Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęściej do wypadków dochodziło, gdy była doskonała widoczność

Redakcja
OŚWIĘCIM. W 2013 roku policja zanotowała więcej wypadków i kolizji niż rok wcześniej. Mniej było ofiar śmiertelnych.

W minionym roku w powiecie oświęcimskim w 141 wypadkach zginęło 10 osób. Dziewięć z nich to piesi. Śmierć poniósł też kierowca samochodu.

Na naszych drogach doszło w sumie do 1,5 tysiąca zdarzeń drogowych (razem z kolizjami). Rannych zostało 157 osób.

- Na szczęście z roku na rok, pomimo ogólnie większej liczby wypadków i kolizji, mamy coraz mniej ofiar śmiertelnych - mówi Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej policji. - W 2012 roku zginęły 22 osoby - przypomina.

Ofiarami wypadków są najczęściej piesi. Nie zawsze giną z winy nieostrożnych kierowców. W październiku w Polance Wielkiej na ul. Kasztanowej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Graniczną zginął 53-letni mieszkaniec Włosienicy. Mężczyzna wyszedł z autobusu i nie rozglądając się wszedł na jezdnię. Uderzył w niego samochód prowadzony przez mieszkańca Polanki Wielkiej. Reanimacja trwała kikanaście minut. Niestety, nie udało się mu uratować życia.

W listopadzie w Łękach 39-letni mieszkaniec Bulowic, kierując citroenem, potrącił przechodzącą przez ulicę 55-letnią kobietę. Policjanci ustalili, że za wypadek odpowiedzialny jest kierowca. To jeden z kilku podobnych scenariuszy.

Ostatni w minionym roku śmiertelny wypadek zdarzył się w sylwestrowy wieczór w Oświęcimiu. - Na ulicy Fabrycznej kierowca, prowadzący busa Mercedes, śmiertelnie potrącił pieszego, 49-letniego mieszkańca Monowic - przypomina Małgorzata Jurecka. - Pieszy najprawdopodobniej szedł środkiem ulicy - dodaje.

Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby wypadków doszło w ciągu dnia, kiedy to kierowcy mają doskonałą widoczność, oraz wieczorami na dobrze oświetlonych ulicach. Najmniej wypadków zdarzyło się chwilę po zmroku lub o świcie i na ulicach bez oświetlenia.

Często sprawcami wypadków i kolizji są nietrzeźwi kierowcy. W minionym roku policjanci - w powiecie oświęcimskim - zatrzymali 871 osób, które prowadziły auto pod wpły- wem alkoholu.

W Oświęcimiu "wpadło" 287 kierujących na podwójnym gazie, w gminie wiejskiej Oświęcim - 108, w Brzeszczach - 143, w Chełmku - 64, w Kętach - 145, w Zatorze - 49, w Osieku - 41, w Przeciszowie - 25, a w Polance Wielkiej - 9.

W wypadkach, do których doszło z winy kierowcy, najczęstszą przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (37 zdarzeń), niedostosowanie prędkości do warunków drogowych (22) oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (18).

Z winy pieszych do wypadków dochodziło przez nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (17), chodzenie nieprawidłową stroną drogi (2) oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Ewelina Sadko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski