Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcenniejsza relikwia będzie w Krakowie

G

Kaplica Relikwii przyszłego kościoła – nawiązuje wyglądem do krypty św. Leonarda w katedrze wawelskiej, w której w 1946 r. po otrzymaniu święceń kapłańskich Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę św. Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Andrzeja Mikulskiego

Najcenniejsza relikwia – krew błogosławionego Jana Pawła II  – będzie w Krakowie. Szklana ampułka z krwią, którą przechowywał kard. Stanisław Dziwisz, zostanie złożona w kaplicy relikwii kościoła powstającego w Łagiewnikach.

Kościół, pod wezwaniem nowego polskiego błogosławionego, znajduje się w centralnym punkcie kompleksu budynków powstającego na terenie tzw. Białych Mórz Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się”. Będzie tam Instytut JP II, muzeum jego imienia, dom rekolekcyjny i pielgrzyma, a także Centrum Wolontariatu.

Ośmioboczny kościół został podzielony na części dolną i górną. W dolnej części będzie kaplica relikwii, otoczona przez siedem mniejszych kaplic poświęconych najważniejszym sanktuariom maryjnym na świecie. Będzie też kaplica kapłańska – nawiązująca wyglądem do krypty św. Leonarda w katedrze wawelskiej, w której w 1946 r. po otrzymaniu świeceń kapłańskich Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę św. W tej kaplicy kapłani będą mogli odprawić Eucharystię, a wierni modlić się w miejscu, które przypomina o rozpoczęciu drogi kapłańskiej przez Karola Wojtyłę. W kaplicy, na specjalnym fundamencie, umieszczona zostanie płyta z grobu Jana Pawła II w Rzymie.

Na poziomie dolnym kościoła znajdą się też miejsca pochówku zmarłych. Będą to specjalnie przygotowane wnęki, w których umieszczone zostaną urny z prochami.

Ampułka z krwią Jana Pawła II zostanie złożona w kaplicy relikwii, w podstawie ołtarza głównego. Początkowo miała się znaleźć w bryle kryształu, który miał pełnić funkcję relikwiarza. Okazało się jednak, iż kryształ nie jest łatwym materiałem do formowania. Prawdopodobnie do kościoła pod wezwaniem Jana Pawła II trafi relikwiarz w formie Ewangeliarza, wykonany przez rzeźbiarza z Włoch.

Warto wspomnieć, że bardzo rzadko się zdarza, aby relikwią błogosławionego lub świętego była jego krew. Do wyjątków należy tu św. January. Był on biskupem Benewentu, męczennikiem, straconym za cesarza Dioklecjana na początku IV wieku. W katedrze w Neapolu znajdują się dwie ampułki z krwią tego świętego, zebraną z miejsca ścięcia. Wiąże się z tym fascynujące zjawisko, określane mianem "cudu krwi”, która w niewytłumaczalny sposób przechodzi ze stanu stałego w płynny, by następnie powrócić do pierwotnej formy. Dzieje się tak zawsze w kolejną rocznicę męczeństwa świętego już od siedemnastu wieków.

W Polsce nie było dotąd takiej relikwii. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski