MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej oblegane kierunki i uczelnie

Redakcja
Zarządzanie, pedagogika i prawo to od lat najpopularniejsze kierunki studiów. Kandydaci coraz chętniej wybierają jednak także studia techniczne.

Pedagogika, prawo, zarządzanie, ekonomia i administracja – tak jeszcze w 2007 r. wyglądała lista pięciu kierunków, na które kandydaci zgłaszali się najliczniej. Ten zestaw był niezmienny od wielu lat. W ubiegłym roku na liście najpopularniejszych kierunków studiów wreszcie coś jednak drgnęło. Na piąte miejsce – z jedenastego – awansowało budownictwo. W roku akademickim 2008/2009 na ten kierunek zdecydowało się o ponad 5 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Nieoczekiwanie też wśród 20 najpopularniejszych kierunków pojawiła się mechanika i budowa maszyn (miejsce 19.) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (20.).

Podczas tegorocznej rekrutacji na studia, podobnie zresztą jak przed rokiem, rekordy popularności biło zarządzanie. Na ten kierunek we wszystkich uczelniach zgłosiło się ponad 34 tys. osób.

– Nie da się tego racjonalnie uzasadnić. Widocznie samo słowo "zarządzanie” brzmi pociągająco dla młodych ludzi. Tymczasem gwarancji pracy po skończeniu takich studiów nie ma – komentuje prof. Lucjan Suchanek, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, gdzie zarządzanie również jest najbardziej obleganym kierunkiem.

Na drugim miejscu są studia pedagogiczne, na które próbowało się dostać ponad 33 tys. osób. Ponad 26 tys. kandydatów marzyło o prawie. Tym razem na czwarte miejsce awansowało budownictwo. Tuż za nim znalazła się informatyka, która rok wcześniej była na siódmym, a ekonomia spadła na miejsce szóste. Uczelnie techniczne w rankingu popularności dogoniły w tym roku uniwersytety, a przegoniły uczelnie ekonomiczne, rolnicze i wychowania fizycznego.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego wiąże tę zmianę z wprowadzeniem dwa lata temu programu kierunków zamawianych, który studentom czternastu kierunków, głównie technicznych, daje możliwość uzyskania stypendium w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.

– Dzięki programowi udało się pokazać problem i zachęcić młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery naukowej i zawodowej – podkreśla Bartosz Loba, rzecznik ministerstwa.

Podczas tegorocznej rekrutacji wyraźny spadek liczby kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowały uczelnie ekonomiczne. Jeszcze w ubiegłym roku były to najbardziej oblegane szkoły –o jedno miejsce walczyło tam średnio 3,8 kandydata. W tym roku było ich już 2,9. Niewielki wzrost liczby kandydatów odczuły natomiast uczelnie rolnicze, a spadła nieco popularność uczelni pedagogicznych (z 2,6 do 2,5) i akademii wychowania fizycznego (z 3,1 do 2,6).

Uczelnią najchętniej wybieraną w tym roku była Politechnika Warszawska, gdzie o jedno miejsce walczyło aż 8 kandydatów. Druga w rankingu popularności jest Politechnika Gdańska (6,7), a trzeci Uniwersytet Warszawski (6,1). Wśród dziewięciu najbardziej obleganych uczelni w tym roku znalazła się tylko jedna krakowska – Uniwersytet Jagielloński, który miał 4,3 kandydata na jedno miejsce.

Najbardziej obleganymi kierunkami studiów, czyli takimi, które w stosunku do liczby miejsc odnotowały największą liczbę kandydatów, były podczas tegorocznej rekrutacji: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (13,8 kandydata na miejsce); weterynaria (7,8); geodezja i kartografia (7,7); psychologia (7,1); gospodarka przestrzenna (6,4); dietetyka (5,6); dziennikarstwo i komunikacja społeczna (5,1); technologie ochrony środowiska (5,0); biotechnologia (4,5); inżynieria biomedyczna (4,5); polityka społeczna (4,5); prawo (4,5); europeistyka (4,3); socjologia (4,3); kulturoznawstwo (4,2); stosunki międzynarodowe (4,2); wiedza o teatrze (4,2); papiernictwo i poligrafia (4,1).

Uczelniami niepublicznymi najchętniej wybieranymi w tym roku przez kandydatów były (jeśli chodzi o studia stacjonarne): Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego i Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu. Najwięcej studentów na studia niestacjonarne przyciągnęły natomiast: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych największą popularnością cieszyły się dwie małopolskie szkoły: PWSZ w Tarnowie i Nowym Sączu.

(ANKO)

R E K L A M A

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski