńska, zaprezentowało się 32. uczniów. Dla gimnazjalistów była to również szansa na awans do konkursu wojewódzkiego. W kategorii poezja śpiewana jury przyznało aż cztery równorzędne pierwsze nagrody, a otrzymały je: Alicja Barczyk z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, Natalia Balik ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku, Aleksandra Pałka z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu oraz Weronika Woszczek z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. W kategorii recytacja, wśród młodszych uczniów, najwyżej oceniony został Oskar Barczyk ze Szkoły Podstawowej w Gołaczewach. Dwie drugie nagrody otrzymali: Izabela Pięta (SP w Braciejówce) i Kacper Piwowarczyk (SP w Chełmie). Laureatami aż trzech trzecich nagród zostali: Sebastian Knap (SP w Kąpielach Wielkich), Julia Brodzińska (SP w Wierzchowisku) i Anna Gonera (SP nr 9 w Olkuszu). Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia, a otrzymali je: Aleksandra Duda (SP w Bukownie), Anita Sołtysik i Marcin Gajewski (oboje ze Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej). Zwyciężczynią wśród gimnazjalistów w kategorii recytacja została Magdalena Siudyka z Gimnazjum nr 1 w Bukownie. Drugą nagrodę zdobyła Magdalena Prządo z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, zaś trzecią – Mateusz Zoń z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. Ponadto wyróżnieni zostali: Olga Milej z Gimnazjum w Wierzchowisku, Olga Baldy z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu oraz Aleksandra Zbrońska z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu. W protokole końcowym jurorzy podkreślili miłe zaskoczenie bardzo dobrym poziomem prezentacji, zdecydowanie przewyższającym występy podczas edycji konkursu w poprzednich latach.

Tego samego dnia na scenie MOK wystąpili i odebrali nagrody laureaci Powiatowego Festiwalu Kultury (Formy Muzyczne), będącego zarazem eliminacjami do XXIV Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011”. W olkuskich eliminacjach wzięło udział 78 podmiotów wykonawczych, czyli solistów i zespołów. Oceniało ich jury w składzie: Adrian Kulik, Magdalena Medyńska, Roman Michalik i Joanna Ślusarczyk.

Do finału wojewódzkiego w Zawoi nominowano następujących wykonawców (wg kolejności występowania): Marta Jałowiec, uczennica olkuskiego Zespołu Szkół nr 3, która zaśpiewała znany przebój „Ja się boję sama spać”. Następnie zespół wokalny z SP w Kluczach, gimnazjalistka z Klucz Magdalena Bentkowska, która rewelacyjnie poradziła sobie z trudną pieśnią Ewy Demarczyk „Karuzela z Madonnami”, a także Magdalenę Mączką z olkuskiego, MOK, która wykonała jazzowy standard „Autumn leaves”. Do finału zostali także nominowani; duet „Pama” z MOK w Olkuszu, Piotr Skrzynecki, Paweł Dziura i Patrycja Patrykiewicz (MOK Olkusz) i Aneta Dobra z MOK w Bukownie.

Ponadto jury postanowiło uhonorować równorzędnymi wyróżnieniami następujących wykonawców: Agata Janik (MOK Bukowno), Ewa Śliwoń (SP 2 w Olkuszu), Eliza Tyliba (SP 3 w Olkuszu), Alicja Barczyk (Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich” w Olkuszu), Magdalena Przybyła (Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu), Maja Wojciech (GOK w Kluczach), Arpenik Kroyan (Ognisko Muzyczne „Żaczek” w Olkuszu), Olga Sierka (Ognisko Muzyczne „Żaczek” w Olkuszu), duet Dominika Bilewicz i Sebastian Błaszczyk (GOK w Kluczach), Joanna Skręt (MOK w Olkuszu), Natalia Jajkiewicz (MOK w Olkuszu), Aleksandra Duda (MOK w Olkuszu), Borys Stepanyan (MOK w Bukownie) i Ola Duda (MOK w Bukownie).

Nagrody główne XXIV Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011” wraz z zaproszeniem do występu w „Piwnicy pod Baranami”, podczas koncertu charytatywnego dedykowanego Joannie Kosińskiej, zdobyli: Marta Jałowiec, Magdalena Mączka, Patrycja Patrykiewicz, duet „Pama”, Aneta Dobra i Piotr Skrzynecki.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski