MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbogatsza gmina wiejska w Małopolsce jest pod Krakowem. Znów płaci podatek od zamożności 30.03.2023

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Wielka Wieś zachęca nowych mieszkańców do meldowania się
Gmina Wielka Wieś zachęca nowych mieszkańców do meldowania się gmina Wielka Wieś
Telewizor, rower, ekspres do kawy - takie nagrody mogą zdobyć mieszkańcy gminy Wielka Wieś w loterii fantowej za meldowanie się w tej najbogatszej w województwie gminie wiejskiej. Meldowanie się mieszkańców pomaga samorządowi w zaoszczędzeniu pieniędzy.

Gmina Wielka Wieś szuka sposobów oszczędzenia, żeby zmniejszyć podatek od zamożności. Może w tym pomóc meldowanie się mieszkańców. Dlatego wielkowiejski samorząd zachęca do meldowania się organizując loterię. W tym roku będzie druga edycja Wielkowiejskiej Loterii Meldunkowej. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są od 16 marca do 14 maja.

W całej sprawie chodzi to, że gmina Wielka Wieś, jako bogata płaci tzw. janosikowe (przeznaczane dla gmin biedniejszych) i jest jedyną taką wiejską gminą w Małopolsce. Taki podatek płaci jeszcze tylko miasto Kraków i powiat krakowski. A w całym kraju zapłaci go w tym roku 96 gmin i 28 powiatów.

Zamożność samorządów jest liczona od wpływów do budżetu przeliczonych na jednego mieszkańca. W Wielkiej Wsi te wpływy to 3729,1 zł na mieszkańca. W powiecie krakowskim kolejna gmina za nią ma prawie tysiąc złoty mniej na mieszkańca.

Jak zmniejszyć janosikowe najbogatszej gminy?

Zwiększając liczbę zameldowanych mieszkańców, można zmniejszyć janosikowe, czyli wpłatę gminy do budżetu państwa dokonywaną na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

- Na ten rok mamy naliczone około 1,5 mln zł tzw. janosikowego. Dla nas to bardzo duża kwota, którą co roku musimy oddawać. Ta opłata byłaby mniejsza, gdyby wszyscy mieszkańcy się zameldowali. Szacujemy, że około 2 tysiące osób mieszkających w naszej gminę jest niezameldowanych. To około 12 - 13 procent wszystkich mieszkańców, czyli bardzo dużo. Dlatego loterią z nagrodami zachęcamy ich, żeby się meldowali - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Wielkowiejscy urzędnicy wyliczają, że w gminie mieszka 16 tysięcy mieszkańców, ale zameldowanych jest 14 tysięcy osób. Jak wskazują władze fakt, że mieszka w gminie o 2 tys. osób więcej niż jest zameldowanych został potwierdzony w spisie narodowym, wynika to również z deklaracji o odbiorze odpadów.

Bogata gmina Wielka Wieś więcej traci

Okazuje się, że bogactwo gminie Wielka Wieś nieco uwiera. Władze wskazują, że ze względu na duże dochody gminy - traci ona przy przekazywaniu subwencji i przy zdobywaniu funduszy zewnętrznych np. na inwestycje. W ten sposób bogatsze gminy dzielą się z biedniejszymi - nie tylko płacąc janosikowe.

Jako zamożniejsza gmina mamy niższą subwencję oświatową, czyli mniejsze dopłaty do uczniów w szkołach i przedszkolach, a także obniżone procentowo możliwości dotacji i dofinansowań z różnych programów wsparcia inwestycji, które realizujemy - wskazuje wójt Wołos.

Do zameldowania samorządowcy zachęcają m.in. poprzez pierwszeństwo w przyjęciach do szkół, przedszkoli, żłobków. Miejsca w gminnych placówkach są dla dzieci zameldowanych. Gminni urzędnicy mówią, że zameldowań jest więcej w okresie rekrutacji do placówek oświatowych. Wzrost meldunków jest widoczny także w czasie organizowania loterii.

Wielkowiejska Loteria Meldunkowa z nagrodami

Loteria, czyli gra losowa jest organizowana przez wyłonioną przez gminę firmę, która zajmuje się zakupem nagród i formalnym prowadzeniem loterii za zgodą Ministerstwa Finansów. Na organizowanie loterii gmina przeznaczyła 20 tys. zł.

Uruchomienie Loterii Meldunkowej, czyli rodzaju gry losowej, jest możliwe po zdobyciu zezwolenia Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, podlegającej Ministerstwu Finansów. Mamy wszystkie zgody, żeby loterię organizować. W ubiegłym roku - do pierwszej edycji loterii przystąpiło 1300 mieszkańców, w tym 100 nowo zameldowanych. To pokazuje, że zainteresowanie jest duże - podkreśla Joanna Zając z Referat Promocji i Rozwoju Gminy.

Jak zaznacza loteria jest zarówno dla tych, którzy są zameldowani od lat (to jedna kategoria uczestników), jak i dla tych, którzy meldują się w ostatnim czasie (to druga kategoria). W tym roku są dwie pule nagród dla zameldowanych od dawna i dla meldujących się obecnie. A do wygrania są telewizory, rowery, ekspresy do kawy, odkurzacze, zegarki (smartwatch).

W loterii może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, która od 1 stycznia tego roku do maja złoży deklarację podatkową PIT za 2022 rok w Drugim Urzędzie Skarbowym w Krakowie, wskazując gminę Wielka Wieś jako jej miejsce zamieszkania, jest zameldowana na terenie gminy i zgłosiła się do loterii.

Willa Lubomirskich w Kochanowie po konserwacji i odnowieniu. Dziś budzi zachwyt

Niezwykła willa Lubomirskich w Kochanowie odzyskała blask. Z...

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski