Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie LUTY 2021. Krakowscy pracodawcy potrzebują mniej ludzi niż rok temu. Chwilowo? 15.02.2021

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Firmy w Krakowie wciąż szukają pracowników, ale mniej niż pod koniec 2020 roku i zdecydowanie mniej niż tuż przed wybuchem pandemii rok temu.  Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie.
Firmy w Krakowie wciąż szukają pracowników, ale mniej niż pod koniec 2020 roku i zdecydowanie mniej niż tuż przed wybuchem pandemii rok temu. Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Firmy w Krakowie wciąż szukają pracowników, ale mniej niż pod koniec 2020 roku i zdecydowanie mniej niż tuż przed wybuchem pandemii rok temu. Powód tej zapaści jest oczywisty: utrzymywane od tygodni zamknięcie – ważnych gospodarki w stolicy Małopolski - obiektów turystycznych i restauracji, a wcześniej także galerii handlowych. Przedsiębiorcy z najsilniej dotkniętych lockdownami branż balansują na krawędzi przetrwania, mają gigantyczne problemy z utrzymaniem stanu zatrudnienia, więc trudno, by poszukiwali nowych pracowników. Szczęśliwie jednak inne branże radzą sobie dobrze lub wręcz wyśmienicie, więc – summa summarum – sytuacja na rynku pracy nie jest tragiczna. Pokazują to jasno dane gromadzone przez Grodzki Urząd Pracy. Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie - OFERTY PRACY LUTY 2021

Dane Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (udostępniane nam regularnie dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka) wskazują, że druga fala pandemii nie spowodowała tak wielkiej zapaści na rynku pracy, jak ta pierwsza, z wiosny 2020 r. Wówczas do GUP wpływało o ponad połowę mniej ofert niż w takim samym okresie roku 2019. Jeszcze gorsze było pod tym względem lato 2020 r.: w sierpniu – gdy zachorowań i zgonów było relatywnie mało – ofert pracy było w Krakowie katastrofalnie mało, do czego najbardziej przyczynił się niemal całkowity brak turystów z zagranicy. We wcześniejszych latach to oni nakręcali koniunkturę w krakowskiej turystyce i branżach ściśle z nią powiązanych, z gastronomią, usługami i handlem na czele. Z tego powodu pracodawcy z tych branż gorączkowo szukali chętnych do pracy – stałej i sezonowej. W 2020 r. to zjawisko nie wystąpiło.

Kraków. Oferty pracy w lutym 2021

Paradoksalnie jesień, gdy wybuchła druga fala epidemii, okazała się pod tym względem lepsza, a to dlatego, że kilka innych ważnych dla Krakowa branż uporządkowało działalność, dostosowując się do nowych warunków. W bardzo silnym pod Wawelem handlu internetowym i powiązanej z nim logistyce, a także w usługach dla biznesu, mieliśmy wręcz do czynienia ze skokowym zwiększaniem skali działalności i przychodów, które skłoniło część pracodawców do uruchomienia nowych rekrutacji. Mocno złagodziło to dynamikę wzrostu bezrobocia. Oficjalna stopa to 3,1 proc. (przed rokiem było 2,2 proc.), gdy w regionie jest to średnio 5,2 proc., a w kraju 6,2 proc.

Ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach w transporcie i logistyce? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zarobki kierowców, kurierów i spedytorów mocno rosną. Transp...

Bezrobotnych jest w Krakowie oficjalnie 15,7 tys. (na początku 2020 r. było ich ok. 10 tys.), a w całej Małopolsce 83,1 tys. Relatywnie niskie bezrobocie pod Wawelem sprawia, że wielu pracodawców nie może znaleźć fachowców: wedle Barometru zawodów Personnel Service, deficyt dotyczy głównie takich profesji, jak zawodowi kierowcy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarki i położne oraz spawacze. Skutkiem owych braków jest wzrost płac. W Małopolsce średnia w sektorze przedsiębiorstw (z pominięciem mikro) dobija już do 6 tys. zł, a w Krakowie do 6,9 tys. zł brutto.

Ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie

U progu 2021 r. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie otrzymał lub pozyskał od pracodawców 1770 ofert pracy, czyli nieco mniej niż rok wcześniej, gdy było ich 2092. Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 r. w rejestrach GUP pojawiło się 2005 nowych ofert – nieco mniej niż w październiku, ale za to różnica w porównaniu z listopadem 2019 r. (gdy było ich 2240) nie była tak porażająca, jak wiosną czy latem.

W styczniu 2021 roku ofert pracy pozyskanych przez GUP było o kilkadziesiąt więcej niż w grudniu 2020 r. – a dokładnie 1813. Niestety, w porównaniu ze styczniem 2020 r. jest to duży regres: wówczas, tuż przed wybuchem pandemii, do GUP w Krakowie trafiły aż 3102 oferty, a na czele listy najbardziej poszukiwanych pracowników w mieście figurowali robotnicy budowlani, sprzątacze i ochroniarze, a tuż za podium znaleźli się magazynierzy w asyście pomocy kuchennych i sprzedawców.

A jak jest teraz, w trudnym 2021 r.? Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Trwa pandemia, a ceny mieszkań rosną. O co chodzi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski