Najciekawsze wydarzenia kulturalne nadchodzącego weekendu w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Percival Schuttenbach
Percival Schuttenbach Materiały prasowe
Nadrabiamy zaległości z pandemii - stąd obfitość wydarzeń kulturalnych tej jesieni. Oto naszym zdaniem najciekawsze z nich, a wypadające w nadchodzący weekend.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

Koncerty

Wawele - Radio Kraków - 25 listopada, godz. 19, wstęp wolny

Twórczość artystyczna Jana Wojdaka i współpraca z zespołem Wawele trwa już 50 lat - piękny okrągły jubileusz pracy artystycznej grupa Wawele uroczyście obchodziła w roku 2021. Jan Wojdak jest liderem zespołu, wokalistą, gitarzystą i twórcą największych przebojów. Skomponował ok. 600 piosenek, nagrał kilkadziesiąt płyt (ponad 20 z Wawelami!), wiele z nich uzyskało status złotych.

Wspólnie z zespołem brał udział i był nagradzany na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki. Koncertowali w kraju i za granicą m.in.: we Włoszech, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Niemczech, ZSRR, Rosji, Austrii, na Ukrainie, Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Australii.

Muzycy Waweli zrealizowali recitale telewizyjne m.in.: „Wawele„ i „Hity dla milionerów” oraz filmy dokumentujące ich artystyczny dorobek: „Zostań z nami melodio” i „Na strunach gitary”. W latach 1979-80 wygrywali plebiscyty „Lata z radiem” piosenkami: „Biały latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Alalija”, które królowały również w plebiscytach ośmiu stolic europejskich „Interstudia” i do dzisiaj cieszą się dużą popularnością.

Bezpłatne wejściówki są rozdawane w programach Radia Kraków.

DakhaBrakha - Hype Park - 25 listopada, godz. 20

DakhaBrakha to jeden z najbardziej ekscytujących zespołów Ukrainy, jak i też całej Europy Wschodniej. Ich absolutnie wyjątkowy styl, nazywany przez samych artystów “etno chaosem” łączy w sobie wpływy tradycyjnych ukraińskich pieśni ludowych z eksperymentalnymi improwizacjami, których korzeni można szukać od Afryki po Australię.

Koncert DakhaBrakha to inspirujący, nieoczywisty performance, który zapada w pamięci na bardzo długo. Nie bez przesady nazywani są najbardziej rozpoznawalnymi ambasadorami kultury Ukrainy na świecie. Grali już przecież zarówno w potężnych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, jak i na największych festiwalach muzyki popularnej, na czele z legendarnym Glastonbury, zaś ich nagrania video ze studia błyskawicznie stają się viralami.

Wyjątkowość muzyki DakhaBrakha płynie z autentyczności i siły przekazu uzyskanej dzięki pozornie prostym środkom. Tradycyjne instrumentarium w połączeniu z poruszającymi wokalami artystów tworzy spektakl, których pochłania słuchacza w całości.

Festiwal Synestezje - Klub Studio i Zaścianek - 25-27 listopada

Festiwal rozpocznie występ Kaśki Sochackiej. To krakowska piosenkarka, która podbiła serca słuchaczy nastrojowymi balladami o akustycznym brzmieniu. Podczas piątkowego koncertu zaprezentuje piosenki z dwóch dotychczasowych albumów – „Ciche dni” i „Ministory”.

W sobotę wczesnym popołudniem odbędą się w klubie Studio warsztaty z projektowania graficznego. Ich uczestnicy przygotują własny nadruk na T-shirt, wykorzystując do tego farby, pisaki do tkanin i szablony. Zajęcia poprowadzą graficy z krakowskiej firmy Medicine.

Z kolei późniejszym popołudniem swój artystyczny performans zaprezentuje podwawelski duet tatuażystek - Czarny Zakład. Małgorzata Wielek i Olga Winiarczyk spotkają się z wielbicielami graficznych wizerunków na ludzkim ciele również w niedzielę.

Sobotni wieczór należeć będzie do duetu Karaś/Rogucki. Jego specjalnością jest nowoczesny electro-pop, który jednak swymi korzeniami sięga do post-punkowej muzyki z lat 80. Usłyszymy przede wszystkim piosenki z drugiej płyty artystów – „Czułe kontyngenty”.

Festiwal zakończy w niedzielę wieczorem wyjątkowe widowisko. Grupa Percival Schuttenbach zaprezentuje muzykę, którą stworzył do gry „Wiedźmin 3” oraz piosenki ze swej ostatniej płyty „Dzikie pola”. Będzie to połączenie słowiańskiego folku z metalem, a zespołowi towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy i dodatkowe perkusjonalia.

W tym roku w festiwalowe wydarzenia włączy się również klub Zaścianek - w piątek wystąpi w nim folkowy zespół Dikanda, a w sobotę rockowa Transgresja.

Kino

"Moonage Daydream" - Kino Pod Baranami, Cinema City Bonarka i IMAX

"Moonage Daydream" to pełnometrażowa filmowa odyseja autorstwa Bretta Morgena ("Kurt Cobain: Życie bez cenzury", "Jane"). To wysublimowane, kalejdoskopowe zdjęcia i nigdy wcześniej nie prezentowane materiały filmowe, występy i muzyka. Film zachwycił krytyków, którzy wskazują, że dotąd w tak wyjątkowy sposób nie przedstawiono żadnego artysty.

"Moonage Daydream" ukazuje życie i geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej płodnych i wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, występów i muzyki, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego artysty i jest pierwszym oficjalnie usankcjonowanym o nim filmem.

David Bowie przez prawie całe życie był solistą, marką samą w sobie. Nie czekał długo na sukces: gdy w 1969 roku na Księżycu po raz pierwszy wylądowali ludzie, jego utwór "Space Oddity" stał się prawdziwym hitem, doskonale wpisując się w czasy fascynacji podbojem kosmosu. Jego kariera uważana jest za jedną z najbardziej różnorodnych w historii muzyki. Wydawał albumy o bardzo odmiennych brzmieniach, a w latach 70. stworzył swoją pierwszą kreację, występując jako przybysz z kosmosu – Ziggy Stardust. Wyjątkowe wcielenia i oryginalne, kreowane z wielką starannością stroje towarzyszyły artyście niemal przez całą karierę.

"Do ostatniej kości" - Kino Agrafka, Kino Pod Baranami, Mikro, Multikino i Cinema City

W tej mistrzowskiej adaptacji powieści Camille DeAngelis, reżyser Luca Guadagnino ("Tamte dni, tamte noce", "Suspiria") zabiera widza w podróż przez amerykański Midwest. Opustoszałe, bezkresne stany USA w filmie przemierza para żyjących na społecznym marginesie bohaterów: porzucona 16-latka Maren (w tej roli nagrodzona na festiwalu w Wenecji Taylor Russell) i buntowniczy Lee (Timothée Chalamet).

W czasie wspólnej odysei na dystansie tysiąca mil poznają boczne drogi, ukryte zaułki i rozmaite pułapki Ameryki epoki Ronalda Reagana. Pomimo wysiłków, nie mogą jednak uciec od tragicznej przeszłości. Ostatecznie będą musieli zdecydować, czy ich uczucie jest w stanie pokonać ich odmienność.

"Do ostatniej kości" łączy w sobie opowieść inicjacyjną, romans i krwawy horror. Mimo szokujących elementów, przepełniony jest empatią i miłością.

"Superheroes" - Mikro i Cinema City Bonarka

„Superheroes” to autentyczne opowieści o uchodźcach próbujących wydostać się z atakowanego kraju, jak i historie ich sąsiadów - Polaków, którzy w akcie dobroci bohatersko im pomagają. Zdjęcia do filmu powstały w ciągu kilku miesięcy w 2022 roku na terenie Polski, Ukrainy oraz Francji.

W „Superheroes” oglądamy jak wygląda życie dziesięciu osób pod jednym dachem. Towarzyszymy im przy świątecznym stole. Odwiedzamy miejsca, gdzie niezbędna jest pomoc: liczne dworce, podróżujemy do Medyki, Dunkierki, do domu dziecka w Stryjnie, potem do Lwowa, Irpienia i do bombardowanych miejscowości, jak Odessa czy Bucza.

Jesteśmy również świadkami wielu sukcesów: uratowania życia niemowlęcia, transportu zwierząt, w tym tych z kijowskiego ZOO, przewiezienia stu rodzin do zamku we francuskim Saint Omer, czy zebrania dwustu tysięcy złotych na pomoc humanitarną na specjalnie zorganizowanej aukcji.

1 zł z każdego biletu sprzedanego w polskich kinach na film „Superheroes” zostanie przekazana na zbiórkę Fundacji SiePomaga, Pomoc Ukrainie.

Opera Krakowska

"Carmen" - 25 i 27 listopada, godz. 18.30

W pierwszej wersji „Carmen”, ujęta była w formę zbliżoną do opery komicznej, gdzie fragmenty śpiewane przeplatały się z partiami mówionymi. Fakt ten, według ówczesnego zwyczaju, zamykał jej drogę na scenę Wielkiej Opery paryskiej, premiera musiała się więc odbyć w Operze Komicznej. Uczęszczająca tam publiczność gustowała raczej w lekkich, zabawnych komediach muzycznych i nie w smak jej było tragiczne zakończenie dzieła Bizeta - oto jeden z powodów chłodnego przyjęcia „Carmen”.

Ważniejszą jednak przyczyną niechętnego początkowo stosunku publiczności i krytyków było śmiałe nowatorstwo treści. Bizet przełamał bowiem niepisaną tradycję nakazującą czerpać tematy oper ze świata mitów i legend lub też z dawnych epok historycznych i z życia tzw. „wyższych sfer”. W miejsce konwencjonalnych, częstokroć pełnych sztucznego patosu postaci bohaterów wprowadził na sceną operową żywych, współczesnych ludzi - żołnierzy, przemytników i robotnice z fabryki cygar.

Żadna z oper nie może poszczycić się taką sławą. Od ponad 100 lat jest archetypem gatunku (P. Kamiński). Historia miłosna, w której zderza się nieujarzmione, uwodzicielskie kobiece piękno z męskim pożądaniem i namiętnością zmierzającą ku zatraceniu. Doskonała muzyka, feeryczna i mroczna zarazem, przepowiadająca śmierć od pierwszego aktu. Połączenie uniwersalnej prawdy o losie i przeznaczeniu z żywiołowością materii muzycznej sprawiają, że „Carmen” odbierana jest wciąż jako dzieło aktualne i porywa kolejne pokolenia miłośników opery.

Teatr

"The Act Of Killing" - Małopolski Ogród Sztuki, 25 listopada, godz. 19; 26 listopada, godz. 18 i 27 listopada, godz. 16

"Act of Killing" to teatralna adaptacja słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera, opowiadającego o działania indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku.. Spektakl wyreżyseruje Jan Klata. W roli głównej: Jan Peszek.

- Dawni zbrodniarze, kaci i mordercy, dziś powszechnie szanowani emeryci, spotykają się ponownie w studiu telewizyjnym, by opowiedzieć o czasach swojej młodości. O czasach, w których zabijali dziesiątki tysięcy ludzi, wzorując się na swoich hollywoodzkich idolach. Są uśmiechnięci i spokojni, z bezgranicznym bezwstydem rekonstruują popełnione zbrodnie. Wciągają nas w przerażająco uwodzący świat działalności bez odpowiedzialności, zbrodni bezkarnej – wyjaśnia Jan Peszek

Jan Klata jest jednym z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych, laureatem kilkudziesięciu polskich i zagranicznych nagród teatralnych, m.in. Europejskiej Nagrody Teatralnej i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. Jego spektakle prezentowane były na Festiwalu Jesiennym w Paryżu, Olimpiadzie Teatralnej w Petersburgu, Biennale w Wenecji, oraz w wielu, wielu innych miejscach na całym świecie. Wyreżyserował ponad pięćdziesiąt spektakli w dziesięciu państwach, pracując z aktorami kilkunastu narodowości.

Filharmonia

Jubileuszowy koncert z okazji 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, 25 listopada, godz. 19.30 i 26 listopada, godz. 18

Koncerty otworzy kompozycja stanowiąca obecnie w świadomości odbiorców muzyczny protest wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Melodia Myroslava Skoryka, o której mowa, choć powstała przed czterdziestu laty jako fragment ścieżki dźwiękowej dramatu wojennego "Wysokyj perewał", jest obecnie najpopularniejszym utworem tego kompozytora i jego hołdem dla ofiar wojny.

W programie koncertów nie zabraknie innych akcentów narodowych i patriotycznych. W II Symfonii c-moll zwanej Elegijną Zygmunta Noskowskiego usłyszeć można nie tylko stylizowanego krakowiaka w Scherzu, ale i ukryty w finale cytat z "Mazurka Dąbrowskiego". Natomiast poemat symfoniczny "Krzesany" Wojciecha Kilara w sposób ewidentny czerpie inspirację z muzyki Podhala.

Istotny jest ponadto dobór koncertu solowego – dyrygujący orkiestrą Antoni Wit wkomponował w repertuar obu wieczorów III Koncert fortepianowy E-dur Béli Bartóka, dzieło będące wyrazem tęsknoty kompozytora za opuszczoną ojczyzną. Po wybuchu II wojny światowej Bartók zmuszony bowiem został do opuszczenia Węgier, uprzednio zrywając umowę z niemieckim wydawcą i zabroniając wykonywania swoich utworów na koncertach, w których uczestniczyli naziści. Nigdy później nie czuł się dobrze poza granicami ojczystego kraju.

Taniec

„Zatańcz z nami!”, czyli święto folkloru w Krakowie - TS Wisła, 27 listopada, godz. 18, wstęp wolny

Bogactwo ludowych kostiumów, instrumentacji oraz tradycyjnych kroków tanecznych polskich tańców narodowych w porywających choreografiach. Już po raz czwarty w Krakowie odbędzie się wielkie święto folkloru pod hasłem „Zatańcz z nami!”

„Zatańcz z nami!” to jedyna okazja do prezentacji i podziwiania wszystkich najważniejszych zespołów folklorystycznych działających na terenie miasta Krakowa i jego okolic w jednym miejscu. Podczas tego barwnego wydarzenia na jednej scenie będzie można zobaczyć blisko 400 tancerzy z 11 zespołów folklorystycznych.

Wystąpią: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Studio Baletowe Opery Krakowskiej, Studio Ruchu Simple, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” i Zespół Tańca Ludowego „Krakowianie”.

Na scenie pojawi się także tancerz i performer Kamil „Sfinks” Szpejenkowski oraz Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z dyrygentem Zygmuntem Magierą.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w punkcie InfoKraków przy ul. św. Jana 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony Xr-55X90S

4 249,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q77B

6 495,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung UE50AU7192

1 999,00 zł

kup najtaniej

Sony

Sony KD-32W800

1 359,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 65PUS7556

2 577,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najciekawsze wydarzenia kulturalne nadchodzącego weekendu w Krakowie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie