Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze błędy podczas wymiany dowodu osobistego

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Ostatnie tygodnie są niezwykle pracowite dla pracowników Urzędów Stanu Cywilnego. Pojawiła się fala osób, których dowody osobiste tracą 10-letnią ważność. O czym należy pamiętać wymieniając dokument? Tłumaczy to Mirosława Stawarz, naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego w Chrzanowie.

Ostatnie tygodnie są niezwykle pracowite dla pracowników Urzędów Stanu Cywilnego.

Pojawiła się fala osób, których dowody osobiste tracą 10-letnią ważność. Coraz więcej wyrabianych jest także dowodów dla dzieci, które ważne są przez pięć lat. Jeśli dziecko mieszka za granicą, podczas wyrabiania dowodu automatycznie otrzyma numer PESEL. Należy pamiętać, że o wymianie dowodu należy poinformować wszystkie instytucje, my tego nie robimy. Dowodem tożsamości są tylko dowód osobisty i paszport.

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby składające wniosek?

Podczas osobistej wizyty w urzędzie pracownicy wpisują we wniosku dane i sprawdzają je, dlatego wówczas błędy się nie zdarzają. Pojawiają się natomiast przy wnioskach składanych przez internet. Najczęściej ludzie zapominają, że jeśli na akcie urodzenia mają podane dwa imienia, to oba należy wpisać we wniosku. Zdarzają się także nieprawidłowe fotografie.

Dlaczego są one odrzucane?

Nie spełniają wymogów prawnych. Jeden z lokalnych fotografów wykonywał zdjęcia do dowodów i prosił osoby o to, by się uśmiechały. Nie mogliśmy przyjąć takich zdjęć. W przypadku nieprawidłowo wykonanej fotografii dana osoba może złożyć reklamację u fotografa.

Jak powinna wyglądać fotografia do dowodu?

Zdjęcie musi być ostre, twarz równomiernie oświetlona z naturalnym odwzorowaniem koloru skóry. Zdjęcie musi być wykonane na jednolitym jasnym tle. Osoba fotografowana musi znajdować się frontem do aparatu i nie może mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami. Musi mieć także naturalny wyraz twarzy i zamknięte usta.

Kiedy powinniśmy wymienić dowód osobisty?

Wówczas, gdy traci on ważność bądź został uszkodzony, skradziony, zgubiony lub nastąpiła zmiana danych osobowych np. adresu, nazwiska. Dowód może zostać wymieniony także wtedy, gdy ktoś zmienił swój wizerunek i znajdujące się w dokumencie zdjęcie znacząco odbiega od obecnego wyglądu. Posługując się takim dokumentem możemy natrafić na trudności. np. podczas podróży. Niezależnie od przyczyny, każda wymiana dowodu jest bezpłatna.

Długo czeka się na nowy?

Faktycznie trwa to ok. 2,5 tygodnia. Ustawowo - miesiąc. Dowód produkowany jest już w drugim dniu od przesłania danych do Warszawy. Czasochłonne jest natomiast jego dostarczenie. Najpierw trafia on do wojewody małopolskiego, a następnie to policjanci dostarczają go do danego Urzędu Stanu Cywilnego.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najczęstsze błędy podczas wymiany dowodu osobistego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski