Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrywający kelnerzy pod specjalną ochroną [WIDEO]

Tomasz Dereszyński (AIP)
AIP/x-news
Polityka. Po ujawnieniu kolejnej afery podsłuchowej PiS chce powołania sejmowej komisji śledczej. – Komisja powinna powstać jeśli Sejm uzna, iż inne organy państwa nie dają sobie rady, a tak nie jest – ocenia marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Marszałek pytany wczoraj w Sejmie o sprawę afery podsłuchowej nie wspomniał nic o zarzutach, o których napisała w ostatni piątek „Gazeta Wyborcza”. Z artykułu wynika, że w MSW za czasów szefowania Bartłomieja Sienkiewicza powstała specjalna grupa, która badała, czy za tzw. aferą podsłuchową ujawnioną rok temu przez „Wprost” nie stoją ówcześni szefowie ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Biura Ochrony Rządu oraz obecny szef CBA. Jak napisał dziennik, urzędujący minister spraw wewnętrznych miał ich podejrzewać o spisek.

Po piątkowym artykule posłowie PiS ponowili wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. – _Afera zaczyna żyć własnym życiem. To, co się działo w organach władzy, w służbach specjalnych, może wyjaśnić tylko komisja śledcza _– uważa poseł Marek Opioła, członek Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Jego zdaniem tylko komisja ma instrumenty, by wezwać i przesłuchać osoby zaangażowane w aferę. – _Chcielibyśmy się dowiedzieć, z __jakich funkcjonariuszy składała się ta grupa, jak oni działali, kogo podsłuchiwali _– tłumaczy Marek Opioła.

Źródło: AIP

Tymczasem inny członek Komisji Sejmowej ds. Służb Maciej Wydrzyński z Twojego Ruchu ma wątpliwości, czy powstanie komisji ma sens, a ponadto nie wierzy w szczere intencje rządzących. – _Zastanawiam się, po co to dalej drążyć, bo przecież wszyscy widzieli i słyszeli, z jakimi ludźmi mieliśmy i mamy do __czynienia _– zaznacza poseł TR.

Bartłomiej Sienkiewicz, były szef resortu spraw wewnętrznych, stanowczo zaprzeczył tezom zawartym w publikacji. „Sugestie, że za moją zgodą lub współudziałem były podejmowane nielegalne w świetle polskiego prawa działania wobec innych osób, mijają się z prawdą i stanowią, zapewne mimowolne, wprowadzanie opinii publicznej w błąd” – oświadczył po ukazaniu się artykułu.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała jeszcze w piątek, że fakty opisane w artykule zostaną omówione podczas sesji Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Mariusz Błaszczak z PiS mówi krótko: – Wyjaśnienie sprawy dotyczącej taśm prawdy może odbudować zaufanie obywateli do państwa, a sprawę taśm jest w stanie wyjaśnić tylko komisja śledcza działająca przy otwartej kurtynie.

Tymczasem Radio RMF FM podało wczoraj, że dwaj kelnerzy podejrzani w aferze taśmowej o nagrywanie rozmów przebywają pod kompleksową policyjną ochroną. Jej koszt sięga kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Dlaczego mają ochronę? Łukasz N. i Konrad L. twierdzili, że ich życie może być w niebezpieczeństwie, ponieważ od początku sprawy współpracowali z prokuraturą. Radio twierdzi, że są oni cennym źródłem informacji dotyczących kulis afery taśmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski