Najczęściej popełniane błędy podczas poszukiwania pracy — oto, czego powinieneś się wystrzegać

Materiał informacyjny GoWork.pl
Jeśli szukasz pracy, najpierw odpowiednio się przygotuj. Zaoszczędzisz dzięki temu czas oraz zwiększysz swoje szanse na sukces. Oto najczęstsze błędy, które dyskwalifikują większość kandydatów na różnych etapach rekrutacji i znacząco utrudniają znalezienie wymarzonej pracy.

Błędy, które wykluczą Cię, nawet gdy jesteś dobry

Szukasz pracy już kilka miesięcy i nikt nie oddzwania? A może nie potrafisz dojść dalej, niż do pierwszego spotkania rekrutacyjnego? Zanim zdecydujesz się na konsultację z doradcą zawodowym, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z poniższych błędów. Mogą się zdarzyć każdemu i są częstsze, niż się wydaje!

Zanim jednak zaaplikujesz, pamiętaj, aby szukać ogłoszeń o pracę tam, gdzie jest ich naprawdę wiele - zdecydowanie najlepszym wyborem będą portale internetowe, gdzie znajdziemy tysiące ofert pracy od różnych pracodawców z danego miasta lub regionu. Jeśli szukasz np. pracy w Gorzowie Wielkopolskim, masz wszystkie ogłoszenia w jednym miejscu, na portalu GoWork.pl. Możesz je wybierać w zależności od stanowiska, typu umowy, formy etatu czy widełek wynagrodzenia. Pamiętaj jednak, że nikt nie odpowie na Twoje zgłoszenie, jeżeli popełniasz rażące błędy.

Zniechęcające lub nieprawidłowe CV

Pamiętaj, że często rekruter, który otrzyma Twoje CV, przegląda ich dziesiątki, a nawet setki dziennie. Jeśli zerknie na Twój dokument i zauważy, że jest on nieczytelny czy chaotyczny, jest duże prawdopodobieństwo, że nie poświęci mu, ani chwili więcej.

Twoje CV może trafić do kosza po jakichś siedmiu sekundach (i to dosłownie!) od pojawienia się na biurku potencjalnego pracodawcy. Dlatego zadbaj m.in. o:

  • Przedstaw tylko najważniejsze informacje — CV to nie życiorys. Nie opisuj w nim szczegółowo przebiegu swojej kariery czy nauki. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju wypunktowania, które krótko, ale treściwie powiedzą pracodawcy, jakie masz kompetencje.
  • Dobierz przejrzystą szatę graficzną — Pomogą Ci w tym różne kreatory CV dostępne w Internecie całkiem za darmo. Nie musisz wcale tworzyć wymyślnego dokumentu. Wystarczy, aby był uporządkowany i czytelny.
  • Nie mieszaj różnych części CV — Informacje o doświadczeniu zawodowym zbierz razem. W innej części przedstaw swoje wykształcenie.
  • Stosuj marginesy, sprawdź, czy nie popełniłeś literówek i nie zapomnij też o aktualnych danych kontaktowych. Jeśli Twój e-mail brzmi mało profesjonalnie, zdecydowanie załóż nowy.
  • Zadbaj również o właściwe zdjęcie. Nie musi to być portret “jak do dowodu”, ale selfie z wakacji to zdecydowany błąd!
  • Gdy przedstawiasz swoje zainteresowania, napisz coś więcej niż sztampowe “filmy i seriale”. Spróbuj krótko przedstawić to, co naprawdę Cię inspiruje.
  • CV prześlij w bezpiecznym formacie PDF. Tylko to da Ci pewność, że pracodawca na pewno będzie w stanie otworzyć Twój dokument.
  • Nie kłam! Doświadczeni rekruterzy dostrzegą to w mgnieniu oka. To, że zmyślasz, szybko wyjdzie na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej lub, co gorsza, w pierwszych dniach pracy. Chcesz zostać zatrudnionym, a potem jeszcze szybciej zwolnionym? Nie warto.

Niedopasowanie CV do stanowiska i firmy

Prawidłowe CV to również takie, które pasuje do oferty pracy, na którą aplikujemy. Oznacza to, że często warto zmienić pewne elementy w naszym dokumencie, w zależności od tego, do jakiej firmy ma on trafić.

Jeśli aplikujemy na różne stanowiska, należy na przykład podkreślić zwłaszcza te elementy naszej kariery, które czynią nas doskonałym kandydatem.

Może niektóre zapisy trzeba nawet usunąć, bo będą zbędne, a w przypadku innego ogłoszenia, to właśnie one trafią na sam początek CV? Zawody kreatywne, np. takie jak grafik komputerowy, wymagają także dołączenia portfolio.

Nieodpowiedni wybór ogłoszeń, na które aplikujemy

Inną kwestią jest odpowiadanie na oferty, które wymagają od nas większego doświadczenia lub innych kompetencji, którymi nie dysponujemy.

Nic dziwnego, że pracodawca nie oddzwania, skoro zwyczajnie nie spełniamy jego kryteriów. Podobnie rzecz ma się z odpowiadaniem np. na ogłoszenia juniorskie, kiedy nasze CV pokazuje, że nadajemy się już na wyższe stanowisko.

Zamiast wysyłać CV na lewo i prawo przemyślanie dobierajmy ogłoszenia, z którymi mamy szansę osiągnąć sukces. Uczmy się także na błędach. Skoro nikt nie oddzwania w przypadku konkretnych ofert, może spróbujmy z tymi o mniejszych wymaganiach?

Zbyt luźne podejście do rozmowy kwalifikacyjnej

Wiele osób pozytywnie przechodzi pierwszy etap rekrutacji. Rekruterzy oddzwaniają po otrzymaniu ich CV i zapraszają na rozmowę kwalifikacyjną, ale kontakt urywa się właśnie po jej odbyciu. Oznacza to oczywiście, że błędy dotyczą samego spotkania.

Jedną z podstawowych gaf, jakie można popełnić, jest niezapoznanie się, choćby z podstawowymi, informacjami dotyczącymi samej firmy. Każdy kandydat może być pewny, że rekruter zapyta o specyfikę stanowiska, które chciałby zająć oraz o zakład pracy, którego chce być częścią.

Jeśli powiemy w tym momencie “A jaka to firma?”, nie dziwmy się, że na tym zakończymy swoją przygodę z pracą. Ubierzmy się także odpowiednio. Wygląd ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednio znaczy w tym przypadku adekwatnie.

Styl formalny sprawdzi się w wielu przypadkach, ale nie zawsze. Jeśli na przykład kandydat na spawacza wybierze się na rozmowę kwalifikacyjną, odbywającą się na placu budowy, w garniturze, raczej nie otrzyma pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski