Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcenniejsze szkolne dzienniki mają 120 lat

Jolanta Białek
Szef szkoły ceni stare dzienniki
Szef szkoły ceni stare dzienniki Jolanta Białek
Łazany. Pierwsze zapiski w szkolnej kronice sięgają 1927 roku. Ale historia najstarszej w gminie Biskupice placówki oświatowej, rozpoczęła się dużo wcześniej - 150 lat temu.

Za obyczaje uczniowie mogli otrzymać notę: chwalebną, dobrą, dość dobrą lub naganną. Czterostopniową skalą ocen mierzono również porządek zewnętrzny (wzorowy, dobry, niejednostajny, naganny) oraz postępy w nauce (bardzo dobre, dobre, dostateczne, niedostateczne). Na cenzurkach dawnych uczniów widniały też oceny za stopień pilności w zgłębianiu różnych nauk i dziedzin, m.in.: pisania, czytania, śpiewu, rachunków, wiadomości z dziejów i przyrody prac ręcznych oraz gimnastyki. Pilność podsumowano także notą ogólną. Bywała ona: wytrwała, dobra, dość dobra albo tylko - mała.

Tak było w roku szkolnym 1894/1895, z którego pochodzą najstarsze zachowane arkusze ocen i szkolne dzienniki, dokumentujące długą historię szkoły w Łazanach.

Pod koniec XIX wieku uczyło się tam około 180 dzieci. Również dziś jest to największa szkoła w gminie Biskupice. - W tym roku szkolnym mamy 200 uczniów. Chodzą tu dzieci z kilku miejscowości: z Łazan, Jawczyc, Trąbek, Sułowa i Sławkowic - wylicza Marcin Maniek, dyrektor jubilatki.

Pierwsza wzmianka o szkole w Łazanach pojawia się w kronikach parafialnych z datą 28 września 1864 roku. "Wtedy to Ignacy Kruszewski, podarował karczmę stojącą naprzeciw kościoła wraz z kawałkiem gruntu z przeznaczeniem na szkółkę parafialną. W 1884 roku dostosowano karczmę do wymagań szkolnych. Powiększono jedyną izbę, która musiała pomieścić ok. 180 uczniów" - zanotowano w szkolnej kronice.

Szkoła mieściła się w tym budynku niemal do końca XIX wieku. W czerwcu 1896 roku w sąsiedztwie dawnej karczmy rozpoczęto wznoszenie w nowego, murowanego oświatowego obiektu. Powstała dwuklasowa szkoła z mieszkaniem dla nauczyciela oraz zabudowaniami gospodarczymi, potem przybyło boisko gimnastyczne. W 1925 roku proboszcz miejscowego kościoła, ks. Kucharczyk przebudował szkolne pomieszczenia. Zyskano trzy sale lekcyjne oraz miejsce, gdzie organizowano przedstawienia teatralne.

Po II wojnie światowej liczba uczniów wzrosła do około 300, a w roku szkolnym 1948/49 organizowano tam także kursy nauki pisania i czytania dla dorosłych. To wtedy powstała koncepcja rozbudowy siedziby oświatowej placówki, a jej ówczesny dyrektor Stefan Małczyk zebrał na ten cel pierwsze fundusze wśród mieszkańców

Budowa nowej szkoły ruszyła w 1964 roku. Parcelę mającą ponad hektar powierzchni przekazała na ten cel Państwowe Gospodarstwo Rolne. - Szkoła została wybudowana w stosunkowo krótkim czasie: oddano ją do użytku 7 września 1965 roku. W inwestycji bardzo pomogli mieszkańcy. Wartość czynów społecznych wyniosła 400 tys. zł. Do szkoły uczęszczało wtedy około 300 uczniów, a 22 sierpnia 1966 roku nadano jej imię gen. Karola Świerczewskiego - opowiadała pani Józefa z Łazan, podczas wczorajszych obchodów jubileuszu szkoły.

Od 1992 roku szkoła nosi imię Marii Konopnickiej, a 12 lat później nadano placówce sztandar. A 2014 rok jest ważny dla SP w Łazanach nie tylko z okazji jubileuszu. Kilka miesięcy temu rozpoczęto przy szkole wyczekiwaną budowę hali sportowej. Otwarcie obiektu ma nastąpić latem przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski